Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Pogarsza się jakość paliw w Polsce

Data publikacji: Autor: (EP)

Fot. Archiwum Polskapresse Blisko 3,5 proc. próbek benzyny i oleju napędowego skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2010 roku nie spełniało norm. Urzędnicy przypominają, że o stacjach, które sprzedają złej jakości paliwo możemy informować UOKIK poprzez specjalny formularz umieszczony na stronie internetowej urzędu.

Blisko 3,5 proc. próbek benzyny i oleju napędowego skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2010 roku nie spełniało norm. Urzędnicy przypominają, że o stacjach, które sprzedają złej jakości paliwo możemy informować UOKIK poprzez specjalny formularz umieszczony na stronie internetowej urzędu.

Fot. Archiwum Polskapresse Inspekcja Handlowa przebadała losowo wybrane stacje w całej Polsce. Sprawdziła też punkty na które skarżyli się konsumenci lub które wytypowały organy ścigania.

Jakość paliw ciekłych w skali całego kraju, pogorszyła się. - 3,46 proc. przebadanych próbek nie spełniało norm, rok wcześniej było to 3,08 proc. - czytamy w raporcie z losowych kontroli w 2010 r.

Gorszą jakość ma też benzyna.Prawie 4 proc. próbek nie spełniało norm. W poprzednim badaniu było to 2,58 proc. próbek.

Pogorszyła się też jakość gazu LPG. - Losowa kontrola wykazała nieprawidłowości w przypadku 3,72 proc. sprawdzonych stacji, rok wcześniej było to 0,78 proc. - czytamy w raporcie.

Wśród stacji, na które wcześniej skarżyli się konsumenci norm nie spełniało 4,43 proc. z nich. Najwięcej odstępstw od wymagań Inspekcja Handlowa zanotowała w województwach: kujawsko-pomorskim (12 proc.), zachodniopomorskim (10,61 proc.) i mazowieckim (8,82 proc.). Nieprawidłowości nie stwierdzono m.in. na Lubelszczyźnie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że konsument ma prawo złożyć reklamację na stacji, gdzie kupił paliwo złej jakości. Swoich praw może dochodzić też w sądzie, korzystając z bezpłatnej pomocy rzeczników konsumentów.

O stacji, która sprzedaje paliwo złej jakości, można poinformować UOKIK poprzez specjalny formularz, który znajdzie na stronie internetowej urzędu, pod adresem: www.uokik.gov.pl Tam również znajdziemy pełną listę kontrolowanych stacji.

Źródło: Kurier Lubelski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • anty polityk

    Jakość paliw już dawno zaczęła się pogarszać odkąd rząd nakazał dodawania "biosyfu :/

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości