Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Podwójna akcyza

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. M. Pobocha: Nieznajomość prawa szkodzi. Nie płacąc podatku akcyzowego po raz drugi po sprzedaniu niezarejestrowanego w Polsce samochodu sprowadzonego z zagranicy narażamy się na wszczęcie postępowania podatkowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za sprowadzne do Polski auto należy uiścić podatek akcyzowy. Okazuje się, że niektórzy muszą płacić go dwukrotnie.

Od 1 maja 2004 r. sprowadzono do Polski ponad milion używanych samochodów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należało za nie uiścić podatek akcyzowy. Okazuje się, że niektórzy muszą płacić go dwukrotnie.

 

Zapisy ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym wskazują na obowiązek płacenia akcyzy od samochodów przez importerów i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego. Podatek akcyzowy muszą także płacić wszyscy sprzedający sprowadzony samochód osobowy przed pierwszą jego rejestracją na terytorium Polski. Stawki podatku są w obu przypadkach takie same.

 Fot. M. Pobocha: Nieznajomość prawa szkodzi. Nie płacąc podatku akcyzowego po raz drugi po sprzedaniu niezarejestrowanego w Polsce samochodu sprowadzonego z zagranicy narażamy się na wszczęcie postępowania podatkowego.

Z danych Izb Celnych wynika, że wielu spośród handlujących autami z „drugiej ręki” sprzedawało pojazdy przed ich rejestracją i nie płaciło po raz drugi akcyzy.

 

Tymczasem organy Unii Europejskiej kwestionują zgodność z prawem wspólnotowym podatku akcyzowego na używane samochody sprowadzane do Polski. Komisja Europejska we wstępnym raporcie szczegółowo wskazała niezgodne z prawem wspólnotowym elementy konstrukcji prawnej podatku akcyzowego obowiązującego w Polsce. Do zaniechania poboru akcyzy wezwała nasz rząd Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego. Ministerstwo Finansów utrzymuje jednak, że pobieranie akcyzy jest legalne.

 

Bożena Adler, rzecznik prasowy Izby Celnej w Poznaniu:

 

Podczas kontroli deklaracji uproszczonych nabycia wewnątrzwspólnotowego tzw. PIT-ów samochodowych składanych przez osoby sprowadzające auta z zagranicy okazuje się, że niektórzy nie wiedząc o przepisach, lub świadomie łamiąc prawo, nie płacili akcyzy sprzedając pojazdy przed ich pierwszą rejestracją w Polsce. Nieznajomość prawa szkodzi. Gdyby robili to z własnej woli, mogliby odliczyć od podstawy opodatkowania wysokość pierwszej akcyzy. Teraz, w wyniku postępowania podatkowego, przyjdzie im uiścić domiar. Szansą na uniknięcie poważniejszych restrykcji jest dobrowolne zgłoszenie się do urzędu celnego i zapłacenie akcyzy.

 

Przykład podwójnej akcyzy:

 

Sprowadzamy z Niemiec Opla Astrę 1,6 l z roku 1995 o wartości 4000 zł. Podatek akcyzowy opłacany w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym (65 proc.) wynosi  2600 zł. Sprzedajemy auto przed pierwszą rejestracją za 10 tys. zł. Od kwoty tej możemy odjąć wartość pierwszej akcyzy: 10 000 zł – 2600 zł = 7400 zł. Od kwoty tej ponownie płacimy podatek akcyzowy (65 proc.), czyli 4810 zł. W sumie wysokość zapłaconej podwójnej akcyzy wynosi 7 410 zł.

 

Ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym

 

Art. 80 Akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

 

2. Podatnikami akcyzy od samochodów są:

1) podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju;

2) importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

 

3. Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje:

1) w przypadku sprzedaży - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu;

2) w przypadku importu - z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego;

3) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego - z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

 

4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, dane dotyczące samochodów osobowych, w tym dopuszczalną ładowność, dla celów poboru akcyzy, uwzględniając rozwiązania stosowane w odrębnych przepisach podatkowych i konieczność zapewnienia prawidłowego poboru akcyzy.

 

Stawki podatku akcyzowego na sprowadzane do Polski samochody:

 

Rok produkcji pojazdu

2004 i 2005

2003

2002

2001

2000

1999

1998 i starsze

Pojemność silnika powyżej 2000 cm3

13,6

25,6

37,6

49,6

61,6

65,0

65,0

Pojemność silnika do 2000 cm3

3,1

15,1

27,1

39,1

51,1

63,1

65,0    

           

Źródło: Ministerstwo Finansów

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • Jacek (gość)

  Widzę że np. komisy ratują się przed tym rejestrując auta czasowo na czerowne numery, bo inaczej nie mogliby sprzedać samochodu aż do otrzymania twardego dowodu co czasami trwa miesiąc. Generalnei ten sysyetm blokuje im handel. Jak U.C. interpretują czasową rejestrację jako pierwsza czy tez nie.??

 • Henry (gość)

  Ta Pani bez mundurka wyglądałaby o wiele seksowniej . Nie do twarzy jej w zielonym.

 • janko (gość)

  Spóźniony Prima aprils czy przebudzenie z ręką w nocniku?

 • Mario (gość)

  A ja na to mogą mnie cmok.Jeszcze miesiąc w tym bajzlu a potem emigracja do raju tam bendę wiedział gdzie idą moje podatki PA PA

 • guzik prawda (gość)

  przykład który dezinformuje.gdy sprzedamy za 10000 to akcyza wynosi 6500.od tego odejmujemy zapłacone 2600,czyli dopłacamy 3900.

 • Komentarz usunięty.
 • jojo (gość)

  [quote="guzik prawda"]przykład który dezinformuje.gdy sprzedamy za 10000 to akcyza wynosi 6500.od tego odejmujemy zapłacone 2600,czyli dopłacamy 3900.[mnnmmm/quote]

 • jojo (gość)

  [quote="Henry"]Ta Pani bez mundurka wyglądałaby o wiele seksowniej . Nie do twarzy jej w zielonym.[/quote] Ona by na Ciebie nasrała i zakopała!!!!

 • pio-1 (gość)

  zlodzieje i gnoje!nieznajomosc przepisow szkodzi???to wy jestescie dla nas, a nie my dla was!gdy nas zabraknie zdechniecie jak te psy! Edytowany przez moderatora 2005-05-03 21:41

 • Stary (gość)

  To jest system złodziejski. Pamiętam /a mam swoje lata/, że jak KC coś wymyśliło to nigdzie na swiecie nie było takiego rozwiązania oczywiście było to do du.... Obecnie wracamy do tych rozwiązań tworzonych przez tych samych towarzyszy./Acha - KC to Komitet Centralny PZPR to dla wyjaśnienia dla młodych/

 • diablo (gość)

  ktoś musi się nachapać,aby się nachapać czeba z koś brać a takimi są zwykli polacy bo jak inaczej mieli by na 200 luksusowych samochodów dla rządu ja twierdze że komuna była i jest ale pod przykrywką uni czyli do dupy jest ten system można powiedzieć że jest na świecie matrix a my do niego należymy

 • szajbus (gość)

  jeszcze jedno. opodatkowane jest kazdorazowa sprzedaz przed pierwsza rejestraca, czyli ty sprzedasz siostrze i ona komus dalej (przed zarejestrowaniem) to tez placi itd... poza tym darowizna traktowana jest na rowni ze sprzedaza

 • wojtas (gość)

  tylko u nas takie rzeczy mogą mieć miejsce,przecież to jest DEBILIZM WTÓRNY co oni wymyślili.Naszym krajem rządzą sami idioci i debile, to smutne.

 • oldart (gość)

  dziwie sie dlaczego jeszcze nie ma akcyz od ziemniakow sprowadzanych do niemiec albo podwojnei akzyzy!!

 • jaga (gość)

  jednak jest mafia w polsce

 • Benias (gość)

  Jak być w tym kraju patryiotą, przecież jesteśmy okradani przez własne państwo. Czuję się jak pod zaborem ale wtedy wiedzieli przynajmniej z kim walczyć! Polacy łączmy się bo te rządy zgubią nasz kraj !!!

 • łysy (gość)

  Ręce opadają, brak słów

 • jaaa (gość)

  niech unia sama sie tu rzadzi, bo polak jak nie ma bata nad soba to nie wie czym sie zajac... Edytowany przez moderatora 2005-05-06 20:15

 • arki (gość)

  trzeba by zrobic porzadek z tym naszym rzadem co wy na to?

 • zOrg (gość)

  [quote="wojtas"]tylko u nas takie rzeczy mogą mieć miejsce,przecież to jest DEBILIZM WTÓRNY co oni wymyślili.Naszym krajem rządzą sami idioci i debile, to smutne.[/quote] zaprotestować musze, gdyż opinia kolegi krzywdzącą niezmiernie jest dla władz tego kraju. ja tam pełen podziwu jestem dla ichniej pomysłowości - unia mówi że akcyza jest be, oni że cacy, to unia że be i że nie można wtedy oni że nazwe zmienią na podatek ekologiczny (bo wiadomo że ekologlia cacy jest) i wszystko będzie oki. piękne, prawda? albo takie prawka nam wymienili na plastiki a tablice rejestracyjne na łądniejsze i wszystko to za naszą kasę, tylko po co? jak tylko wymienią wszyskie (nikomu nie darują!) rozpocznie się kolejny, radosny okres wymiany w/w na jeszcze ładniejsze bo unijne z gwiazdkami. i jak kolega myśli, kto za to zapłaci? bo na pewno nie oni! cytując laskę z reklamy idei: fajnieeeee! i ten uśmiech!

 • luk (gość)

  Najpierw okupacja niemiecka, potem wschodnia, a teraz sami sobie szkodzimy!!!

 • leon (gość)

  [b]skoro moga sciagnac podwojna akcyze zapewne beda mieli tez mozliwosci oddac akcyze skoro jest nielegalna, "panstwo w panstwie" brak slow[/b]

 • CRISS (gość)

  TO WZYSTKO CO PISZECIE TO JEST NIC TO JEST BRAK SLOW TE WSZYSTKIE DRBILE KRETYNI ITD. TO JEST NIC W POROWNANIU CZYM ONI NA PRAWDE SA.A co do podwujnej akcyzy to swieta prawda bo sam mam 11000pln do zaplacenia.to jest LEGALNE ZLODZIEJSTOW W BIALY DZIEN!!!!

 • DAREK (gość)

  I ZNOW BAGNO. JAK NIE ALIMENCIARZE TO IMPORTERZY SAMOCHODOW. CO ONI SOBIE MYSLA. CZY WY LUDZIE NIE WIDZICIE ZE WAS RZNA W ZYWE OCZY. Z USTAWY NA 100% NIC NIE WYNIKA POZA TYM NIE MOZNA KARAC KOGOS JAK USTAWA JEST ZASKARZONA PRZEZ PKE DOPIERO JAK SIE WYJASNI TO ZOBACZYMY. A NARAZIE ODWOLUJCIE SIE I SIE NIE DAWAJCIE TYM ZLODZIEJOM.

 • miller (gość)

  Wybraliście taki rząd i "pierwszego ale ładnego" - TO MACIE barany! ;)

 • Iwona (gość)

  Czy my zwykli obywatele doczekamy sie kiedyś rządu który będzie się nami opiekował?Do tej pory to jesteśmy tylko przysłowiową"krową do wydojenia", a "kochany rząd"myśli o tym jak nas oszukać i jak można z nas wycisnąć pieniądze.NIECH CI TAM "NA GÓRZE" POMYŚLĄ O TYM ŻE GŁODNA KROWA NIE DAJE MLEKA TYLKO ZDYCHA!!!

 • SPECIE (gość)

  Witajcie w Polsce........... Tylko u nas jest wszystko możliwe...

 • piotr (gość)

  co robici Panowie? zastaanwiam sie czy w ogóle zgłosic sie na wezwanie do urzędu celnego czy to olać i liczyć na litosc sądu

 • Bolek!!!!! (gość)

  Niech się cieszą, ale jak ich UNIA dojedzie kiedyś to ja będe się cieszył, a tak na marginesie czy ktoś wie jak się pozbyć pOLSKIEGO obywatelstwa????

 • kola (gość)

  Co zrobic zeby nie płacic drugiej akcyzy przed pierwsza rejestracja pojazdu. Kupiłem auto zapłaciłem akcyze i chciałbym sprzedac autko nie placac ponownie akcyzy. mysle zeby to zrobic tak: za auto zapłaciłem akcyze w wysokoci 252zł i teraz na umowie wpisze ze auto sprzedaje za kwote 252zł. Czy jest to dobry pomysł?

 • PIOTREK (gość)

  Jest tylko jedno ale: W USTAWIE O PODATKU AKCYZOWYM W ART.80 NIEMA NIC POWIEDZIANE O TYM ŻE TEŻ SAMOCHODY Z ZAPŁACONĄ AKCYZĄ A TYLKO SAMOCHODY osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami. Tak więc niech urzędnicy wezmą przepis i niech się douczą.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości