Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Polak kierując pracuje na laptopie, przegląda dokumenty

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Polak kierując pracuje na laptopie, przegląda dokumenty Aż 70% polskich kierowców podczas jazdy samochodem wykonuje czynności, które z prowadzeniem nie mają nic wspólnego. Na przykład przeglądają dokumenty, a nawet pracują na laptopie.

Badania na temat występowania niebezpiecznych sytuacji na polskich drogach oraz zachowań kierowców, przeprowadziła agencja badawcza GfK Polonia na zlecenie firmy TomTom, producenta urządzeń nawigacyjnych GPS.

Z analizy wyników badań wynika, że co czwarty kierowca przyznaje się do jedzenia i picia podczas jazdy. Spośród tej grupy, 25 proc. spożywa posiłki w czasie jazdy każdego dnia.

 

Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że co dziesiąty kierowca przegląda dokumenty, a nawet pracuje na laptopie kierując jednocześnie samochodem. Co ciekawe, praca na laptopie jest wykonywana częściej przez kobiety niż mężczyzn. Dodatkowo, 30 proc. kierowców przyznaje, że rozmawia przez telefon komórkowy bez wykorzystania zestawu głośnomówiącego.

- Respondenci potwierdzają powszechną opinię, że polskie drogi nie należą do bezpiecznych, na co dodatkowo może wpływać ich zła jakość. Większość ankietowanych jest w stanie przywołać sytuację z ostatnich 30 dni, w której wpadli w dziurę na drodze. Ponad 60 procent widziało wypadek drogowy, a 50 procent doświadczyło niebezpiecznych sytuacji na drodze - komentuje wyniki socjolog dr hab. Tomasz Sobierajski.

Według naukowca występuje zauważalna tendencja, że im dłużej kierowca posiada prawo jazdy, tym lepiej ocenia swoje umiejętności prowadzenia samochodu. Ci, którzy posiadają prawo jazdy przez 3-5 lat, oceniają swoje umiejętności jazdy najbardziej pozytywnie. Ponadto prawie 70 proc. tych bardziej doświadczonych kierowców korzysta z systemu nawigacji, który pomaga im poczuć się lepiej i bezpieczniej na drodze.

Wojciech Frelichowski

Polak kierując pracuje na laptopie, przegląda dokumenty
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Polak kierując pracuje na laptopie, przegląda dokumenty

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości