Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Pol olał

Data publikacji: Autor: Katka Krzysztof

 To już tradycja, że Marka Pola nie ma tam, gdzie mówi się o autostradach. Minister nie pojawił się, mimo że potwierdził obecność – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Przedstawiciele rządu, mimo zaproszenia, nie przyjechali do Łodzi na samorządową konferencję na temat budowy autostrad. – To już tradycja, że Marka Pola nie ma tam, gdzie mówi się o autostradach. Minister nie pojawił się, mimo że potwierdził obecność – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, ze Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej.

W Łodzi rozmawiano o programie budowy autostrad A-1 i A-2 oraz o związanymi z nim szansami rozwoju gospodarczego.
– Na podstawie danych z 60 miast i gmin opracowaliśmy raport o tym, co samorządy zrobiły dla A-1 – twierdzi Szczurek. – Namawiałem kolegów, by w celu przyspieszenia decyzji o budowie, tworzyli lokalną presję na rząd. Jako przykład takiego pospolitego ruszenia na Pomorzu podałem akcję „Dziennika Bałtyckiego”.

Łódzcy samorządowcy walczą o budowę odcinka autostrady do Częstochowy. Tamtejszy węzeł tranzytowy ma szanse pełnić funkcję europejskiego centrum, bo szlaki A-1 i A-2 połączą się z drogami krajowymi i ekspresowymi.
– Pomorze jest już przygotowane do budowy swojego odcinka A-1, u nas wojewoda dopiero wyznacza lokalizację drogi – przyznaje Wojciech Michalski, dyrektor Wydziału Strategii Urzędu Miasta w Łodzi.

Nie oznacza to wcale, że pomorski odcinek powstanie wcześniej. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ze względu na szybszy zwrot kosztów łódzka inwestycja byłaby bardziej atrakcyjna niż odcinek A-1 z Gdańska do Grudziądza.
– Między Łodzią i Częstochową jeździ ponad 20 tys. samochodów na dobę, między Gdańskiem a Grudziądzem ruch jest trzykrotnie mniejszy – twierdzą urzędnicy.

Członkowie autostradowego stowarzyszenia chcieli dowiedzieć się od ministra Pola, na jakim etapie znajdują się przygotowania do budowy poszczególnych odcinków A-1.
– Ale skoro Pol się nie pojawił, to my pojedziemy do niego. Niech powie, co jest grane – zapowiada dyr. Michalski.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości