Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Podatek Religi powróci. W jakiej odsłonie?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Kierowcy mogą spodziewać się podwyżek cen za polisy OC. Wszystko przez powrót tzw. podatku Religi, który ma obowiązywać w odmienionej formie.

Fot. Archiwum Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że skoro kierowcy powodują wypadki to powinni finansować szpitalne oddziały ratunkowe, gdyż właśnie tam trafiają poszkodowani w zdarzeniach drogowych. Na oddziały ratunkowe przeznaczane jest ok. 1,1 mld zł, a aby uzyskać taką kwotę z podatku, jego stawka musiałaby wynosić 14% wartości ubezpieczenia. W praktyce SOR-y zasili stały ryczałt.

Redakcja poleca:
- Czy praktyczny samochód musi być drogi?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?
- Nowy, kompaktowy sedan z klimatyzacją. Za 42 600 zł!

Odpowiednie przepisy mają być gotowe jeszcze w tym roku. Nie jest jednak pewne kiedy zaczną obowiązywać.

Podatek Religi obowiązywał już w Polsce w latach 2007-2008. Wprowadził go ówczesny minister zdrowia Zbigniew Religa, a rozwiązanie polegało to na tym, że firmy ubezpieczeniowe miały przekazywać 12% składek kierowców na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Z tych pieniędzy miały być leczone osoby poszkodowane w wypadkach drogowych.

Od kilku lat segment OC nie przynosi ubezpieczycielom zysków, lecz ogromne straty. OC nie różni się zakresem. Ponieważ jest regulowane ustawowo, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą rywalizować na polu cenowym, przez co składki nie mają wiele wspólnego z faktycznym ryzykiem, które ponoszą zakłady.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • siekieradek (gość)

    Niech nie pieprzą głupot że się nie opłaca. Jak by się nie opłacało to by wycofali oc z oferty. A co do podatku religi to proszę bardzo. Można płacić za naprawę samochodu lub za szkodę całkowitą to niech płacą za "naprawę" człowieka, ale za konkretne przypadki a nie ryczałtem z góry 14%

  • dziadek (gość)

    media ostatnio opisywały zabawy tzw młodzieży nazwanej " na cykora" (= jazda na wprost siebie i mijanka w ostatniej chwili). Mam głupie z pozoru pytanie: dlaczego kierowcy jadący z rozsądkiem i płacący OC mają robić dodatkową ściepkę na szkody nie tylko zdrowotne powodowane przez idiotów??!! Dlaczego mam płacić za rowerzystów idiotów, skuterzystów idiotów ( i dla uwagi piszę rowerzysta idiota a nie rowerzysta). Dlaczego kierowca mam mieć OC a reszta użytkowników drogi już nie??

  • kierowca (gość)

    Chyba komus troszkesie w glowce popieprzlo.Dlaczego ja mam placic jakas skladke na poczet sorow za wypadki i to jeszcze rowa da wszystkich.skoro jezdze juz 30 lat i nie spoodwalem zadnego wypadku ba nie przeechalem nawet wrobla a co niektorzy ma po dwie kolizjei przynajmniej jedno potracenie w roku.Dlaczego znow ma ten dobry byc karany i placic za debili na drodze ? Niech zrobia rejestr i niech placa ci co potrancaja innychi ci co powoduja wypadki a nie ten przykladny kierowca

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości