Polacy są mocno zestresowani za kierownicą

(ip)
Ford zaangażował się w tym roku w Polsce w kampanię społeczną pod nazwą „Nie kieruję się stresem”. Przy okazji możemy się dowiedzieć m.in. co najbardziej stresuje naszych rodaków na drodze.

Ford zaangażował się w tym roku w Polsce w kampanię społeczną pod nazwą "Nie kieruję się stresem". Przy okazji możemy się dowiedzieć m.in. co najbardziej stresuje naszych rodaków na drodze.

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Podstawowym celem kampanii jest jednak zwrócenie uwagi na stres, który bardzo często towarzyszy kierowcom podczas jazdy samochodem i niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze, a także na różne metody radzenia sobie ze stresem i nowoczesne technologie, które mogą wspomóc kierowcę w tym obszarze.

**CZYTAJ TAKŻE

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?Orlen promuje bezpieczeństwo na drodze [FILM]

**

Dlaczego kierowcy nerwowo dociskają pedał gazu? Dlaczego muszą natychmiast odebrać telefon w trakcie jazdy samochodem? Dlaczego nie zauważają znaków drogowych i innych użytkowników drogi?
 
To wszystko sprawia, że Polacy są mocno zestresowani za kierownicą. Do takich wniosków doszli analitycy sprawdzając wyniki badania przeprowadzonego przez niezależny instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na grupie społecznej kierowców i pasażerów samochodów. Zdaniem badanych ten stan ogólnego napięcia społecznego wzrasta, a pośpiech, korki i brak kultury wśród kierowców to kluczowe wyzwalacze stresu na drogach.

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Co robić, żeby stres wyeliminować? Skutecznym sposobem może być odpowiednia muzyka, chwila przerwy w czasie jazdy lub nowe, wspomagające kierowcę technologie.

Badania wykazały, że 92 % Polaków uważa, iż bardziej zrelaksowany kierowca jedzie bezpieczniej. Jednocześnie 84 % badanych twierdzi, że gdyby miała dziś kupić samochód, poszukiwałaby modeli wyposażonych w technologie, które zmniejszają stres związany z prowadzeniem auta i podwyższają bezpieczeństwo na drodze. Do najbardziej stresujących badani zaliczyli nie tylko jazdę do pracy w korkach, ale również jazdę na weekend i na urlop. W skali 1-10 co ósmy Polak przyznawał tym sytuacjom noty powyżej 6. Trudno się dziwić,  jazda po polskich drogach może naprawdę zestresować i obniżać koncentrację.

Co najbardziej  Polaków stresuje na drodze?

1. Korki
Do najbardziej stresujących sytuacji Polacy zaliczają jazdę w korku - spontanicznie wymieniana jest najczęściej. Podkreśla ją ponad jedna czwarta kierowców (26%) i niemal co 8 pasażer (12 %). Jest ona dla ponad połowy badanych (55 %) najbardziej  stresującą sytuacją na drodze, powodując największe napięcie.

Problem korków, zwłaszcza w roku zmasowanej przebudowy dróg jest olbrzymi. W korkach w dużym mieście takim,  jak  Warszawa, kierowca w ciągu swojego życia zawodowego spędza rok i osiem miesięcy, średnio 17 dni w roku, prawie 35 godzin miesięcznie i ponad 8 tygodniowo .  We Wrocławiu 11 dni w roku, czyli tygodniowo 5 godzin 30 minut.

2. Jazda nocą i oślepianie długimi światłami.
Wśród typowych stresogennych sytuacji na drodze wymienia się również jazdę nocą, wymijanie rowerzysty i wyprzedzanie.

Jazda nocą powoduje stres: dzieje się tak nie tylko z powodu ograniczonej widoczności, ale także oślepiania kierowcy przez samochody jadące z naprzeciwka. Możemy zwiększyć bezpieczeństwo nie oślepiając innych i nie

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

podnosząc ich poziomu stresu.

Co relaksuje kierowcę podczas jazdy autem ?
Badanie wykazało właśnie, że nowe technologie redukują stres i są powszechnie pożądane, zarówno przez kierowców, jak i pasażerów. Kierowcom szczególnie do gustu przypadły czujniki parkowania oraz system kontroli pasa ruchu. Bardzo wielu kierowców, w zasadzie najwięcej wysoko oceniło system monitorowania  martwego pola w lusterkach, jako technologię bardzo podnoszącą bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Wśród tego, co najczęściej relaksuje kierowcę, badani wymieniali również:
-słuchanie muzyki (33%),
-mały ruch na drodze (25 %),
-ładna pogoda (15 %),
-idobre towarzystwo (14 %).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty