Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Podwójne OC zniknie w przyszłym roku. Na co uważać teraz?

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Podwójne OC zniknie w przyszłym roku. Na co uważać teraz? Podpowiadamy, jak przy zakupie używanego samochodu uniknąć konieczności zapłacenia dwóch składek z polisę OC.

- Chcę odkupić auto. Słyszałem, że przepisy ograniczające konieczność zapłaty podwójnej składki wejdą w życie dopiero w przyszłym roku. Co zrobić, by nie płacić jednocześnie dwa razy? - pyta Tomasz Lewandowski z Torunia.

Zobacz też: Ubezpieczenie OC - sprawdź, czy da się je zawiesić

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych obowiązywać będzie od 11 lutego i dotyczy tylko umów zawartych po tej dacie. Do tego czasu obowiązują stare zasady.

Zobacz też: Sprawdź, co zrobić, by płacić mniej za OC

- Przed zakupem należy zwrócić uwagę, czy samochód ma OC. Jeśli nie, należy je wykupić jak najszybciej - wyjaśnia Marcin Broda z „Dziennika Ubezpieczeniowego”. - Gdy jest polisa, przechodzi ona automatycznie na nowego posiadacza.  Jeżeli nie chcemy jej kontynuować, mamy 30 dni na złożenie wypowiedzenia. Możemy to zrobić osobiście u ubezpieczyciela lub listem poleconym, najlepiej za potwierdzeniem odbioru.

Zobacz też: Podwójne ubezpieczenie OC - co zrobić, by go uniknąć?

- Jeśli planujemy wykupić polisę w innym towarzystwie, należy wpierw wypowiedzieć starą - podpowiada Marek Baran z jednej z firm ubezpieczeniowych. - A w wypadku wysłania pocztą wypowiedzenia umowy, pamiętajmy, liczy się data dotarcia pisma do towarzystwa ubezpieczeniowego, a nie na przykład data stempla pocztowego.

Katarzyna Chamier-Gliszczyńska

Podwójne OC zniknie w przyszłym roku. Na co uważać teraz?
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Podwójne OC zniknie w przyszłym roku. Na co uważać teraz?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości