Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38853 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Wiadomości / Felietony

Podobno będą Fiaty - felieton Iwaszkiewicza

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Jeep Renegade / Fot. Jeep Fiat pokazał w Warszawie nowego Jeepa Renegade, i doszło do swego rodzaju sensacji. Podano cenę, jak na Fiata to całkiem nawet „przytomną”. Nowy Jeep kosztuje 69 900 z silnikiem 1.6, 110 KM, tyle, że z napędem 4x2. Z napędem 4x4 kosztuje już 107 tysięcy, ale wyjściowa cena wydaje się w miarę atrakcyjna.

Jerzy Iwaszkiewicz. Fot. Bartek Syta/Polskapresse Samochodami terenowymi jeżdżą teraz głównie kobiety, aby było je widać i Renegade, najmniejszy z Jeepów, może być tu akurat.

Co roku sprzedaje się na świecie ponad milion Jeepów. Podczas pokazów w RPA kazano nam kiedyś przejechać Jeepem przez rzekę, po wielkich kamieniach i nie była to w dodatku mała rzeka. Nawet lwy przestały gonić antylopy i patrzyły, z daleka, co się dzieje. Z lwami jest tak, że głównie śpią, a jak się budzą, to muszą coś zjeść. Gonią antylopę, a potem znowu zasypiają.

Jeep, podobnie jak cały Chrysler, należy obecne do Fiata, czemu wszyscy się dziwią, ale Fiatowi udało się zrobić interes. Fiat z Chryslerem wszedł właśnie na giełdę jako jedna firma i mają nawet dobre notowania. Sergio Marchionne, szef Fiata, bez przerwy zapowiada również, że Fiat będzie produkował samochody, ale nie bardzo wiadomo kiedy. Na razie produkują głównie kolejne odmiany, ładnego zresztą, Fiata 500. Na salonie w Paryżu pokazano Fiata 500X z napędem 4x4 i jest to faktycznie ładny samochodzik, który ma w dodatku szereg najbardziej nowoczesnych rozwiązań. Sam hamuje, sam parkuje i ma nawet tzw. bieg pełzający, który zwalnia auto do minimalnej szybkości, aby nie zakopało się w błocie.

Gotowa jest też podobno nowa Alfa Romeo Giulia, coś w rodzaju dawnej Alfy 159. Piszemy podobno, bo Giulia zapowiadana jest już co najmniej od trzech lat, ale tym razem to już podobno na pewno. Ci co widzieli, mówią, że  jest to piękny samochodzik i podobno ma być na rynku w połowie przyszłego roku. Przydałoby się rzeczywiście szybko coś nowego. Fiat  spadł już w rankingu sprzedaży w Polsce na 13 miejsce i sprzedaje nawet mniej samochodów aniżeli rumuńska Dacia.

Niejasne są też losy fabryki w Tychach. Włosi przyznają, że jest to najlepsza fabryka Fiata  tyle, że nie bardzo wiadomo co i kiedy ma być tu produkowane. Oficjalnie się o tym nie mówi, ale mamy swoje źródła. Moce przerobowe fabryki w Tychach, najlepszej – podkreślmy, fabryki Fiata, wykorzystywane są obecnie zaledwie w 55 procentach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • nowobpgaty-banan (gość)

    Fiat , podobnie jak zreszta coraz wiecej producentow , zamiast produkowac samochody, coraz intensywniej bawi sie w 'mergery'( http://www.autoblog.com/2014/11/06/vw-fiat-chrysler-merger-brilliant-krafcik/), operacje finansowe i machinacje gieldowe(Fiat kombinuje , zeby sobie tlusto 'skapitalizowac'(na gieldzie papierow 'bezwartosciowych') renome i dobry wizerunek Ferrari ..). // Jak przywali druga fala kryzysu to mocniejsi zawodnicy beda wykupywac pomniejszych producentow,.. az do momentu , ze na rynku beda oferowane pozbawione polotu('przyciete kosztami') 'global produkty' od jednego slusznego moto-konglomeratu-mega-korporacji .. :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Fiat zdjęcia

Fiat dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Fiat Cena

Części dla marki Fiat

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

806 zł