Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

„Podręczna” Honda

Data publikacji: Autor: (mj/ip)

Fot: Honda Na wystawie pt. „Getting Around: Miasto, mobilność i architektura”, która zorganizowana została w paryskim muzeum Cité de l'Architecture et du Patrimoine, Honda zaprezentowała urządzenie o nazwie U3-X, które mimo niewielkich rozmiarów, umożliwia sprawne poruszanie się na krótkich dystansach.
U3-X zostało opracowane przez centrum badawczo – rozwojowe japońskiej Fot: Honda firmy. Samo urządzenie potrafi utrzymać pion poprzez kontrolę własnego środka ciężkości, zaś przemieszczanie się we wszystkich kierunkach możliwe jest dzięki tzw. systemowi wielokierunkowego koła napędowego. Pojazd ma być obsługiwany poprzez pochylenie się człowieka w stronę, w którą zamierza jechać.

Urządzenie wykorzystuje układ kontroli równowagi znany z wcześniejszego robota zwanego ASIMO. Specjalne czujniki rejestrują stopień pochylenia poprzez zmianę obciążenia wywołanego przez użytkownika. Wspomniane wielokierunkowe koło, jest pierwszym wynalazkiem tego typu na świecie. Składa się ono z wielu kół o małej średnicy, które ułożone są rzędowo tworząc jedno koło o dużej średnicy. Urządzenie porusza się do przodu lub do tyłu przy użyciu dużego koła, na boki za pomocą małych kół, natomiast ruch na ukos wykonywany jest poprzez równoczesne poruszanie się wszystkich kół. Urządzenie jest łatwe w transporcie, ma wbudowany składany podnóżek i stolik. Jak obiecuje Honda, U3-X ma pracować na swojej baterii przez 1 godzinę, zaś całe urządzenie waży 10 kg.

Pojazd ma być wykorzystywany w takich miejscach jak lotniska, muzea, centra handlowe czy dworce.

Fot: Honda Fot: Honda Fot: Honda

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości