Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Pokemon Go. Co z odszkodowaniem po wypadku autem?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Łukasz Gdak / Archiwum Polska Press Bijąca rekordy popularności aplikacja mobilna Pokemon GO przestała być zjawiskiem wyłącznie w świecie graczy. Wkroczyła również na drogi i niestety powoduje wypadki. O ile sama gra dostarcza mnóstwa radości, to likwidacja szkód powstałych w jej wyniku niekoniecznie jest bezproblemowa.

Rodzimi kierowcy w kwestii korzystania z telefonu podczas jazdy nie należą niestety do najbardziej rozważnych. Jak pokazują wyniki Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy 2016 aż 48% polskich kierowców w trakcie jazdy rozmawia przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego. Co więcej 30% z nich przyznaje się również do wysyłania sms-ów i maili. Średnia europejska w obydwu przypadkach wynosi odpowiednio 32 i 25%. Pokemon GO jest kolejnym źródłem powodującym rozproszenie prowadzących auto.

Gra, która w zaledwie kilka dni stała się fenomenem światowym, od niedawna dostępna jest również w Polsce. Rzesze graczy ruszyły z domu w pogoni za wirtualnymi stworami. Zapatrzone w ekran osoby przekraczają ulice w nieoznakowanych miejscach czy zapuszczają się w groźne dzielnice. Niestety gracze trenują pokemony nie tylko podczas pieszych wędrówek, ale także coraz częściej za kierownicą. Nie trzeba było długo czekać na pierwsze doniesienia o wypadkach.

Łapiesz, nie jedź

O ile niektórzy powodują zdarzenia niebezpieczne wyłącznie dla własnego zdrowia, jak kierowca który wjechał w drzewo, to zdarzają się również groźniejsze sytuacje. W USA gracz spowodował groźny wypadek na autostradzie, ponieważ nagle zatrzymał samochód na środku jezdni, żeby złapać Pikachu. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Można podejrzewać, że do podobnych zdarzeń będzie dochodzić coraz częściej, zapewne również na terenie Polski.

Redakcja poleca:

– Używanie telefonu za kierownicą, a granie w Pokemon GO w szczególności, może być nie tylko przyczyną wypadku lub kolizji, ale także kradzieży. Doniesienia z innych krajów pokazują, że złodzieje wytypowali najbardziej popularne miejsca, w których gromadzą się trenerzy pokemonów i wykorzystują ich zaangażowanie w grę. Zaaferowany gracz może opuścić samochód pozostawiając kluczyki w stacyjce, na co tylko czeka potencjalny złodziej. Przez ubezpieczycieli takie zachowanie kierowcy może być zinterpretowane jako rażące niedbalstwo i wiązać się z utrudnieniami w ubieganiu się o odszkodowanie – wskazuje Bartłomiej Behnke z multiagencji ubezpieczeniowej Superpolisa.

Pokemon złapany, odszkodowanie niekoniecznie

Wnioski o odszkodowanie w związku z wypadkami wynikającymi z korzystania z Pokemon GO zaczną już niedługo napływać do ubezpieczycieli. O ile w przypadku spacerowiczów ubiegających się o odszkodowanie NNW rozpatrywanie spraw powinno odbyć się bez większych problemów, to w przypadku zdarzeń komunikacyjnych mogą pojawić się komplikacje. W przypadku wypłat z OC przyczyna wypadku nie powinna wpływać na procedury i wynik z postępowania. Co z kolei z użytkownikami aplikacji, którzy spowodowane przez siebie szkody będą chcieli zlikwidować w ramach posiadanego AC?

– Ewentualna odmowa wypłaty odszkodowania w związku z używaniem telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem nie zawsze jest uwzględniona w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Należy jednak wiedzieć, że jeżeli ubezpieczyciel udowodni kierowcy, że korzystanie z telefonu bezpośrednio przyczyniło się do nieszczęśliwego zdarzenia to może pomniejszyć odszkodowanie powołując się na wyłączenie odpowiedzialności za szkody spowodowane w wyniku rażącego niedbalstwa. Jednak trzymanie w ręku telefonu w momencie kolizji nie jest wystarczającym powodem do odmowy wypłaty świadczenia – dodaje Bartłomiej Behnke.

Zapaleni gracze, którzy zdecydują się kontynuować rywalizację w trakcie prowadzenia samochodu muszą pamiętać również o możliwości otrzymania mandatu. W ubiegłym roku prawie 120 tysięcy osób zostało ukaranych za korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Wykroczenie to skutkuje karą w wysokości 200 zł oraz otrzymaniem 5 punktów karnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • jokoono (gość)

  to jest ten sam rodzaj debilizmu co oglądanie Wielkiego Brata w TV swego czasu..., niestety groźniejszy w skutkach dla postronnych..., na szczęście minie po wakacjach

 • Rafal (gość)

  Co za debile w to grają ? Dzieci rozumiem, ale dorośli ludzie i to jeszcze za kierownicą ? Jak się rozbiją to oby sami bez krzywd dla innych.

 • friend (gość)

  już widzę jaki to zabawny obrazek będzie, jak przed poważnym sądem poważna kancelaria jak np. EuCO będzie tłumaczyć, że sprawca jest winny wypadku bo grał w Pokemony i dlatego ma płacić odszkodowanie :D racja, niech płaci, ale trochę to śmieszne i straszne....

 • Ekspert Superpolisy.pl (gość)

  Friend, w takim przypadku sprawca będzie musiał zapłacić odszkodowanie. A jak wiadomo w przypadku wypadków komunikacyjnych mogą to być niemałe kwoty. Niestety statystyki pokazują, że Polacy nie są najbardziej rozważnymi kierowcami. Warto przestrogę wynikającą z powyższego artykułu wziąć sobie do serca i nie korzystać z telefonu w trakcie jazdy. Pozdrawiam, Ekspert Superpolisa.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości