Podwyżki cen OC spowalniają. Na jak długo?

(ip)
Średnia cena komunikacyjnego OC w styczniu b.r. była niższa o 0,7% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca – to oznacza, ze mieliśmy do czynienia z pierwszą od blisko dwóch lat obniżką cen polis OC. Ostatni raz ceny zmniejszyły się w maju 2015 roku. Choć spadek jest minimalny, to i tak kierowcy mają się z czego cieszyć – styczniowa obniżka cenowa potwierdza prognozy ekspertów o tym, że tendencja wzrostowa powoli wyhamowuje.

– Pomimo ponad 50-procentowego wzrostu cen obowiązkowych polis OC w 2016 roku, ryzyko ubezpieczeniowe w skali ogólnorynkowej jest nadal mocno niedoszacowane. W praktyce oznacza to, że składki, które obecnie płacą kierowcy, są mniejsze od wypłacanych świadczeń. Biorąc pod uwagę zestawienie danych za styczeń 2017 i grudzień 2016, widzimy, że spadek cen jest minimalny (0,7%). W skali obecnego roku ta obniżka cenowa może pozostać niezauważalna. Najbliższe miesiące pokażą nam dokładnie, w jakim stopniu ubiegłoroczne podwyżki zrekompensowały straty ubezpieczycieli. Od tego głównie zależeć będzie dynamika wzrostu cen w całym 2017 r. – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

Początek roku okazuje się najbardziej dotkliwy dla tych klientów, którzy kupowali ubezpieczenie komunikacyjne w pierwszej połowie 2016 roku. To oni muszą zmierzyć się z podwyżkami odnotowanymi w ubiegłym roku – różnica między tym, ile płacili wcześniej a obecną ceną polisy, może wynieść nawet kilkaset złotych. Statystyczny kierowca w styczniu 2017 roku zapłacił 701 zł, to o 52% więcej niż rok wcześniej. – „Choć w ogólnorynkowej tendencji zauważamy wyhamowanie cen, to jednak wiele miast Polski musi się liczyć z podwyżkami w odniesieniu do ubiegłego roku. Dla przykładu, mieszkańcy Krakowa w styczniu 2017 roku zapłacili o 10% więcej niż miesiąc wcześniej. Podwyżki odnotowano także w Warszawie, Olsztynie, Bydgoszczy czy Wrocławiu” – zauważa Maciej Kuczwalski.

Zwiększające się ceny składek OC dają się we znaki Polakom od maja 2015 roku. Nie sposób przewidzieć, jak bardzo odczuwalne będą podwyżki w najbliższym czasie. – „Spodziewamy się, że już niebawem sytuacja na rynku ulegnie stabilizacji. Dynamika wzrostu cen będzie się stopniowo zmniejszać, aby w 2018 roku w końcu wyhamować – to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Zauważmy, że obecna tendencja wzrostowa jest efektem tego, że przez długi okres ceny polis były mocno zaniżone – zarówno w odniesieniu do realiów europejskich, jak i do potrzeb polskiego rynku. Naturalną reakcją rynku jest zwiększanie cen aż do osiągnięcia poziomu opłacalności” – dodaje Maciej Kuczwalski.

Ranking, w którym kierowcy nie chcą brać udziału

Najbardziej dotkliwe podwyżki OC w 2016 roku zaobserwowano w województwie lubelskim – średnie ceny polis wzrosły tam o ponad 70%3. Nadal jednak najdroższe jest województwo dolnośląskie – w grudniu 2016 roku statystyczny jego mieszkaniec zapłacił za OC prawie 30% więcej niż wynosi średnia krajowa4. Cień nadziei dla kierowców z Dolnego Śląska rzuca jednak fakt, że od zeszłego roku ceny ich polis rosną minimalnie poniżej średniej dla wszystkich województw.

– Przykład województwa lubelskiego pokazuje, że podwyżki nie oszczędzają kierowców żadnego regionu. Co ciekawe – nawet pomimo ponad 70-procentowego wzrostu cen OC, lubelskie nadal znajduje się wśród trzech statystycznie najtańszych województw. Na drugiej szali jest dolnośląskie, gdzie zarówno na początku jak i końcu 2016 roku odnotowaliśmy najdroższe ceny OC. Nie oznacza to jednak, że ostatnią deską ratunku dla tych kierowców jest zarejestrowanie samochodu w innym województwie. Warto odnotować, że dynamiczny wzrost cen OC na Dolnym Śląsku powoli wyhamowuje – ceny rosną minimalnie poniżej średniej krajowej (50%)” – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

O tym się mówi: Przez spaliny umiera więcej osób niż przez wypadki

Źródło: TVN Turbo/x-news

[page_break]

Fot. Janusz Wójtowicz Tuż za dolnośląskim, wśród województw z najdroższym OC w grudniu 2016 roku, znalazły się kolejno lubuskie i pomorskie. O ile w województwie dolnośląskim wzrost cen OC w skali roku nie przekroczył 50%, o tyle w lubuskim było to aż 63%, a w pomorskim 62%. Największe podwyżki cen OC w 2016 roku odnotowały także województwa: opolskie (69%), zachodniopomorskie (67%), śląskie (60%) podlaskie (59%) i świętokrzyskie (58%).

Gdzie najtańsze OC?

W grudniu 2016 roku najmniej za OC płacili mieszkańcy województwa podkarpackiego. W tym przypadku powtórzyła się sytuacja z początku roku, kiedy to kierowcy z tego regionu znaleźli się na pierwszym miejscu wśród statystycznie najtańszych pod kątem cen OC. Nie oznacza to jednak, że nie odczuli podwyżek OC na własnych portfelach – statystyki wskazują że roczny wzrost cen polis komunikacyjnych w tym województwie przekroczył 50%5. Podobnie jak w styczniu 2016 roku podium województw z najtańszym OC za podkarpackim zamyka kolejno: lubelskie i świętokrzyskie.

Poniżej średniej krajowej małopolskie

– Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zwycięzcami tej sytuacji rynkowej mogliby poczuć się kierowcy z województwa małopolskiego. To właśnie tam odnotowaliśmy najmniejszy wzrost cen OC w 2016 roku – 48%. Warto zauważyć, że jeszcze w styczniu 2016 roku kierowcy z tego regionu mieli drugie w kolejności statystycznie najdroższe OC w kraju. Wraz z końcem roku opuścili jednak to niechlubne podium. Oczywiście wzrosty cen są odczuwalne, zwłaszcza w indywidualnych przypadkach. Statystycznie jednak odbiegają od średniej wartości wzrostów cen OC w kraju (56%) – wyjaśnia Maciej Kuczwalski.

Tuż za województwem małopolskim najniższy wzrost cen OC zaobserwowano w dolnośląskim (50%) i podkarpackim (51%). Z kolei od krajowej normy nie odbiegają województwa: mazowieckie (53%), wielkopolskie (53%), warmińsko-mazurskie (54%) oraz łódzkie (55%) i kujawsko-pomorskie (55%).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty