Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Podatek Religi powróci. Za co kierowcy zapłacą drożej?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł chce, aby od 2017 roku powrócił podatek Religi. Co to w praktyce oznacza dla kierowców?

Fot. ArchiwumPodatek będzie doliczany do obowiązkowego dla właścicieli aut ubezpieczenia OC, a pieniądze mają zostać przeznaczone na leczenie ofiar wypadków samochodowych. Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić 6-procentową stawkę. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że kierowcy zapłacą nowy podatek i dołożą się do leczenia ofiar wypadków drogowych, nawet jeżeli sami nie mieli dotychczas stłuczki. W praktyce węcej zapłacą za ubezpieczenie OC.

Zobacz także: Nieodśnieżony samochód. Jaki grozi mandat?

Kierowcy są krytyczni wobec takiego rozwiązania. „Taki podatek jak się sugeruje mogłby być, ale dobrowolny i musiałby miec jakiś zakres odpowiedzialności, co z kolei kłóci sie z innymi ustawowymi przepisami. Mówienie, jak kogoś stać na auto, to niech płaci to przegięcie. Wielu osobom auto jest potrzebne normalnie do funkcjonowania. Nie ma pieniedzy na służbę zdrowia? Ograniczyc wydatki państwa, które są rozbuchane do granic" - pisze jeden z komentujących. Inni postulują, że taki podatek nie powinien dotyczyć wszystkich. Sugerują, że mógłby obowiązywać np. tych co w ciągu ostatnich trzech lat mieli wypadek. Kierujący mocno zwracają także uwagę na fakt, że obywatele ponoszą już wydatki na służbę zdrowia.

Podatek Religi obowiązywał już w Polsce w latach 2007-2008. Wprowadził go ówczesny minister zdrowia Zbigniew Religa, a rozwiązanie polegało to na tym, że firmy ubezpieczeniowe miały przekazywać 12% składek kierowców na rzecz NFZ. Z tych pieniędzy miały być leczone ofiary wypadków drogowych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • cinu (gość)

  i po co placic kolejny raz za to samo jak i tak trzeba chodzic prwatnie i placic 4 raz za leczenie bo na nfz to mozna liczyc sobie do smierci

 • Kierowcy nie płacą OC (gość)

  Kierowcy nie płacą OC. OC płacą właściciele samochodów. I to jest paradoks, bo potencjalny sprawca wypadku wcale nie musi być ubezpieczony.

 • Krzysiek (gość)

  Najlepszy jest ten paradoks że młodzi kierowcy muszą płacić najwięcej... tylko skąd mamy na to brać kasę :/ łatwo powiedzieć to nie jeździj i nie kupuj auta gorzej jeśli w rodzinie nie ma auta, które mimo wszystko jest potrzebne zwłaszcza mieszkając na wsi gdzie do głupiego sklepu jest 5km ... Człowiek kupi auto za 2 tys. i musi mieć drugie 2 tys. na opłaty OC i rejestracje to jest głupie i bezsensowne .

 • leszek (gość)

  "kierowcy zapłacą nowy podatek i dołożą się do leczenia ofiar wypadków drogowych" A KTO, do dudy, ma się dołożyć, jak nie kierowcy???? Czy wszyscy mają się dołożyć aby kierowcy płacili mniejsze OC????

 • Piotr (gość)

  Głupi pomysł. Płacić powinni tylko sprawcy wypadków i kolizji. To jest kolejny przypadek zdzierstwa. Ograniczyć wydatki państwa na administrację i tym podobne a dołożyć na służbę zdrowia.

 • Mariusz (gość)

  No ładnie i co jeszcze może dajcie podatek za to że mam chodnik przed domem i go jeszcze muszę odśnieżać. Mało mają pieniędzy nie wystarczy im że już tyle podatków jest to jeszcze trzeba dowalić i z najniższej krajowej zostanie parę stów zaraz.Mam 20 letni samochód bo na lepszy mnie nie stać niestety i wprowadzą podatek Religi i będę płacił za ubezpieczenie więcej niż mój ojciec za opla 7-letniego z pełnym ubezpieczeniem.W du*ach się przewraca nie dojrzę żeby się wyleczyć to trzeba nie raz stać w kolejce z parę lat to jeszcze dalej pchać kasę w służbę zdrowia a kiedy przychodzi co do czego to i tak g*wno się ma.

 • kierowca (gość)

  Tak w ogóle to cena za OC powinna być uzależniona od rocznego przebiegu samochodu a nie od jego pojemności. Można mieć samochód z silnikiem o poj. 5 litrów i robić 5 tys. km rocznie, a ktoś inny może mieć samochód o poj. silnika 1.4 i robić 30-50 tys. km rocznie. Kto ma większe prawdopodobieństwo udziału w wypadku/kolizji? Który samochód faktycznie "zatruje" więcej atmosferę?

 • Rom (gość)

  NO TO PO JAKI LUJ JEST TO UBEZPIECZENIE !? Firmy ubezpeiczeniowe zarabiają miliardy, ale ciągle są podwyżki składek ! Rządzą nami nieudacznicy obojętnie z jakiej partii !

 • RADZIWIŁŁ I WSZYSTKO JASNE. (gość)

  Mam kilka samochodów i jedną głowę dwie ręce,dwie nogi, nie cierpię na chorobę dwubiegunową. Dlaczego jedną osobę okłada się podatkiem wielokrotnie. Zobaczcie jak jest we Szwajcarii z ubezpieczeniem OC opłaca kierowca raz obojętnie ile ma samochodów. Wali nas PIS po rogach a taki co ukradł księżyc płacił nie będzie bo nie umie prowadzić a dupę mu wożą.

 • fed (gość)

  Już wiadomo że rządy sekty pis będą się opierać wyłącznie na nakładaniu nowych podatków i marnowaniu naszych pieniędzy .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości