Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Podwójna linia ciągła. Kierowców czeka rewolucja?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Piotr Krzyżanowski Posłanka Nowoczesnej Elżbieta Stępień wystąpiła do ministra infrastruktury i budownictwa z interpelacją dotyczącą „uproszczenia oznakowania poziomego stosowanego w celu oddzielania ruchu pojazdów". Co to oznacza dla kierowców?

Podwójna linia ciągła zniknie i zastąpi ją pojedyncza? Niewykluczone. Przypomnijmy, że znak ten rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią. Znajduje się m.in. przed przejściem dla pieszych, na wzniesieniach, czy zakrętach. Do oddzielania ruchu pojazdów poruszających się w tym samym kierunku stosowana jest natomiast linia pojedyncza ciągła.

Redakcja poleca:

Punkty karne w sieci. Jak sprawdzić?
Fabryczna instalacja LPG. To trzeba wiedzieć
Używane auto klasy średniej do 20 tys. zł

Posłanka przekonuje, że inne państwa, m.in. Czechy, stosują dla oddzielenia ruchu pojazdów poruszających się w kierunkach przeciwnych tylko jedną linię, a Polacy poruszający się po czeskich drogach nie mają problemu z interpretacją takiego oznakowania. Zaznacza, że zlikwidowanie podwójnej linii ciągłej to milionowe oszczędności w skali kraju, a taka zmiana nie pogorszy bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk nie zajął jeszcze stanowiska w sprawie.

Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Polecamy: Co ma do zaoferowania Volkswagen up!?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • cienka linia (gość)

  Tak nic nie zmieni, zwłaszcza w przypadku takich typów co wyprzedzają na podwójnej ciągłej pod górę na drodze szybkiego ruchu.

 • Bart (gość)

  Co za bzdura. A koszty usunięcia drugiej linii? Zniszczenie przy tym nawierzchni, późniejsza jej degradacja. Bezmyślność.

 • Radosław (gość)

  Nie trzeba usuwać, wystarczy poczekać aż się zetrze i namalować nową tylko jedną.

 • Z 500 (gość)

  kiedy ja robiłem prawko była tylko jedna linia, pojawienie się podwójnej osłabiło znaczenie pojedynczej i sugeruje że można na nią wjechać albo przekroczyć.

 • tematy zastępcze (gość)

  Dlaczego mamy się do kogoś dostosowywać, stawiać sobie za wzór jakieś Czechy? Komu przeszkadza podwójna ciągła ? A może problem leży w braku nieuchronności i dotkliwości kar ? Obcokrajowcy przyjeżdżając do Polski często łamią ograniczenia prędkości. Ściągane z nich mandaty to śmiech na sali. Wielu rodaków też ma to w poważaniu. Czemu w innych krajach jak jest do 30km/h, to nikt tego przepisu nie łamie ? Bo wiedzą, że się nie opłaca ? Dlaczego w Polsce "o tym mowa, o tym mowa, a o tym ani słowa", czyli dlaczego wciąż wałkujemy tematy zastępcze ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości