Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Podwyżka mandatów. Nawet 5 tys. zł za przekroczenie prędkości o 30 km/h

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Piotr Krzyżanowski Rada Ministrów przyjęła kierunki zmian w zakresie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. W praktyce oznaczać może to m.in. podwyżkę mandatów.

Projekt zmian w prawie umożliwia składanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wkroczenia.

Podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszaniu praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszaniu dopuszczalnych prędkości jazdy.

Maksymalna wysokość grzywny z 5 tys. zł miałaby wzrosnąć do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych. Podwyższono też maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym;

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Mandat karny za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h miałby wynieść do 5 tys. zł, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Projekt zmian zaostrzający przepisy dla kierowców zakłada, że wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Podwyżka mandatów. Co dalej z projektem zmian?

Projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów po dokonaniu korekt legislacyjnych wynikających z przebiegu dyskusji na Radzie Ministrów oraz finalnych uzgodnień między ministrem infrastruktury i ministrem sprawiedliwości w zakresie zmian w kodeksie karnym.

Dokładna data wejście w życie przepisów nie jest znana.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kris (gość)

  Nakazy, zakazy, mandaty, licencję, szkolenia bez sensu, kary, obostrzenia, inwigilacja, brak opieki zdrowotnej, brak normalnej edukacji, brak rządzenia czyli po prostu nierząd, system antyczlowieczy. Chyba od Złego to wszystko pochodzi.

 • kierawca (gość)

  Zgodze sië na karanie wyższymi mandatami dla pijanych kierowców ,piratów drogowych ,jednak zdąży nnam się przekroczyć nieświadomie prędkość i co mam zapłacić trzy tysiące zł.??? lub przez złe zaparkowanie auta dwa czy trzy razy czy jakieś niegrożne przewinienie na drodze i przekrocze limit 21 punktów i mam być pozbawiony prawa jazdy podobnie jak pijany lub pirat drogowy??? ,a najlepiej PISOWCY zamontujcie w każdej sypialni Polaka kamery i będziecie mogli karać za seks niezgodny z waszymi prawami ,,,podejżewam że Polacy tych idiotycznych pomysłœw wam w wyborach w 2023r nie wybaczą

 • JA (gość)

  Chyba potrzeba pieniędzy na dobrą zmianę. Co jeszcze podniesiecie. Może podatek od powietrza.

 • Kris (gość)

  Władza dla ludzi, wybrana przez ludzi. Może kiedyś się doczekamy, a teraz trzeba pójść na wybory i pogonić towarzystwo. To będzie nasza kara.

 • Hjkhf (gość)

  I bardzo bardzo dobrze. Wreszcie w tym kraju może ludzie zaczną jeździć jak w cywilizowanym kraju. Na Białorusi bezpieczeństwo i kultura jazdy jest 10x lepsza niż u nas niestety. Obecne mandaty w kwocie jednego baku paliwa to żart.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości