Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Polacy nie dbają o sprawne oświetlenie auta

Data publikacji: Autor: źródło: newseria.pl

Fot. Shutterstock Kierowcy zdają sobie sprawę z tego, że nieprawidłowe oświetlenie samochodu lub jego brak znacznie ogranicza widoczność, wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa na drodze i może być przyczyną wypadku. Niestety aż 77% właścicieli aut deklaruje, że ustawienie reflektorów kontroluje tylko raz w roku. Zazwyczaj odbywa się to przy okazji przeprowadzania okresowego badania technicznego.

Fot. ShutterstockAnkieta została przeprowadzona w ramach kampanii społecznej „Świecimy przykładem na drodze”. W trakcie badania kierowcy zostali zapytani m.in. o to, jak często kontrolują światła w samochodzie.

– 77% kierowców twierdzi, że kontroluje światła raz w roku, 3% twierdzi, że robi to raz na 3 lata, 13%. – raz na 2 lata, a 7% przyznaje, że nie robi tego w ogóle albo robi to przypadkowo. Ten wynik jest dosyć interesujący, bo odzwierciedla polski park samochodowy i to, jak często jeździmy na przeglądy techniczne. Dla nowego samochodu pierwszy przegląd jest obowiązkowy po trzech latach, następny po 2 latach, a potem co roku – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Zenon Rudak, kierownik Centrum Technicznego HELLA Polska.

W trakcie przeglądu technicznego diagnosta sprawdza stan świateł i ustawienie reflektorów. To niezwykle ważne, bo w trakcie jazdy trzeba być widocznym na drodze, mieć dobrze oświetloną trasę, a jednocześnie nie oślepiać innych kierowców.

Ankieterzy pytali również, czy jazda z przepaloną żarówką grozi mandatem. Odpowiedź była niemal jednoznaczna – 94% kierowców odpowiedziało: „tak”.

Zobacz też: Messi czy Ronaldo? TOP 10 najlepszych piłkarzy w FIFA 16 (GALERIA)

– Jazda z przepaloną żarówką nie grozi mandatem, jeżeli jesteśmy w stanie tę awarię usunąć szybko w momencie kontroli drogowej. W większości samochodów można to zrobić. Niemniej jednak wynik badania pokazuje, że kierowcy mają świadomość, że błąd w oświetleniu wpływa na innych kierowców i można ponieść za to konsekwencje. Niekoniecznie musi być to mandat, ale np. pogorszenie bezpieczeństwa – tłumaczy Zenon Rudak.

Niemal wszyscy ankietowani właściciele aut zdają sobie również sprawę z tego, że jazda z nieprawidłowym oświetleniem lub z przepaloną żarówką ogranicza widoczność, zwłaszcza jesienią i zimą, wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa i może skończyć się wypadkiem lub kolizją.

– 60%. kierowców twierdzi, że wozi ze sobą w samochodzie żarówki zapasowe. Z tych kierowców, którzy deklarują, że wożą żarówki, 74%. to mężczyźni. Niestety, tylko co druga kobieta pamięta o dodatkowym wyposażeniu – dodaje Zenon Rudak.Zenon Rudak podkreśla, że podobnie jak w przypadku dbałości o prawidłowo ustawione światła, o dodatkowych żarówkach pamiętają przede wszystkim kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż 15 lat.

Z przeprowadzonej ankiety wynika również, że zaledwie 24% kierowców regularnie sygnalizuje innym użytkownikom, że mają niesprawne światła mijania, a 58% robi to czasami.


Jeep dla Ciebie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Damian (gość)

    Dawniej z wymianą żarówek nie było żadnego problemu. Dzisiaj tylko straszną mandatami, tymczasem to producenci zadbali o to, że w skrajnych wypadkach trzeba było pół auta rozebrać, żeby wymienić komplet żarówek: https://youtu.be/pIGgLhEyh2A Tak więc nie kierowcy nie dbają o światła, tylko producenci skutecznie utrudniają im ich konserwację.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości