Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pojazd uprzywilejowany. Koronawirus w Polsce. Ważny apel kierowcy karetki!

Mariusz Michalak
Fot. Przemysław Świderski
Fot. Przemysław Świderski
Pacjenci, u których wykryty został koronawirus, niekiedy muszą być pilnie hospitalizowani, a to wiąże się z transportem do szpitala. Niestety, zmotoryzowani nie zawsze tworzą tzw. korytarz życia. Na jeszcze inny problem zwrócił uwagę jeden z kierowców karetki.

Odpowiednie zachowanie kierowców wobec aut uprzywilejowanych to niestety spory problem na polskich drogach. Jest to szczególnie widoczne poza miastem, gdy tworzą się korki na trasie spowodowane wypadkiem – karetki, straż pożarna i policja bardzo często nie jest w stanie sprawnie dotrzeć do miejsca zdarzenia.

Kiedy pojazd samochodowy staje się uprzywilejowany?

Sam status auta uprzywilejowanego jest zasadny tylko wtedy, gdy pojazd ten wysyła sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jak również ma włączone światła mijania lub drogowe.

Teoretycznie, pojazd samochodowy staje się pojazdem uprzywilejowanym w chwili włączenia sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Należy jednocześnie pamiętać, że pojazdem uprzywilejowanym nie jest pojazd, który ma jedynie włączone niebieskie lub czerwone światła błyskowe.

Ważny apel kierowcy karetki

- Zwracam się do Was z olbrzymią prośbą jako kierowca karetki. Coraz częściej będzie się zdarzać, że będziecie napotykać na drogach karetki "covidowe" z personelem w kombinezonach. Nam kierowcom nie jest łatwo prowadzić w masce i/lub w goglach. Mamy wtedy ograniczone pole widzenia, a czas nas mocno goni - zaznacza Krzysztof Budek, kierowca karetki.

 

- Z racji tego proszę Was o większe zwracanie uwagi na drogach i umożliwianie płynnego przejazdu. Rozejrzyjcie się na skrzyżowaniach mimo zielonego światła. Spójrzcie częściej w lusterka wsteczne - dodaje.

Korytarze życia. Jak utworzyć?

Czas, w jakim służby ratunkowe dotrą do chorych może decydować o życiu lub śmierci. Stąd też tak istotnym jest, aby podczas zdarzeń umożliwić szybkie dotarcie do miejsca zdarzenia.

Znowelizowane przepisy nie tylko wprowadzają obowiązek, ale również określają zasady tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów uprzywilejowanych, ustępowania im pierwszeństwa oraz wskazują właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia tzw. korytarza życia.

Jak utworzyć korytarz życia? Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo. Kierowcy mogą kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu dopiero po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego. Z utworzonego korytarza życia mogą korzystać tylko i wyłącznie pojazdy uprzywilejowane.

Uwaga na mandat!

Stosowanie się do tych zasad ma umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym, a tym samym skrócić czasu dojazdu służb do poszkodowanych. mandat za złamanie przepisów może sięgnąć kwoty 500 złotych.

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Skody

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty