Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Podatku nie będzie?!

Data publikacji: Autor: (mp)

 Sejm zdecydowaną większością głosów odrzucił w głosowaniu projekt ekologicznego podatku od samochodów.

Oznacza to, że akcyza na sprowadzane do Polski auta, którą ten podatek miał zastąpić, na razie będzie obowiązywać bez zmian.

 

Przeciwko wprowadzeniu przygotowanego przez rząd podatku ekologicznego głosowało 345 posłów, 50 było za, a 11 wstrzymało się od głosu.  

 

Odrzucenie przez Sejm ekologicznego podatku oznacza, że obecny rząd nic już w tej sprawie nie zrobi. Wybory odbędą się we wrześniu. Nowy rząd rozpocznie działalność w październiku i wątpliwe jest, aby sprawa podatku ekologicznego była potraktowana priorytetowo. Ale także oczywiste jest, że nowy rząd po zniesieniu niezgodnej z prawem unijnym akcyzy zastąpi ją innym podatkiem, który zrekompensuje wpływy z akcyzy. Ze względów proceduralnych nastąpi to jednak nie wcześniej niż za rok.

 

Obecna decyzja większości ugrupowań parlamentarnych to prawdopodobnie efekt zbliżających się wyborów. Żadna z opcji politycznych nie chciała wziąć na siebie odpowiedzialności za wprowadzenie podatku i narazić się wyborcom. W końcu to do ich kieszeni miał sięgnąć rząd chcąc zrekompensować straty związane z koniecznością zaniechania poboru akcyzy. Przed wyborami partie polityczne nie były więc skłonne do poparcia nowego podatku, tym bardziej, że budził on społeczny sprzeciw.

 

- To, że Sejm nie przyjął ekologicznego podatku od samochodów oznacza, że używane pojazdy nadal będą napływać do naszego kraju w sposób niekontrolowany, a zaniżanie ich wartości będzie procederem nagminnym – powiedział nam wiceminister finansów Jarosław Neneman.

 

Zadaniem wiceministra Nenemana przepisy, które spowodują zastąpienie akcyzy innym podatkiem, zostaną wprowadzone nie wcześniej niż na rok. Zajmie się tym rząd następnej kadencji, dla którego – jak uważa wiceminister – nie będzie to raczej sprawa priorytetowa. Do czasu zmian w prawie na sprowadzane do kraju auta obowiązuje dotychczasowy podatek akcyzowy.

 

Obecnie przygotowany jest już nowy projekt, ale corocznego podatku ekologicznego autorstwa Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego "Samar" i firmy PricewaterhouseCoopers.  Wkrótce będzie on dyskutowany przez potencjalnych zwycięzców wyborów do Sejmu - PO i PiS. Jak powiedział nam Wojciech Drzewiecki z Samaru, propozycja ta powinna być jedynie podstawą do dyskusji. Wkrótce zostaną ujawnione szczegóły.

 

Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego „Samar”  zajmuje się m.in. przygotowaniem raportów dotyczących sprzedaży i produkcji samochodów w Polsce oraz szczegółowych informacji (dane techniczne, opcje wyposażenia i ceny) o nowych autach oferowanych na naszym rynku.

 

PricewaterhouseCoopers to jedna z największych na świecie organizacji świadczących profesjonalne usługi doradcze m.in. w zakresie podatków, badań rynku, oraz fuzji i przejęć.

W Polsce zatrudnia ponad 700 osób i ma oddziały w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

 

Stawki obowiązującego obecnie podatku akcyzowego na sprowadzane do Polski samochody:

 

Rok produkcji pojazdu

2004 i 2005

2003

2002

2001

2000

1999

1998 i starsze

Pojemność silnika powyżej 2000 cm3

13,6

25,6

37,6

49,6

61,6

65,0

65,0

Pojemność silnika do 2000 cm3

3,1

15,1

27,1

39,1

51,1

63,1

65,0    

Źródło: Ministerstwo Finansów

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

 • marl0n (gość)

  po co wprowadzac jakies podatki na auta niech zlikwiduja jeszcze akcyze !!!!!!!!!!!!!!!!

 • Daniel (gość)

  Wczoraj rząd stanął na wysokości zadania.Nie wprowadził złego i szkodliwego następnego podatku.Szkoda ze nie odbyło się głosowanie nad nielegalną akcyzą która powinna być dawno zniesiona.Mam jedynie nadzieję że rząd nowej kadencji bez obecnego skorupowanego ministra finansów przestanie wyrywać na siłę obywatelą pieniędzy których i tak nie mają. Miejmy nadzieje że edzie to ekipa ludzi mądrych i rozsądnych którym nie będzie obojętny los własnych obywateli.

 • cycek (gość)

  minister jest walniety nowe podatki to bezsens

 • Arnold (gość)

  Chociaz na koniec kadencji sejm nie wystapil przeciw swoim biednym obywatelom.A moze to tylko strach przed wyborami.Dosc juz dojenia zmotoryzowanych rodakow.Oplaty rejestracyjne i wogule rejestrowanie na raty - wyzsze niz w krajach zachodnich.A zarobki oczywiscie nie oslow-poslow to sami wiemy.Kiedy przestana na kazdym kroku nas okradac ?

 • Rafał (gość)

  Wszystko już mamy europejskie! Podatki, ceny itd. Tylko zarobki są "wschodnie"! Przeciętnego Polaka nie stać na kupno nowego auta, a jedyne na jakie go stać to przywiezione z zachodu. Nakładając kolejne podatki rząd zmusza nas do jazdy rowerami, co w ostatecznym rozrachunku doprowadza do tego, że paliwa się nie sprzedaje, samochodów się nie kupuje. Ogólnie nie ma wpływu z podatków do budżetu. Cofany się!!! A rząd-nic nie robi by zmienić panujące w Polsce coraz wiekszą biedę!!!

 • Henryk (gość)

  Ja jednak myślę że to wszystko kiełbasa wyborcza!Jak już wybierzemy mowy rząd to oni będą nas doić jak i ten poprzedni.Kwesttia czasu.Jedynyną nadzieją jest wyeliminowanie korupcji i złego lobbingu za którym kryje się świat ogromnych pieniędezy związanych z motoryzacją.Tak często jesteśmy oszukiwani przez kolejne rządy ż osobiście nie wierzę że oni coś zrobią dla nas.W zjednoczonej europie nie powinno być w zasad wspólnotowych żadnych ograniczeń w handlu,transferze usług i przepływu ludności.Kraje cywilizowanej starej europy nie stosują pomiedzy sobą barier celnych jak ma to miejsce w Polsce.Nie dość że jesteśmy biedniejsi od reszty europy to jeszcze okradani przez własny rząd(nierząd).Zafundowali nam najwyższe podatki na świecie,a wzamian za nie mamy to co mamy.Korupcje,grabieże i chaos gospodarczy jak również najwyższe w europie bezrobocie.To wszystko mamy od naszego rządu w prezencie.Dobrze tym co głosowali na tych wstrętnych komuchów.Mają teraz za swoje.

 • Komentarz usunięty.
 • moolin (gość)

  nasz kochany rzad aby nas okrada z ostantiej kasy ktora mamy

 • niedzwiedz (gość)

  No i dostał pan kosza od swoich panie N....n! Jestem tylko ciekawy czy pana następca będzie miał większą fantazję i jakim "ciekawym" pomysłem zaskoczy nas po wyborach.Bo znając życie to następni też nie spoczną póki nie wyrwą od najbiedniejszych ostatniego grosza posługując się absurdalnymi ustawami.

 • huiz@go2.pl (gość)

  <b>Ze względów proceduralnych ZA ROK ?!!! - Jakich względów proceduralnych ! </b> Jeżeli coś jest niezgodne z prawem to dla wszystkich w unii znaczy to ze coś jest niezgodne z prawe, ale uwaga: polski rząd ma to w d&#8230;. i jest ponad prawem, bo w Polsce normalne jest że coś jest niezgodne z prawem. Powinni im takie kary dać za nie respektowanie przepisów że od razu by znieśli to jawne złodziejstwo.<b>Jak zwykły człowiek robi coś niezgodnie z prawem to z miejsca idzie siedzieć,a jak poseł zrobi coś niezgodnie z prawem to od ręki dostaje łapówkę :) </b> Edytowany przez moderatora 2005-05-20 16:24

 • denilson (gość)

  teraz zaniechali ale odbija sobie podwójnie!

 • Juhas (gość)

  No to sie zapowiada sie ze mamy rok spokoju. Wszystko jest jak bylo - nie jest dobrze ale wszystko lepsze niz oplata rejestracyjna 4PLN za ccm...

 • Kierowca (gość)

  Co z tego, że kupię sobie tanie auto, zapłacę akcyzę od zaniżonej wartości, jak nie mam za co zatankować. Za godzinę pracy mam 1,5 litra benzyny, gdzie w Uni za godzinę mają ok 20l. Zgroza.

 • Boczek ( adam) (gość)

  jaki sejm taki rząd i na tyle nas biednych Polaków stać

 • Tomek (gość)

  Do autora "Kierowca": moze masz racje, poniekad ale wskarz mi prosze gdzie w Uni Europejskiej i na jakim stanowisku wynagrodzenie godzinne wynosi ok. 20 l paliwa co w przeliczniu oznaczaloby ok. 26 Euro za godz.( bzdura!!! ). Prosze Cie autorze "Kierowca" nie przedstawiaj obywatelom Polski falszywego swiadectwa o zarobkach UNI jezel nie masz zadnego pojecia. "Pesimizm jest wsrod nas ?!"

 • sla (gość)

  tak prawdę powiedziawszy to ilość złomu jeżdżącego po naszych pięknych drogach jest za duża a nie stać ludzi aby kupować nowe auta. nie lepiej byłoby poszukać rozwiązania dobrego dla jednych i drugich........................................... sam chetnie kupiłbym jakiś lepszy samochodzik...... NA wybory nie pójdę

 • kasia_a (gość)

  Wiecie co?Czytam to wszystko i jestem przerazona!Boje sie zycia!Z roku na rok jest coraz gorzej!Jak młodzi ludzie mają miec dobre perspektywy na przyszłośc skoro na kazdym kroku dostaja noz w plecy??Ja chyba juz zawsze bede jezdzila autobusem-o ile bedzie w dalszym ciagu na to stac nasz cudowny kraj!!!

 • miomaro (gość)

  jak się ma taką diete to trudno myśleć o jakiś używkach

 • dudek (gość)

  Panowie akcyza jest niezgodna z prawem dlaczego ją pobieracie? Polska to nie wolna amerykanka i jakieś prawo nas obowiązuje jak powiedzieć młodym że należy postępować zgodnie z prawem skoro rząd robi wszystko poza prawem i wejście do uni niczego nie nauczyło to po co nam ta unia

 • Idę żygać (gość)

  Idę żygać (ale sprowadzę sobie wcześniej sierre z niemiec:)

 • Mirek (gość)

  Nie wiem czy ceny samochodów sa zanizane. W Niemczech, Belgii i Holandii autko 10 letnie jest naprawde warte 200-400 euro. Czesto nawet mniej....

 • rex77@op.pl (gość)

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,2730148.html Sąd w Lublinie: akcyza na auto bezprawna PAP 25-05-2005, ostatnia aktualizacja 25-05-2005 15:38 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł w środę, że Urząd Celny w Lublinie bezprawnie pobrał od osoby prywatnej opłatę akcyzową od używanego samochodu sprowadzonego do Polski z Belgii i uchylił decyzję tego urzędu, odmawiającą zwrotu pobranej akcyzy Sąd uznał, że polskie przepisy nakazujące pobieranie akcyzy od używanych samochodów sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej są sprzeczne z prawem unijnym zakazującym dyskryminacji towarów na obszarze UE. "Nasze przepisy, m.in. ustawy o podatku akcyzowym, zawierają unormowania, które dyskryminują towary. Przepisy traktatowe są przepisami prawa pierwotnego i one mają zastosowanie wprost w sytuacji stwierdzenia ich sprzeczności z przepisami prawa krajowego" - powiedziała po ogłoszeniu orzeczenia sędzia Irena Szarewicz-Iwaniuk. "Wyrok jest nieprawomocny i obowiązuje tylko w tej jednej konkretnej sprawie" - dodała sędzia. jesli ktos chce sluze stosownym wnioskiem o zwrot

 • Gosc: Kierowca (gość)

  Witaj"Kierowca" mieszkam w niemczech i musze Cie zapytac co stalo sie powodem,tej "bzdury" iz prezentujesz tu takie brednie i anomalia publicznie w Internecie.Czy powodem tego jest Twoje wypadniecie z wagi podczas wazenia Ciebie kiedy przyszedles na ten wariacki swiat, do ktorego wydaje mi sie zupelnie dobrze pasujesz, opowiadajac tutaj takie brednie. Gdzie Ty zyjesz Ty schorowany smutny przeziebiony czlowieku Az czlowieka skreca kiedy czyta takie anomalia.

 • Darek (gość)

  [quote="Tomek"]Do autora "Kierowca": moze masz racje, poniekad ale wskarz mi prosze gdzie w Uni Europejskiej i na jakim stanowisku wynagrodzenie godzinne wynosi ok. 20 l paliwa co w przeliczniu oznaczaloby ok. 26 Euro za godz.( bzdura!!! ). Prosze Cie autorze "Kierowca" nie przedstawiaj obywatelom Polski falszywego swiadectwa o zarobkach UNI jezel nie masz zadnego pojecia. "Pesimizm jest wsrod nas ?!"[/quote] Czesc! do Tomka i wszystkich ktorzy "Kierowce" tak "zjechali" - zyje od 20 lat w Niemczech i musze wam powiedziec, ze jako inzynier, ktory placi tzw. "bykowe" czyli najwieksza grupe podatkowa zarabiam tak samo jak pracownicy tego samego przedsiebiorstwa, ktorzy pracuja na zmiany na liniach produkcyjnych czyli 2.300,00 Euro "na reke", jesli to przeliczyc - to okaze sie ze moze "kierowca" jednak ma racje z tymi zarobkami ;) I takie wlasnie sa realia zarobkow w Niemczech (i to wschodnich, gdzie w mojej branzy place sa o 20% nizsze od plac w Niemczech Zachodnich - taki uklad!) Pozdrawiam

 • rembrant (gość)

  Co wy sie tak czepiacie tego biednego "kierowcy" chcial dobitnie wskazac na rozniec w zarobkach, a ze przecholowal to juz inna sprawa. W kazdym razie zwrocil uwage na rozniece, wydaje mi sie ze udalo mu sie to doskonale. Co do ceny paliwa do w stosunku do zarobkow naszych poslow ktorzy i tak za paliwo nie placa tj bardzo wysoka. Ale jak sie nie ma na modernizacje drog, to lepiej podniesc ceny paliwa. Przyjechalo do nas pare milionow samochodow, a jakos ruch nie wzrosl, zapelnuly sie tylko parkingi na blokowiskach. A tak wogole to mam weekend i zycze wam szerokije drogi. Pamietajcie o akcji policji, bo wtedy do ceny paliwa trzeba bedzie wklalkulowac mandat, a wtedy to by byla calkowita porazka.

 • Komentarz usunięty.
 • Kapusta :-) (gość)

  A IDŹTA SIĘ WSZYSCY LECZYĆ U PSYCHIATRYKA !! PSIA MAĆ :-) NO COMENTS !

 • psi ząb (gość)

  według mnie najlepsze są zwierzenta przeżućmy się na konie będzie ekologicznie tanio i mamy nowego przyjaciela do wykorzystania

 • elcomo (gość)

  Tyle się mówi o sprowadzaniu złomu zza Odry od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej tylko, że jakoś tego złomu nie widać na ulicach??? Nie wiem może dla Pana Posła lub Senatora Toyota Avensis z 99r. z przetartym bokiem-( taką sobie przywiozłem bo tylko na taka mnie stać ) jest złomem jak spojrzeć na Rządowy Tabor więc wcale mnie nie dziwi to co się w tym złodziejskim kraju rządzonym przez komuchów dzieje. Oczywiście chciałbym dożyć dnia kiedy zarobię chociaż 1500EUR miesięcznie i będzie mnie stać na wszystko i nawet na to żeby sobie wziąć na kredyt nowe auto z salonu ale wiem że takiej chwili nie dożyję póki z tąd nie wyjadę. Właśnie tym różni się OBYWATEL od urzędasa czy polityka, że wie co się dookoła dzieje i wie w jakich warunkach musi żyć w przeciwieństwie do tego całego motłochu z ul.Wiejskiej i wszystkich urzędasów w Polskich urzędach którzy mają "swój świat". Pozdrawiam wszystkich uciśnionych i "laweciarzy" którzy swoją ciężką pracą podnieśli naszą gospodarkę z gleby.

 • Budowlaniec (gość)

  Ten ELCOMO wie co pisze. Tez kupie auto jezeli firma w ktorej pracuje nie bedzie mnie doic z grosza i uczciwie placic( czytaj: prac kase w banku poprzez falszowanie zarobkow ),bo mam rodzine na utrzymaniu a to pochlania cale 700 Euro poborow. Wiec prosze nie bluznic, tylko pozwolic nam godnie zyc i jezdzic chociaz tymi "zlomami"

 • jurek ogórek (gość)

  Do mirek A passat 1,9TDI 99r. też 100 EUR, a Omega 2,5V6 z 2000r. 100EUR - a i to nie są auta z przetartym czymś :-) tylko w dodskonałym stanie ;-D. Ja osobiście uważam że to oszustwo jakby na to nie patrzeć

 • Jarek (gość)

  do "Kierowca" widze ze masz pojecie o zarobkach w niemczech! Wlasnie moj kolega dostal prace po kilku latach bezrobocia. 6.90.- brutto ! za godzine. W niemczech leci przeciez manna z nieba! Jarek z Niemiec

 • mERFI (gość)

  OSZUSTWEM JEST AKZYZA WIEC TRZEBA JA OSZUKIWAC. CZY TO TAKIE TRUDNE DO ZROZUMIENIA? DLACZEGO MAMY PLACIC ZA FRAJER?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości