Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Pogoda. Jak powinien zachować się kierowca podczas burzy? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24 / x-news

Fot. Karolina Misztal Upalnym dniom często towarzyszą gwałtowne burze i intensywne opady deszczu. Jeśli jesteśmy w trasie warto wtedy nie tracić głowy i pozostać w aucie.

Przede wszystkim wnętrze samochodu jest bezpiecznym miejscem, ponieważ chroni przed polem elektrostatycznym – w przypadku uderzenia pioruna, ładunek „spływa” po karoserii, nie uszkadzając pojazdu i nie stanowiąc zagrożenia dla pasażerów. Możemy zatem spokojnie dalej podróżować, o ile warunki pogodowe na to pozwalają.

Jeżeli nawałnica jest bardzo silna i uniemożliwia dalszą podróż, należy w miarę możliwości zjechać w bezpieczne miejsce. Najlepiej nie zatrzymywać się na poboczu, ponieważ w warunkach ograniczonej widoczności jest to niebezpieczne. Jeżeli musimy tak postąpić, nie wyłączajmy świateł mijania i włączmy awaryjne. Lepiej jednak wybrać otwartą przestrzeń z dala od poruszających się aut oraz drzew i wysokich instalacji, takich jak słupy czy przydrożne reklamy. Należy także unikać obniżeń terenu, by w przypadku bardzo intensywnych opadów, uniknąć zalania auta.

Zobacz także: Sprzedaż auta - to trzeba zgłosić w urzędzie

Pułapką może okazać się autostrada, gdyż nie zawsze jest możliwość zjechania do obsługi podróżnych.  - Jeżeli ja jadę autostradą i widzę, że już burza się zaczyna, to jestem zwolennikiem takiej teorii, żeby zwolnić, ale mimo wszystko jechać. Powłączać wszystkie światła, które są możliwe, żebyśmy byli bardziej widoczni - wytłumaczył Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Silny wiatr i bardzo mokra nawierzchnia drogi mogą sprawiać problem z utrzymaniem właściwego toru jazdy. Kłopoty mogą mieć szczególnie kierowcy ciągnący przyczepy np. kempingowe. Zarówno oni, jak i mijający lub wyprzedzający ich kierowcy powinni zachować wzmożoną ostrożność. W czasie ulewnego deszczu należy także pamiętać, aby ostrożnie pokonywać miejsca, gdzie zatrzymała się woda. Coś, co wygląda na dużą kałużę, może okazać się już całkiem głębokim zbiornikiem wody. Pokonując przeszkodę powoli lub omijając ją, unikniemy zalania podwozia. Jeśli na mokrej trasie konieczne jest hamowanie, najlepiej to robić pulsacyjnie, naśladując system ABS – jeśli go nie posiadamy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości