Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Policja. Jutro akcja „Kaskadowy pomiar prędkości”

Data publikacji: Autor: Stanisław Rochowicz/KGP

7 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”, polegający na prowadzeniu kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na często niezbyt długim odcinku drogi. 

Fot. Bartosz Frydrych 7 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”, polegający na prowadzeniu kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na często niezbyt długim odcinku drogi.

Mimo, że nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Do wypadków drogowych dochodzi zazwyczaj poprzez naruszenie przez kierujących obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Niezmiennie od lat najbardziej śmiercionośnym pozostaje naruszenie niedostosowania prędkości do warunków ruchu. To właśnie z tego powodu, każdego roku, kierujący jadący zbyt szybko powodują zdarzenia, które pochłaniają ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Zobacz także: Felgi. Jak o nie zadbać?

Od 18 maja 2015 r. w Polsce obowiązuje przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Na początku wejścia w życie tej regulacji zauważalne było realne zmniejszenie prędkości pojazdów w Polsce. Co istotne mniej było również zdarzeń drogowych skutkujących obrażeniami ciała bądź śmiercią. Niestety z biegiem lat intensywność oddziaływania przepisu na kierujących znacznie zmalała. Tylko podczas tegorocznych wakacji prawo jazdy z tej przyczyny straciło prawie 10 000 kierujących. Liczba ta jest bardzo niepokojąca ponieważ w porównaniu z wakacjami 2018 r. wzrosła o blisko 100%.

Celem sobotnich działań jest ograniczenie zagrożeń wynikających z przekraczania dopuszczalnych prędkości. Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości jak i pomiary prowadzone dynamicznie możemy spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących apelujemy o rozwagę i stosowanie przepisów ruchu drogowego.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Gregory (gość)

    Główną przyczyną wypadków jest nie prędkość a jazda na zderzaku, gwałtowna zmiana pasa ruchu bez obserwacji otoczenia w lusterkach. Kiedy w końcu rząd wprowadzi policja zacznie egzekwować kary za jazdę na zderzaku jak jest w cywilizowanych krajach np. w Niemczech, gdzie za jazdę na zderzaku dostaje się wyższe mandaty niż za prędkość. Przyczyną wypadków jest też to że część ludzi wysyła sobie SMS czy przegląda posty, czyta wiadomości. Znam nawet takiego co ogląda filmy z napisami. Ludzie włączmy myślenie. Co do pieszych. Powiem tak auto ma poduszki. A pieszy co ma. Także piesi obserwujcie otoczenie i przestrzegajcie sami przepisów. Dla przypomnienia bo większość nie pamięta. Podchodzisz do przejścia. Patrzysz w lewo, w prawo i w lewo i jak możesz bezpiecznie przejść, przechodzisz. Nie z telefonem w ręku, na przejście, bo co tam.

  • Jaca (gość)

    Policja na expresówkach to białe kruki a Kubicę się ścigają

  • KrysiaPrąčko (gość)

    Halo? Mam pytanie: czy może mnie ktoś oświecić i wyjaśnić mi gdzież ta akcja się odbyła? Z doświadczenia wiem, że na pewno w Rumunii z tą różnicą, że odbywa się tam każdego dnia. A w naszym kraju? Tylko w mediach?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości