Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Pół miliona kierowców jeździ bez "prawka"?

Data publikacji: Autor: (pp) źródło: "Rzeczpospolita"

Fot. Archiwum Polskapresse Jak informuje "Rzeczpospolita", po polskich drogach może poruszać się nawet 500 000 tysięcy kierowców, którzy prowadzą auta pomimo braku uprawnień.

Fot. Archiwum PolskapresseDziennikarze "Rz" powołują się na dane szacunkowe policyjnych ekspertów. Wśród kierowców nie posiadających uprawnień są zarówno osoby, które nigdy nie uzyskały prawa jazdy, jak również ci, którzy je stracili.  Zdecydowaną większość, bo aż 80%, stanowi pierwsza z tych grup.

Tylko w ubiegłym roku funkcjonariusze zatrzymali blisko 31 tys. kierowców bez prawa jazdy. Poważny problem wciąż jednak stanowią również osoby, które pomimo sądowego zakazu, ponownie zasiadają "za kółkiem".

Policjanci przestrzegają, że choć z oficjalnych statystyk wynika, iż skala zjawiska jest niewielka, to w rzeczywistości kierowców bez prawa jazdy może być w Polsce nawet pół miliona.

Przypomnijmy, że poruszanie się samochodem bez prawa jazdy skutkuje jedynie mandatem w wysokości 500 zł. Z kolei osoba, która złamała sądowy zakaz prowadzenia pojazdu, może zostać również skazana na 3 lata pozbawienia wolności.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mix (gość)

    Najwyraźniej bardziej opłacalne jest wlepianie mandatów za prędkość niż eliminowanie kierowców bez prawka lub na podwójnym gazie :):)... nie będzie lepiej bo przy żłobie są sami debile zapatrzeni w siebie. Dopiero jak dygnitarz straci kogoś w wypadku problem zacznie być istotny. Urzędasom na poprawę budżetu proponuję wgrać do fotoradarów softa, który analizuje numery rejestracyjne pojazdów i robi zdjęcie w przypadku kiedy pojazd nie jest ubezpieczony, jak również ustawić fotoradar na każdym większym skrzyżowaniu ze światłami...

  • NICKT (gość)

    JEŻELI BĘDĄ UTRUDNIAĆ EGZAMINY NA PRAWO JAZDY TO KIEROWCÓW BEZ UPRAWNIEŃ BĘDZIE NIE DO WYTĘPIENIA BO W POLSCE EGZAMINY SIĘ ZDAJE CORAZ TRUDNIEJ I GORZEJ GŁUPIEJ KTO TO WIDZIAŁ DAĆ LUDZIĄ NA EGZAMIN TESTY NIE DO ZDANIA LUDZIE BĘDĄ WSIADAĆ ZA KÓŁKO BEZ PRAWKA NIE BĘDĄ SIĘ BAĆ ŻADNYCH KONSENKWENCJI W PAŃSTWIE UMNIE KOLEŻANKA ZDAWAŁA NOWĄ TEORIĘ NA PRAWO JAZDY Z PIĘDZIESIĄT RAZY I NIE ZDAŁA POWIEDZIAŁA ŻE KUPI SAMOCHÓD BEZ PRAWA JAZDY BO KTO TO WIDZIAŁ CHODZIĆ TYLE RAZY NA EGZAMIN I NIE ZDAĆ BO TAKIE MAMY CHORE PRAWO POLSKIE

  • Zbysiu (gość)

    Powinni dać wysoki mandat za przekroczenie 24 punktów a nie zabierać prawo jazdy tylko to potrafią nic więcej statystyka

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości