Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Podatek od kupna samochodu

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Shutterstock Zakup auta z "drugiej ręki", którego wartość przekracza 1000 zł, nieodłącznie związany jest z obowiązkiem uiszczenia opłaty w urzędzie skarbowym. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wypełniania formularza PCC-3 lub PCC-3/A?

Fot. ShutterstockPodatek od czynności cywilno-prawnych, czyli wspomniane PCC, wynosi 2% wartości zakupionego samochodu. Należy tutaj nadmienić, że jeśli urzędnik uzna kwotę zakupu pojazdu za zbyt niską, może ją zakwestionować powołując się na oficjalny cennik opublikowany przez specjalizujące się w tym firmy. Wówczas wymagana jest dopłata. Od takiej decyzji przysługuje odwołanie, lecz cała procedura jest czasochłonna i tylko opóźnia rejestrację pojazdu.

Obowiązek zapłaty nie dotyczy tych osób, które nabyły pojazd w komisie lub u dealera. Transakcje te zostały już wcześniej objęte podatkiem VAT. Z opłaty PCC zwolnione są również osoby niepełnosprawne, które zakupiły samochód dla własnych potrzeb.

Pozostali nabywcy są zobowiązani ustawą, a także zapisem w umowie kupna-sprzedaży (koszty transakcji ponosi kupujący), do zapłaty podatku w ciągu 14 dni od daty zawarcia transakcji. Opłatę należy uiścić we właściwym urzędzie skarbowym.

Opłata związana jest z wypełnieniem formularza PCC-3 lub PCC-3/A. Pierwszy z nich dotyczy tych transakcji, w których nowym właścicielem jest tylko jedna osoba. Jeśli jednak auto będzie posiadało więcej właścicieli, wymagany jest dokument PCC-3/A, który posiada dodatkowe rubryki na informacje o podatnikach. W zależności od statusu podatnika, w rubryce przeznaczonej na identyfikator podatkowy należy wpisać NIP lub PESEL. To samo dotyczy formularza PCC-3/A, który dotyczy pozostałych podatników.

Potrzebna jest również znajomość dokładnej nazwy modelu samochodu, który został zakupiony, a także kalkulator. Informacje dotyczące auta możemy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym otrzymanym od poprzedniego właściciela. Elementy formularza, które muszą zostać wypełnione przez kupującego to części A, B, C, D, G i H. Należy jednak zaznaczyć, że "G" obowiązuje jedynie w przypadku zakupu auta przez więcej, niż jedną osobę.
 
Najczęstszym problemem, na jaki natrafiają nabywcy aut, jest uzupełnienie części B. Nabywca musi zaznaczyć jedno z pięciu pól. Kłopot w tym, że żadne z nich nie jest nazwane wprost jako np. "Kupujący". W tym miejscu należy zakreślić pole "Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” lub "Inny podmiot".

W dalszych częściach formularza, C i D, należy zwięźle i szczegółowo opisać auto, a także obliczyć wysokość podatku. W przypadku opisu pojazdu, czyli przedmiotu transakcji, wymagane jest wpisanie marki, modelu, rodzaju nadwozia, numeru podwozia, pojemności silnika, roku produkcji i przebiegu. Wszystkie te informacje odnajdziemy w umowie kupna-sprzedaży lub dowodzie rejestracyjnym. Jeśli auto posiada wady bądź inne usterki, warto uwzględnić je w opisie, gdyż może to wpłynąć na obniżenie wysokości podatku. W niektórych przypadkach konieczne jest również podanie danych adresowych poprzedniego właściciela.

Część D, poświęcona wysokości składki, wymagana od nabywcy wpisania wartości rynkowej pojazdu. Kwota ta może być inna od tej, która widnieje na umowie kupna-sprzedaży. Wartość rynkowa obliczana jest bowiem na podstawie wielu czynników, jak stan auta, jego przebieg lub ewentualne uszkodzenia. W związku z tym, przed uzupełnieniem formularza, należy sprawdzić pozostałe oferty rynkowe i wynik uśrednić. W razie wątpliwości, skorzystać z usług firm zajmujących się wyceną pojazdów.

W miejscu oznaczonym jako "Pozycja 26", wymagane jest wpisane stawki podatkowej, która w tej sytuacji wynosi wynosi 2%. Wynik wpisywany jest w pole "Pozycja 27".

Deklaracja podatkowa może zostać wysłana drogą pocztową lub doręczona osobiście. Warto pamiętać, że w razie wątpliwości można skorzystać z pomocy urzędników, którzy powinni udzielić rad i wskazówek dotyczących uzupełnienia wniosków PCC-3 i PCC-3/A.

Po uzupełnieniu wniosku nie pozostaje już nic innego, jak zapłacić podatek w kasie urzędu lub przelewem bankowym, a następnie skierować się do wydziału komunikacji, aby zarejestrować nowo zakupiony pojazd.

Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • xtc (gość)

  co za zlodziejski kraj wszedzie doja ludzi zlodzi... placic za co ?komu ?szlag czlowieka trafia zewszad plac!

 • Stan xx (gość)

  xtc (gosc) masz racje jesli chodzi o to (zlodziejstwo) jest to "TOTALNE" okradanie obywateli. Jeszcze wiekszym wydatkiem przy rejestracji jest pobierany podatek od recyklingu 500 zl co jest wiadomo, że jest juz oplacony przy zakupie auta z fabryki, a tu w polsce placi sie ponownie (mam oplaconych ich kilka), Za tablice rejestracyjne placi sie 80 zl , a koszt produkcji 12 zl. Tak,ze OBYWATELE do sądu, bo sąd jest niezawisly, b. sprawiedliwy (dla kogo ?) i bedzie O.K. Do tego dochodzi drogie paliwo, radary i smietniki wystawione na poboczu. Zasilajmy kase panstwa, bo rzad tuska jest biedny.

 • edmud (gość)

  donaldy latają samolotami

 • RICO (gość)

  Niech wprowadzą sobie podatek od własnej głupoty 70% swojej pensji za nic!!, a dziura budżetowa i dług publiczny szybko zniknie, a w ogóle to pogonić to dziadostwo. Miłej nocy.

 • Antoniusz (gość)

  Moim zdaniem w tym kraju za duże są podatki z powodu opiekuńczości Państwa. Dopłata do telewizji, gazet, wszelkich funduszy czy kościoła. Gnębią przeciętnego człowieka, zobaczcie jakie pensje mają dziennikarze czy księża. Przecież nie przynoszą dochodu a są na naszym utrzymaniu. Brak sprawiedliwości w tym kraju. Czas uciekać. Antoniusz

 • renato 2013-08-12 (gość)

  kupując używany samochód ,trzeba w niego włożyć trochę kasy,a jeszcze złodziejski podatek,ale tak tylko jest w naszym kraju,ciągle płacić i płacić,biednemu zawsze wiatr w oczy.

 • ja (gość)

  W U.K to sie prawie nic nie płaci

 • Magda (gość)

  Do wypełnienia deklaracji PCC-3 polecam z własnego doświadczenia formularz na stronie www.ewnioski.pl. Jest genialny! Nie wypełniasz PDF-a, ale krok po kroku formularz elektroniczny i dopiero na końcu można pobrać gotowego już PDF-a. Ja się na tym kompletnie nie znałam i dzięki temu formularzowi bez problemu wypełniłam deklarację. Naprawdę polecam.

 • Lisek (gość)

  Czyli podsumowywując, jeżeli kupiłem auto za 900zł to nie muszę uiszczać opłaty w urzędzie skarbowym?

 • Radek (gość)

  Magda dzięki!!! Strona www.ewnioski.pl genialna, wypełnianie wniosków bajecznie proste :) Nie mozna było tak od razu? zamiast tych dziwnych formularzy urzędowych???!

 • Komentarz usunięty.
 • Hmmm (gość)

  Zupełnie nie wiem, dlaczego trzeba płacić ten podatek. Bo za co - za wzbogacenie się??? Za zajmowanie przestrzeni publicznej? Za to, że w ogóle będę jeździł? Za ch... nie wiadomo, dlaczego państwo żąda ode mnie tych pieniędzy? To rzeczywiście jest złodziejstwo.

 • uki (gość)

  to nie złodziejstwo, jak każda porządna mafia płacimy haracz od swoich zysków ... bandytyzm... podatek od wzbogacenia to tylko ładniejsza urzędnicza nazwa, HARACZ

 • Kamil (gość)

  ten podatek to jakiś pokomunistyczny spadek? przecież jak chodzę do pracy mój pracodawca i ja (PIT) zapłaciliśmy podatek od dochodu brutto, wiec zostaje mi w kieszeni opodatkowana kwota netto. Teraz kupuję jakąś używaną rzecz za >=1000zł (np na Allegro) i muszę skarbówce odpalić 2% od kwoty tej transakcji, no ale kupiłem ten towar z pieniędzy które mam w ręce a które już były opodatkowane. Wygląda to tak jakby Państwo brało 2% za "ochronę" - z czym wam się to kojarzy...

 • Krytek (gość)

  ciemiężyciele biednych upadłe anioły ale nawet te upadłe anioły umrą

 • Kdł. (gość)

  A podobno jesteśmy w Unii Europejskiej? To nie powinno moim zdaniem być żadnych akcyz i innych dodatkowych opłat. Tylko za rejestracje jak za auto kupione w Polsce. Złodziejski kraj i złodziejski rząd ! ! !

 • Polak- realista (gość)

  Ja na takich ludzi mam jedno zdanie: "Same ku...wy i złodzieje!". Co to za wzbogacenie jeżeli z ciężko zarobionych pieniędzy kupuje samochód? To bardziej wymiana... Samochód za pieniądze.. Poiebany* kraj...

 • Komentarz usunięty.
 • jebsc to (gość)

  Z lodziejie

 • jebsc to (gość)

  Jeb

 • jebsc to (gość)

  Bierzcie sie za nowa sol za zlodzieji

 • Komentarz usunięty.
 • Cypisek666 (gość)

  Kupujący nowe auto zapłacił za nie już podatek, co samo w sobie jest złodziejstwem, bo niby czemu ma płacić podatek za kupno samochodu ? Do tego za zarobienie pieniędzy, którymi płacił za auto, również zapłacił państwu podatek. Teraz jak chce odsprzedać samochód, to kolejny kupujący za niego znów płaci podatek...Podatek od wymiany handlowej ? Przecież to jakaś je*#na paranoja...w jakim kraju my żyjemy!? Ale trudno się dziwić - ludziom to nie przeszkadza, na ulice wychodzą tylko kłócić się o aborcję i inne pierdoły...To ja się nie dziwie, że te darmozjady mają sobie nas za nic...

 • kn (gość)

  Proszę o pomoc. Jaką dostane gdy spóznie się o 4 dni z opłatą? Dzięki.

 • kn (gość)

  kare

 • gogus66 (gość)

  co niekturzy pisowcy sa pojebani nawet ci na tm portalu co narzekaja na tuska pojebalo was ludzie oplaty juz recyklingowej nie ma a placic trzeba wszedzie w niemczech terz.a teraz poczekajcie rzadowi zabraknie kasy pisowcy wymysla sciagniecie kasy wiec bedziecie narzekac na kaczora i jego bande

 • gosc777 (gość)

  jesli ktos ukradnie chlebbo jest glodny dostanie pare razy po plecach, jesli kto kradnie by dziecia dac jesc, to go wsadza. a tu kradnie żąd legalnie i uchodzi mu to na sucho, i zyjemy w wolnym kraju? wszedzie zakazy i nakazy, to niejest wolnosc, to jest niewolnictwo w wlasnym kraju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • pawel gosc (gość)

  ZLODIEJE

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości