Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Podróż samochodem na urlop - jakich błędów unikać?

Data publikacji: Autor: ip

Podróż samochodem na urlop - jakich błędów unikać? Aż trzy czwarte Europejczyków wybiera się w tym roku na wakacje samochodem. Jedna trzecia kierowców nie pamięta o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

Jak pokazują badania, przygotowane na zamówienie koncernu Goodyear Dunlop, aż trzy czwarte europejskich urlopowiczów wybiera się w tym roku na wakacje samochodem. To ponad dwa razy więcej niż liczba osób, która wybrała podróż samolotem. Badanie objęło 5 600 kierowców w 15 krajach w całej Europie.

Zobacz: Planowanie trasy to sposób na korki. Omijaj je bocznymi drogami

W Europie zarejestrowanych jest około 250 mln samochodów. Ponad połowa kierowców planuje przejechać przeszło 1000 km podczas urlopu, a jeden na czterech nawet ponad 2000 km. Oznacza to, że kierowcy pokonają tego lata miliardy kilometrów, a drogi będą jeszcze bardziej zatłoczone.

Trzy najpopularniejsze cele podróży to Włochy (18 proc.), Francja (17 proc.) i Chorwacja (17 proc.). Nieco mniej kierowców wybrało Hiszpanię (12 proc.), Bułgarię (10 proc.) i Niemcy (10 proc.). Można zauważyć tendencję, że w tym roku europejscy kierowcy chętniej spędzą wakacje we własnym kraju: w szczególności dotyczy to Francuzów, Bułgarów i Włochów. Niemcy, Austriacy i Rumuni wolą wyjechać za granicę.

Zobacz: Autem po Europie - ograniczenia prędkości, opłaty drogowe, przepisy

Jednakże bez względu na miejsce wakacyjnego wypoczynku, kierowcy nadal nie podejmą podstawowych działań, aby zminimalizować ryzyko i stres podczas letnich wakacji. Jedna na trzy osoby, które wzięły udział w badaniu, często prowadzi non stop przez ponad pięć godzin – a przecież zaleca się, by przerwa w jeździe następowała przynajmniej co dwie godziny. Zmęczenie kierowców stanowi bowiem istotny czynnik przyczyniający się do wypadków drogowych.

Zobacz: Przegląd samochodu przed wakacyjnym wyjazdem - co zrobić samemu?

Ponadto jeden na trzech kierowców przyznaje, że nie sprawdzają ciśnienia w oponach ani poziomu oleju w silniku przed dłuższą podróżą, co może spowodować kłopoty z samochodem.

Zobacz: Jedziesz w daleką trasę? Sprawdź, jak się przygotować

Oto lista spraw, o których trzeba pamiętać wyruszając w daleką trasę:
* Przygotuj się – upewnij się, że jesteś wypoczęty i masz wystarczająco dużo czasu na podróż; zadbaj, żeby nie być spragnionym, czy głodnym,
* Sprawdź stan swojego pojazdu – przed wyjazdem upewnij się, że przeprowadziłeś podstawową kontrolę stanu technicznego,
* Przygotuj się do drogi – upewnij się, że znasz trasę i obowiązujące na drodze przepisy i zasady,
* Upewnij się, że ładunek jest poprawnie zabezpieczony – miej pewność, że pasażerowie są bezpieczni, a bagaż został rozmieszczony we właściwy sposób,
* Sprawdź opony – upewnij się, że bieżnik ma odpowiednią głębokość, a ciśnienie powietrza w oponach jest na zalecanym poziomie.

Podróż samochodem na urlop - jakich błędów unikać?
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Podróż samochodem na urlop - jakich błędów unikać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • aaa (gość)

  Ale rady... Jeszcze autor powinien napisać - "Upewnij sie że chcesz jechac a nie zostać w domu" lub " sprawdź czy wziąłeś bagaż".

 • kacper (gość)

  Przede wszystkim to sprawdzenie auta - od tego należy zacząć. Ja skorzystałem z opcji Akcja Lato w Fordzie http://www.ford.pl/Serwis/Programy_promo/AkcjaLato i zapłaciłem tylko 59zł.

 • Fog (gość)

  Ja bym do tej listy dodał jeszcze sprawdzony alkomat. Naprawdę się przydaje w dłuższych podróżach, zwłaszcza gdy podróżujemy przez kraje gdzie są różne limity, polecam obejrzeć sobie filmiki tej ekipy https://www.youtube.com/watch?v=i6tWzgqv9Xg, to jest bezpieczna i odpowiedzialna jazda

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości