Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Polak zatankuje mniej paliwa niż przeciętny obywatel Unii Europejskiej

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Polak zatankuje mniej paliwa niż przeciętny obywatel Unii Europejskiej I co z tego, że mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie, skoro przeciętny Polak za swoją wypłatę może zatankować cztery razy mniej paliwa niż mieszkaniec “starej” Unii.

Wielkimi krokami zbliża się majówka. Polacy szykują się więc do masowych wyjazdów za miasto. Niestety nie mamy dla nich dobrych wiadomości. Litr benzyny i oleju napędowego jest o ponad 70 gr wyższy niż rok temu.

Dziś kierowcy z Opolszczyzny za litr benzyny Pb 95  płacą średnio 5,90 zł (średnia krajowa jest o grosz niższa). Litr oleju napędowego kosztuje u nas 5,82 zł przy średniej krajowej 5,78 zł, natomiast litr autogazu  kosztuje 2,84 zł (w kraju 2,82 zł). W ciągu trzech ostatnich lat ceny paliw wzrosły  o ponad 2 zł. To sporo.

- Jednak i tak mamy jedne z najniższych paliw w Unii Europejskiej - mówi Jakub Bogucki z firmy e-petrol.pl. - Problem jest natomiast z naszymi zarobkami. Przeciętny mieszkaniec tzw. “starej” Unii Europejskiej za swoją wypłatę może kupić nawet cztery razy więcej paliwa niż Polak.

Według firmy BM Reflex, monitorującej rynek paliw, na przykład w Niemczech litr benzyny 95 w przeliczeniu na złotówki kosztuje średnio 7,06 zł. Jednak tamtejszy Schmidt za swoją wypłatę może kupić ponad 1400 litrów tego paliwa. Natomiast Kowalski około 360.

Nawet w pogrążonej w kryzysie Grecji za przeciętną wypłatę można kupić ponad 500 litrów benzyny.

W lepszej sytuacji są też czescy kierowcy, którzy za bezołowiową płacą 6,24 zł, jednak za średnią pensję mogą zatankować o 100 litrów więcej niż Polacy.

Na sobotę kierowcy zapowiedzieli akcję protestacyjną przeciwko wysokim cenom paliw. W kilkunastu miastach Polski blokować będą stacje paliw.

– Politycy jeżdżą służbowymi autami więc za paliwo nie płacą, a nami w ogóle się nie przejmują – mówi Angelika Dybka, jedna z organizatorek protestu. – Niech rząd przestanie żerować na kierowcach i obniży akcyzę.

Inaczej sprawę widzą fachowcy od rynku paliw.

- Minimalny poziom akcyzy regulują przepisy unijne i rząd nie ma tu wiele do powiedzenia - tłumaczy Urszula Cieślak, z firmy BM Reflex. - Obniżka tego podatku może wynieść co najwyżej 5 gr na litrze, a i tak istnieje ryzyko, że skonsumują ją właściciele stacji paliw.

Według analityków taniej pod dystrybutorem będzie tylko wówczas, gdy złoty będzie się umacniał w stosunku do dolara, a ceny ropy na światowych giełdach spadały.

Ile litrów benzyny Pb95 za przeciętną miesięczną płacę netto mogą zatankować kierowcy w tych krajach:
 
Luksemburg -  1769
Szwecja - 1475
Niemcy -  1433
Belgia - 1431
Finlandia -  1356
Dania -  1330
Holandia -  1270
Francja -  1220
Wielka Brytania -  1157
Hiszpania -  1037
Włochy - 1030
Irlandia -  1003
Słowenia -  641
Malta -  606
Portugalia -  587
Grecja -  505
Czechy -  469
Estonia -  449
Węgry -  367
Polska - 360
Słowacja - 352
Łotwa -  346
Litwa - 304
Rumunia - 251
Bułgaria -  169

źródło: Opracowanie Reflex na podstawie danych Eurostat i Departamentu Energii KE.
 
 

Polak zatankuje mniej paliwa niż przeciętny obywatel Unii Europejskiej
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Polak zatankuje mniej paliwa niż przeciętny obywatel Unii Europejskiej

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości