Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Podwyżka dla kierowców

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Piotr Krzyżanowski Końcówka października przyniosła nieco zaskakujący spadek cen paliw na stacjach. Kierowcy powinni wykorzystać tę okazję do zatankowania do pełna. Już na początku listopada koszty podróży zauważalnie wzrosną, a podwyżki będą szczególnie odczuwalne dla tankujących benzynę.

Notowane w ostatnich dniach, w związku z drożejącą ropą i słabszą złotówką, systematyczne podwyżki w cennikach rafinerii powodują, że notowania paliw na rynku hurtowym są coraz bliżej tegorocznych rekordów.

Skokowy wzrost cen benzyny w rafineriach
 
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni w na rynku hurtowym wyraźnie wzrosła cena benzyny. W dwa tygodnie metr sześcienny tego paliwa podrożał o ponad 150 zł i dzisiaj średnio kosztuje 3688,4 zł. Cena benzyny znajduje się zaledwie 60 zł poniżej tegorocznych maksimów. Podobny kierunek zmian na przełomie października i listopada odnotowaliśmy w przypadku oleju napędowego, ale w tym wypadku tempo wzrostu było nieco wolniejsze. W okresie dwóch tygodni notowania diesla zyskały ponad 60 zł. Aktualnie średnio za metr sześcienny oleju napędowego w rafineriach trzeba zapłacić 3604 zł.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości. Czy rejestruje wykroczenia w nocy?
Rejestracja samochodu. Będą zmiany
Te modele to liderzy niezawodności. Ranking


Cenowa okazja na stacjach

Zanotowane na koniec października obniżki na stacjach paliw, były dobrą okazją do tego, aby zatankować do pełna. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 spadła o 3 grosze i znalazła się na poziomie 4,55 zł/l. Z dwugroszowej obniżki cieszyli się kierowcy tankujący diesla i autogaz. Średnio litr oleju napędowego w tym tygodniu kosztował 4,43 zł, a autogazu 2,12 zł.

Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień są zdecydowanie wyższe i wyglądają następująco: 4,55-4,66 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,43-4,54 zł/l oraz  2,10-2,18 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2017-11-02
Pb 98 4,88
Pb 95 4,55
ON 4,43
LPG 2,12

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Renault Megane Grandtour w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości