Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Podwyżka OC i nowy podatek drogowy

Data publikacji: Autor: (in)

 Wkrótce możemy spodziewać się podwyżki składki na ubezpieczenie komunikacyjne OC

.

Potwierdziły się informacje, że koszty leczenia ofiar wypadków mają być pokrywane z prywatnych polis komunikacyjnych.

Koszt leczenia z OC
Rząd zdecydował, że każde z towarzystw ubezpieczeniowych będzie przekazywać na ten cel stały ryczałt. Na razie nie wiadomo, jak duże miałyby być to sumy. Wiadomo natomiast, że byłyby to trzy stałe stawki. Wypłacenie jednej z nich przez ubezpieczalnie byłoby uzależnione od długości i stopnia trudności leczenia ofiary wypadku. Decyzja rządu oznacza, że wzrosną stawki składek ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

Ceny w górę
Rzecznik PZU Adam Taukert podkreśla, że jakiekolwiek dodatkowe finansowe obciążenie ubezpieczalni odbije się na wysokości składek. - W jakiej skali byłaby ta podwyżka, będzie można obliczyć dopiero po tym, jak zostaną przyjęte ostateczne rozwiązania ustawowe. Ubezpieczyciele tłumaczą się tym, że w ubiegłym roku ponieśli straty.

Ukrywają dochody
Minister zdrowia twierdzi natomiast, że ich straty były tylko na papierze. - Wpłaty z OC były na poziomie 4,5 mld złotych, natomiast wypłaty były na poziomie 2,6 mld złotych. Jak widać, 1,9 mld zostało w firmach ubezpieczeniowych. Co więc robią firmy, żeby nie pokazać, że mają przychód? Robią lokaty. Dochód z tych lokat jest niemały i nie ma żadnego powodu, by ubezpieczalnie nie dzieliły się nimi. Kasy chorych mogłyby zyskać w ten sposób około 600 mln złotych.

Nowy podatek
To nie jedyne większe koszty, jakie niebawem poniosą kierowcy.
W przyszłym roku rząd planuje wprowadzić opłaty od samochodów osobowych za korzystanie z dróg krajowych. W ten sposób Ministerstwo Infrastruktury chce uzyskać dodatkowo 1,5 mld zł.
Oznacza to, że kierowcy będą płacić ok. 100 zł rocznie nowego podatku.

W przyszłym roku rząd planuje wprowadzić opłaty od samochodów osobowych za korzystanie z dróg krajowych. Oznacza to, że kierowcy będą płacić ok. 100 zł rocznie nowego podatku.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości