Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Policja nie będzie kontrolować prędkości kontrowersyjnym radarem?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot Jarosław Sołomacha Kierowcy od wielu lat kwestionują pomiary prędkości dokonane przez policjantów. Szczególnie urządzeniem Iskra-1.

Iskra 1 to urządzenie wyprodukowane przez rosyjską firmę Simicon. Posiada element, który emituje wiązki fali promieniowania elektromagnetycznego, a z drugiej strony znajduje się wyświetlacz, który pokazuje policjantowi zmierzoną prędkość Urządzenie nie ma jednak żadnego elementu, który wskazywałby, że wynik dotyczy konkretnego pojazdu. Jeśli podczas kontroli jedzie jeden samochód, to wątpliwości nie ma. Problemy zaczynają się w momencie, gdy na jezdni znajduje się kilka kilka pojazdów.

Wiele wyroków udowodniło, że radar Iskra-1 nie pozwala na jednoznaczną identyfikację pojazdu, który przekroczył prędkość. Dodatkowo podatny jest na zakłócenia. Kierowcy nie przyjmują mandatów, a sądy przyznają im racje. W całym kraju głośno było o wyroku Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich z 2014 roku, kiedy to przyznano rację jednemu z kierowców. Nie przyjął on mandatu, a sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że rację ma właśnie mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. Sąd przy wydawaniu wyroku powołał się wówczas na rozporządzenie ministra gospodarki, które określa, jakie wymagania powinny spełniać ręczne mierniki prędkości. Zgodnie z jednym z punktów rozporządzenia, konstrukcja i wykonanie takich urządzeń powinny zapewniać identyfikację pojazdu, którego prędkość jest kontrolowana. W tym konkretnym przypadku uznano, że taka identyfikacja nie była możliwa.

Redakcja poleca:

Czy nowe auta są bezpieczne? Nowe wyniki testów zderzeniowych
Testujemy nowego Volkswagena Polo
Niskoprocentowe piwa. Czy można po nich prowadzić auto?

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Polecamy: Sprawdzamy co oferuje Nissan Qashqai 1.6 dCi

Komenda Główna Policji zapowiada rezygnację z urządzeń, które nie posiadają zalecanej rejestracji obrazu. Tym samym radar Iskra-1 będzie sukcesywnie wycofywany i zastępowany przez inne urządzenia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • JAK KUPOWAĆ PRĘDKO I BEZ NAMYSŁU (gość)

  https://www.youtube.com/watch?v=n4sKJnz6VGQ

 • Seweryn (gość)

  wierzyć im? Bezpieczniej bedzie zaprzyjaźnić sie z Yanosikiem, zawsze da info ze gdzies tam misiaki stoją

 • bmw// opel// fiat// audi (gość)

  TO MUSISZ ZOBACZYĆ SZOK ODJECHANE SUPER https://www.youtube.com/watch?v=kunfmqu9hcs

 • Zuzzz (gość)

  Niestety jest też wielu kierowców którzy zapłacili za takie mandaty, które nie były sprawiedliwie wystawione. Taki sprzęt nie powinien być w ogóle dopuszczony do użytku policji skoro nie jest w pełni poprawny... Dobrze że można się chociaż Yanosikiem w jakiś sposób obronić

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości