Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Policja coraz częściej robi wyrywkowe testy na trzeźwość kierowców

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Archiwum Liczba kierujących poddanych takiemu badaniu w porównaniu z rokiem 2014 wzrosła o ponad 2 miliony osób. Warto dodać, że liczba nietrzeźwych kierowców zmalała.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości mówi, że badać trzeźwość można tylko w dwóch przypadkach: przed przyjęciem do izby wytrzeźwień i w przypadku podejrzenia, że przestępstwo zostało popełnione po spożyciu alkoholu.

Według biura Rzecznika Praw Obywatelskich policja ma prawo sprawdzać trzeźwość kierowców także wyrywkowo. W 2014 roku przeprowadzono blisko 15,5 mln badań na zawartość alkoholu, natomiast w 2015 roku przebadano 17,7 mln osób. Zauważyć można, że liczba nietrzeźwych kierowców maleje. W pierwszej połowie 2015 roku było ich 63 103, a w analogicznym okresie 2016 roku - 57 647.

Redakcja poleca:

Samochód na gaz. Niezbędne formalności 
Te auta są najpopularniejsze w Polsce
Toyota Celica z filmu „Chłopaki nie płaczą". Jak dziś wygląda auto?

- W przypadku, gdy kierujący nie zgodzi się na przeprowadzenie badania na zawartość alkoholu, w wydychanym powietrzu, policjanci doprowadzają taką osobę do najbliższej placówki służby zdrowia, gdzie jest pobierana od kierującego krew - wyjaśnia mł. asp. Antoni Reczkowski z Komendy Głównej Policji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Dziubek (gość)

  "Ustawa o wychowaniu w trzeźwości mówi, że badać trzeźwość można tylko w dwóch przypadkach: przed przyjęciem do izby wytrzeźwień i w przypadku podejrzenia, że przestępstwo zostało popełnione po spożyciu alkoholu." Rzecznik praw obywatelskich chyba powinien poczytać ustawę jeśli mówi że policja ma prawo wyrywkowo badać trzeźwość. To jest akurat niezgodne z prawem.

 • Polak (gość)

  Policja może kontrolować kierowcę tylko w wypadku UZASADNIONEGO PODEJRZENIA, iż znajduje sie on "pod wpływem" ! Kierowcy dla świętego spokoju poddają się nieuzasadnionym żądaniom policjantom, niestety !

 • gość2 (gość)

  Z takiej wyrywkowej kontroli powinien być sporządzony protokół. W razie braku takiego całe zdarzenie podejrzane.

 • ewza (gość)

  Według biura Rzecznika Praw Obywatelskich policja ma prawo sprawdzać trzeźwość kierowców także wyrywkowo... A na jakiej podstawie??? Rzecznik chyba nie zna się na prawie. To chore nie ma przepisu który pozwala policji na badanie alkomatem jeśli kierowca nie popełnił żadnego wykroczenie i nie ma podejrzenia że jest nietrzeźwy !!!! policja może tylko skontrolować dokumenty a badać każdego alkomatem. Ale co się dziwić że łamie sie prawo jak nawet Rzecznik praw obywatelskich go nie zna.

 • sztoler (gość)

  A ja miewam czasem tak że jak wypije 4 piwa jednego wieczora to następnego dnia jadę do pracy na 8 autem. Ale to tylko w wyjątkowych okolicznościach - rozpoczynam pić np o 18, a ostatnie 4 piwo wypite musi być przed 22. Między 22 a 24 coś jem i wypijam 2 litry wody (tyle samo ile litrów piwa). Kiedyś się badałem po takiej imprezie i ok 6.30 i było 0 promili. Tak więc o 7.40 jak wyjeżdżam do pracy - nie ma cudów jestem trzeźwy. Kiedy ostatnie piwo jest pite po 24 to nawet nie próbowałbym myśleć o jeździe.

 • do sztoler (gość)

  Napisz jeszcze ile ważysz. Bo jakiś szczypiorek przeczyta i będzie myślał, że też jest trzeźwy rano po 4-rech piwach wieczorem.

 • Mikar (gość)

  Tu piękny przykład jak obywatel zna swoje prawa i policja jest bezradna. http://opole.wyborcza.pl/opole/1,35114,20493882,wyrywkowa-kontrola-trzezwosci-jest-bezprawna-ten-kierowca-to.html

 • Czyli rzecznik milicji wie lepiej, niż ustawa przewiduje :) (gość)

  Czyli rzecznik milicji wie lepiej, niż ustawa przewiduje :)

 • Komentarz usunięty.
 • yurek (gość)

  Wypowiedź Pani z Biura RPO wyrwana z kontekstu i kompletnie niezgodna z oficjalnym stanowiskiem RPO, które mówi, że obecne uregulowania prawne nie dopuszczają takiej kontroli. https://www.rpo.gov.pl/pl/content/wystapienie-do-prezesa-rady-ministrow-w-sprawie-przepisow-dotyczacych-prewencyjnych-badan-kierowcow

 • szczesliwy (gość)

  W normalnym kraju policja nie ma prawa zatrzymac do kontroli prawidlowo jadacego pojazdu, bez widocznych oznak, ze pojazd zagraza bezpieczenstwu ruchu. Takie kontrole, wlacznie z kontrola trzezwosci kierujacych, moga odbywac sie wylacznie w miejscach oznaczonych : Policja. Punkt Kontroli.

 • Arek (gość)

  Niech to szybko uregulują i po krzyku. Swoją drogą to oczywiste, że kontrole powinny być. A jak ktoś pije i nie jest pewny czy już może prowadzić to przecież alkomaty są ogólnodostępne. Można sobie kupić i sprawdzać, czy już można prowadzić.

 • Jacek (gość)

  Stek bzdur. Policja ma prawo żądać poddania się przez kierującemu badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Tryb takiej kontroli określa ustawa o wychowaniu w trzeźwości-wolno badać osoby podejrzane o popełnienie wykroczenia lub przestępstwa. Sposób badania określa rozporządzenie ministra zdrowia.

 • sztetke (gość)

  Jeżeli tak bardzo zależy na trzeżwosci kierowców to dlaczego obecny reżim rozpija kierowców rozprowadzając alkohol na stacjach paliwowych.Walka z tzw.pijanymi kierowcami to fikcja

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości