Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Polacy na potęgę kupują auta używane. Średnia cena - 12 tys. zł

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Polacy na potęgę kupują auta używane. Średnia cena - 12 tys. zł Tylko 8 proc. samochodów kupionych przez Polaków w ubiegłym roku były to auta nowe. To mniej niż w poprzednich latach.

W ubiegłym roku auto kupił co dziesiąty Polak (10%) i jak wynika z badań TNS OBOP, odsetek ten pozostaje na niezmienionym poziomie od 5 lat.

Nadal wśród zakupionych samochodów dominują auta pochodzące z drugiej ręki (w 2010 r. – 92 proc.). Dodatkowo, udział fabrycznie nowych pojazdów wśród ogółu kupionych w 2010 roku samochodów (8 proc.) nieznacznie spadł w porównaniu z latami 2009 i 2008, kiedy to wynosił odpowiednio 11 proc. i 12 proc. Jednocześnie ponad połowa kupionych w minionym roku aut (55 proc.) to samochody używane mające 10 lat i więcej.

W ubiegłym roku Polacy przeznaczyli na zakup samochodu nieco mniejszą kwotę  niż rok wcześniej. Średnia cena auta kupionego w 2010 roku wynosiła około 15,5 tys. zł, z kolei w 2009 roku było to około 16,7 tys. zł. Natomiast na auto używane statystyczny kupujący przeznaczył w 2010 r. średnio 12,4 tys. zł.

Zobacz także: Volkswagen, Opel, Renault - jakie samochody sprowadzają Polacy

Od trzech lat najczęściej wybieraną formą kupna samochodu używanego jest bezpośredni zakup od osoby prywatnej. W 2010 r. z takiego sposobu skorzystała ponad jedna trzecia badanych (35 proc.). Stosunkowo popularnym miejscem zakupu samochodu są w Polsce także komisy samochodowe. W 2010 r. roku auto w komisie kupiło 17 proc. Polaków, tyle samo co w 2009 roku. Nieco mniej, bo 13 proc. badanych, kupiło samochód przez Internet, korzystając z ogłoszeń na portalach oraz portali aukcyjnych. Obserwujemy w tym zakresie tendencję wzrostową – było to o 3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dane pochodzą z badania OMNIMAS przeprowadzonego przez TNS OBOP w okresie od 3 do 20 lutego 2011 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 lat i więcej; łączna liczba wywiadów 1981.

Polacy na potęgę kupują auta używane. Średnia cena - 12 tys. zł
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Polacy na potęgę kupują auta używane. Średnia cena - 12 tys. zł

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości