Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Polak stworzył wózek inwalidzki do zadań specjalnych

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. TVN Turbo/x-news Blumil ma tylko dwa koła, ale osobom niepełnosprawnym daje to, co na zwykłym wózku inwalidzkim nie jest proste, a często wręcz niemożliwe.

Poradził sobie na szczycie Kasprowego Wierchu, zwiedził Barcelonę, a także wywołał niemałe zamieszanie na jednej z plaż na Majorce. Blumil to polski wynalazek mający za zadanie ułatwić życie osobom niepełnosprawnym.

Jego twórca pierwszy taki pojazd stworzył z myślą o sobie. - Miałem wypadek samochodowy w wieku 18 lat. Zawsze byłem aktywny i wtedy pojawiła się koncepcja pojazdu wykorzystującego technologię znaną z pojazdów typu Segway - zaznacza Miłosz Krawczyk

Redakcja poleca:

Jakie auto wybrać, aby najmniej stracić?
Test letnich opon
Fiat Tipo LPG kontra Skoda Octavia LPG

Prace nad pierwszym pojazdem trwały 5 lat. Dwukołowy wózek jest elektryczny, a za stabilizację odpowiadają żyroskopy. Jak zapewnia konstruktor, sterowanie jest intuicyjne. Poruszanie się w terenie pomaga prześwit wynoszący 8 cm. 

Zasięg to 35 km, natomiast ładowanie baterii trwa 6 godzin. Ceny pojazdu startują od 19 tys. zł.

Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Damin (gość)

    Nic tak nie cieszy jak polska myśl techniczna :) Powodzenia Panie Miłoszu niech Pan podbije tym urządzaniem świat i jak najszybciej je opatentuje.

  • Piotr (gość)

    Miłosz, tylko nie sprzedaj tej myśli, tego wózka za granicę. W polsce ludzie niepełnosprawni będą Ci bardzo wdzięczni. Brawo!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości