Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Poduszki powietrzne

Data publikacji: Autor: (sz)

 Szereg czujników ultradźwiękowych umieszczonych w różnych miejscach kabiny pasażerskiej decyduje - czy i w jakim stopniu poduszki zostają uaktywnione.

Adaptive Restraint Technology System (ARTS) to najnowszy, elektroniczny system monitorujący działanie poduszek powietrznych.

W pierwszym i drugim słupku (słupek A i B) znajdują się 4 czujniki. Określają one pozycję głowy oraz klatki piersiowej pasażera. Jeśli jest on zbyt mocno pochylony do przodu, poduszka zostaje automatycznie odłączona i w przypadku kolizji nie wybuchnie. Gdy pasażer odchyli się do tyłu, poduszka z powrotem zostanie uaktywniona. Oddzielny czujnik "waży" pasażera, siedzącego na przednim fotelu. Od jego wagi zależy z jaką siłą nastąpi wybuch poduszki.
Elektroniczny czujnik w prowadnicy fotela kierowcy mierzy jego odległość od kierownicy, a czujniki umieszczone w klamrach pasów bezpieczeństwa sprawdzają, czy kierowca i pasażer mają zapięte pasy. Jednocześnie czujniki zgniotu zlokalizowane pod maską pojazdu, z przodu oraz po bokach auta, oceniają siłę uderzenia.
Informacje przekazywane są do centralnego procesora, który decyduje o użyciu napinaczy pasów oraz poduszek. Przednie poduszki powietrzne mogą zadziałać z pełną siłą lub tylko częściową. System ma zakodowanych ponad pół miliona wariantów prawdopodobnych sytuacji, w tym szeroką gamę danych o pozycji pasażera i kierowcy, zastosowaniu pasów bezpieczeństwa oraz możliwych uderzeń w samochód podczas kolizji.

Na pomysł zastosowania ARTS wpadła firma Jaguar Cars. Jaguar XK jest pierwszym seryjnym samochodem na świecie wyposażonym standardowo w tego rodzaju system. ARTS zbiera dane, dotyczące pozycji pasażerów, usytuowania kierowcy względem kierownicy, zapięcia pasów bezpieczeństwa. Gdy dojdzie do kolizji, ocenia moc uderzenia, dzięki czemu zapewnia optymalną ochronę. Ogranicza tym samym ryzyko zranienia człowieka przez wybuchającą poduszkę. Poboczną korzyścią jest uniknięcie niepotrzebnych wydatków związanych z wybuchem poduszki, gdy miejsce pasażera jest puste.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości