Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Policja. Mapa wypadków drogowych

Data publikacji: Autor: Stanisław Rochowicz/KGP

Mapą refleksji można nazwać inicjatywę Komendy Głównej Policji, która na swojej stronie internetowej pokazuje stale aktualizowana mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, mających miejsce od początku tegorocznych wakacji. Być może taka forma uświadomi wielu kierowcom do jak licznych tragedii dochodzi na naszych drogach.

Fot. Dariusz Gdesz Mapą refleksji można nazwać inicjatywę Komendy Głównej Policji, która na swojej stronie internetowej pokazuje stale aktualizowana mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, mających miejsce od początku tegorocznych wakacji. Być może taka forma uświadomi wielu kierowcom do jak licznych tragedii dochodzi na naszych drogach.

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa zapełnia się nowymi, czarnymi punktami. Pod każdym z nich kryje się ludzki dramat!

 Mapą refleksji można nazwać inicjatywę Komendy Głównej Policji, która na swojej stronie internetowej pokazuje stale aktualizowana mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, mających miejsce od początku tegorocznych wakacji. Być może taka forma uświadomi wielu kierowcom do jak licznych tragedii dochodzi na naszych drogach.

Źródło: KGP

Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni  do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne …?

Zobacz także: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne  zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Poniżej Komenda Główna Policji zwraca uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego:

  •  Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach;
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem;
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego;
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu;
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami;
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach;
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży;
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

Zobacz także: Testujemy miejski model Volkswagena

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości