Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Podatkowe skutki darowizny auta

Data publikacji: Autor: Anna Jorgas

Fot. Tomasz Szmandra Samochód na własność można zdobyć także dzięki hojności innych osób – najbliższych krewnych, dalszej rodziny, a nawet całkiem obcych ludzi. W zależności od stopnia bliskości między darczyńcą a obdarowanym trzeba zapłacić podatek albo nie.

Samochód na własność można zdobyć także dzięki  hojności innych osób - najbliższych krewnych, dalszej rodziny, a nawet całkiem obcych ludzi. W zależności od stopnia bliskości między darczyńcą a obdarowanym trzeba zapłacić podatek albo nie.

 

W zasadach opodatkowania darowizn nastąpiła rewolucyjna wręcz zmiana. Od 1 stycznia 2007 r. zwolnione od podatku są wszystkie darowizny od osób najbliższych. I to bez względu na wartość darowanej rzeczy, np. samochodu. Zanim obdarowany skorzysta ze zwolnienia, musi dopełnić pewnych istotnych formalności.

 

Od teścia z podatkiem, od taty już bez Fot. Tomasz Szmandra

 

Krąg najbliższych, którzy mogą się obdarowywać bez konieczności płacenia podatku jest bardzo precyzyjnie określony w przepisach. Potocznie mówi się o nim „zerowa grupa podatkowa”, bo nie wszystkie osoby z  I grupy podatkowej do niego się zaliczają. A zatem zwolnieniem od podatku są objęte darowizny otrzymane od:

- małżonka,

- dzieci (także adoptowanych),

- wnuków,

- prawnuków,

- rodziców (także adopcyjnych),

- dziadków,

- rodzeństwa,

- pasierba,

- ojczyma,

- macochy.

 

Zerowa grupa podatkowa nie obejmuje natomiast synowej, zięcia ani teściów, którzy jednak należą do I grupy podatkowej, gdzie i tak płaci się najniższy podatek, a kwota wolna od podatku jest najwyższa.

 

Przykład:

 

Anna i Marek Kowalscy dostali od rodziców Anny samochód. W wyniku umowy darowizny stali się jego współwłaścicielami. W tej sytuacji Anna nie zapłaci podatku od darowizny, gdyż należy do „zerowej” grupy podatkowej. Marek zapłaci podatek od połowy wartości auta liczony wg zasad dla I grupy podatkowej. Podatku można byłoby uniknąć, gdyby rodzice Anny podarowali auto wyłącznie córce.

 

Nie zgłosisz – płacisz

 

Obdarowany przez najbliższych skorzysta ze zwolnienia podatkowego pod jednym warunkiem: w ciągu miesiąca od otrzymania auta musi zgłosić darowiznę do swojego urzędu skarbowego na specjalnym formularzu SD-Z1 (można go pobrać ze strony internetowej ministerstwa finansów). W przeciwnym wypadku zwolnienie przepadnie i obdarowany zapłaci podatek na takich zasadach, jak dla I grupy podatkowej.

 

Ale są dwa przypadki, gdy darowizny zgłaszać nie trzeba:

1) gdy w ciągu 5 lat obdarowany dostał od tej samej osoby darowizny o wartości  nie przekraczającej 9 637 zł.

2) gdy umowa darowizny zawierana jest przed notariuszem (wtedy on zawiadamia urząd skarbowy). Uwaga, oświadczenie darczyńcy co do zasady powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy też będzie ważna, gdy auto zostanie faktycznie przekazane obdarowanemu.

 

Od wuja lub szwagierki - według skali

 

Wysokość podatku od podarunku w postaci samochodu zależy od grupy podatkowej, do jakiej zaliczany jest obdarowany. Każda z grup podatkowych ma też inną kwotę wolną od podatku (jeśli wartość prezentu jej nie przekracza, to nie trzeba nic płacić). W tabelce przedstawiamy te zależności:

 

Kwota nadwyżki w zł

Podatek wynosi

ponad

Do

1) od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej

- małżonek, zstępni  (dzieci, wnuki, prawnuki itd.), wstępni  (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha (uwaga, te osoby płacą podatek, jeśli nie zgłoszą darowizny do urzędu skarbowego), zięć, synowa i teściowie.

kwota wolna od podatku: 9 637 zł

 

10 278

3%

10.278 

20 556

308 zł 30 gr i 5% od nadwyżki ponad 10 278 zł

20.556

 

822 zł 20 gr i 7% od nadwyżki ponad 20 556 zł

2) od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej

- zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych

kwota wolna od podatku: 7.276 zł

 

10 278 

7%

10.278

20 556 

719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł

20.556 

 

1 644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł

3) od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej

- wszystkie  inne osoby nie wymienione w grupach I-II

kwota wolna od podatku: 4.902 zł

           

10 278 

12%

10.278 

20 556 

1 233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł

20.556 

           

2 877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł

 

 

Przykład:

W styczniu 2007 r.  Michał Nowak dostał od bogatego wujka z Ameryki (II grupa podatkowa) samochód o wartości 50 tys. zł. Zgodnie z polskim prawem powinien zapłacić od takiej darowizny podatek nawet  wtedy, gdy danina z tego tytułu została już zapłacona w USA. To dlatego, że  umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA  (podobnie jak z wieloma innymi krajami) nie obejmuje podatku od spadków i darowizn.

Aby obliczyć podatek trzeba odjąć od wartości auta kwotę wolną od podatku (50000- 7276=42724). Dalej podatek liczymy tak: 1644,50 + 12%  x  (42724-20556)=4304,66 zł.

 

Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2007 r. nieujawnienie darowizny może być bardzo dotkliwe. Wcześniej można było o niej „zapomnieć”, a jeśli urząd skarbowy po jakimś czasie dowiedział się o prezencie, to tylko naliczał podatek według powyższej skali. Teraz, jeśli podatnik w trakcie kontroli podatkowej powoła się na darowiznę, której nie zgłosił, urząd będzie mógł (i najpewniej to zrobi) zastosować sankcyjną 20 proc. stawkę. Ma to ukrócić powszechną praktykę ukrywania darowizn.

 

14 dni na zapłatę

 

W ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowanego auta  (nie musi to być dzień zawarcia umowy darowizny) obdarowany powinien złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe na formularzu SD-3 i dołączyć do niego dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania (np. umowę darowizny). Nie musi składać zeznania podatkowego, jeśli umowa podpisywana jest u notariusza i on pobiera podatek.

 

Za podstawę opodatkowania samochodu urząd skarbowy przyjmuje wartość podaną w zeznaniu przez obdarowanego, pod warunkiem, że odpowiada ona wartości rynkowej. Tę  z kolei określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia,  z dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Jeśli więc urząd skarbowy nie zgodzi się z podaną w zeznaniu wartością auta, wezwie podatnika do jej ponownego określenia, podając w wezwaniu wartość według własnej, wstępnej oceny. W razie dalszych sporów urząd poprosi o pomoc biegłego.

 

Od chwili otrzymania decyzji wyznaczającej wysokość należnego podatku obdarowany ma 14 dni na uiszczenie podatku. Musi go zapłacić nawet wtedy, gdy od decyzji urzędu chce się odwołać do wyższej instancji (izby skarbowej).

 

Darczyńca może odwołać darowiznę, jeśli obdarowany dopuści się względem niego rażącej niewdzięczności. Jednak zapłacony od podarunku podatek zwrotowi nie podlega.

 

Samochód podarowany tylko jednemu z małżonków staje się jego majątkiem osobistym i w razie rozwodu drugi małżonek nie będzie miał do niego prawa. Jednak darczyńca może w umowie darowizny na rzecz jednego małżonka zastrzec, że  podarowane auto wchodzi w skład majątku wspólnego. Drugi małżonek powinien w takim przypadku złożyć oświadczenie, że darowiznę przyjmuje.

 

Źródło:

Ustawa z   23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. Nr 142, poz. 1514 z późn. zmianami)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • Wioleta

  Nareszcie!

 • stepor

  A jeżeli tylko Anna Kowalska (ta z pierwszego przykładu) zostanie obdarowana autem przez rodziców i następnie obdaruje męża połową tego auta, to co na to fiskus? Chyba nie będzie zadowolony ;-)

 • J K (gość)

  Mieszkam w Szwajcarski i posiadam auto, ktore chce podarowac moim rodzicom. Poza podatkami w Polsce, ktore w tym przypadku odpadaja, musze przeciez zaplacic VAT, prawda? Dziekuje za odpowiedz

 • elefand (gość)

  wujwk z usa chce mi podarowc auto o wartosci 12000 $ i niewiem czy tu wtej darowiznie choszi o ten podatek wat ktury trzeba zaplacic na granicy pszy odbiorze tego alta czy muglbym prosic o wmiare szbka odpowiec i ewentualnie o agecie celna ktura sie tym zjmnie.

 • helena (gość)

  co za błędy

 • kamik (gość)

  no błędy niesamowita

 • justyna (gość)

  dostalismy od mojego ojca samochód jest na męrzedu za kwota 1000 czy musze to zgłaszac do urzedu nawet jak jest zwolniony z ooplat i 2 sprawa to auto sie psuje czy mozemy go oddac na zlom nie rejerstrujac go najpierw i czy bez zarerejstrowania dostaniemy zwrot ubezpieczenia bo jest wazne caly rok jeszcze

 • justyna (gość)

  dostalismy od mojego ojca samochód jest na męrzedu za kwota 1000 czy musze to zgłaszac do urzedu nawet jak jest zwolniony z ooplat i 2 sprawa to auto sie psuje czy mozemy go oddac na zlom nie rejerstrujac go najpierw i czy bez zarerejstrowania dostaniemy zwrot ubezpieczenia bo jest wazne caly rok jeszcze

 • Nina (gość)

  Mój chłopak kupił samochód na fakturę i jest zwolniony od podatku kosztował 22 tyś. Teraz jeśli chce mnie dopisać ( nie jestem wpisana na umowie) Czy będę musiała zapłacić podatek jeśli napisze darowiznę na 50% Bardzo proszę o pomoc

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości