Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Policja. Nowy sposób funkcjonariuszy na karanie kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fotoradary, drony, czy aparaty z teleobiektywem. Policja ma wiele narzędzi do rejestrowania wykroczeń na drogach i stale sięga po kolejne. 

Fot. Policja.pl Fotoradary, drony, czy aparaty z teleobiektywem. Policja ma wiele narzędzi do rejestrowania wykroczeń na drogach i stale sięga po kolejne.

W sobotę 10 lutego 2018 roku działania ludzkich funkcjonariuszy koncentrowały się głównie na autostradzie A2. Monitorowane były z pokładu policyjnego śmigłowca wyposażonego w kamerę. Sygnał z kamer przekazywano do policjantów w radiowozach rozlokowanych w różnych newralgicznych punktach, gdzie funkcjonariusze zatrzymywali kierowców, którzy popełnili wykroczenie.

Zaskoczeni kierowcy

W ciągu kilku godzin działań przeprowadzono 52 kontrole pojazdów, ujawniono 51 wykroczeń, sprawców ukarano 42 mandatami, w tym 19 nałożono na kierujących samochodami ciężarowymi. Najczęściej przyłapani na złamaniu prawa kierujący wypierali się nie widząc wcześniej na trasie podróży radiowozu. Zaskoczenie było tym większe kiedy okazało się, że ich niechlubne wyczyny zarejestrowała kamera podczepiona do śmigłowca.

Akcja była kontynuowana. W niedzielę 11 lutego 2018 roku patrole skupiały się na drogach krajowych, że szczególnym uwzględnieniem jedynki. Policjanci skontrolowali w ciągu kilku godzin działań 45 pojazdów, ujawnili 45 wykroczeń, nałożyli  41 mandatów karnych i zatrzymali 3 prawa jazdy. Policjanci zgodnie podkreślają, że  najważniejsze jest to, aby kierowcy nauczyli się, że nie warto łamać przepisów. Nie tylko wtedy, kiedy w pobliżu jest drogówka.

Redakcja poleca:

Używane auto z importu. Najpopularniejsze modele
Przekroczenie prędkości. Ten przepis to mit
Prawo jazdy 2018. Zmiany opóźnione?

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Śmigłowiec w akcji

Sekcja lotnicza łódzkiej policji jako jedyna w kraju ma własne lądowisko i hangar. Przez siedem lat policyjni lotnicy stacjonowali na Lublinku. W 2008 roku bazę przeniesiono na teren Oddziału Prewencji Policji przy ul. Pienistej. Piloci latają śmigłowcem Bell 206B. Maszyna ma silnik Rolls-Royce o mocy 420 KM, który pozwala uzyskać prędkość do 240 km/h i osiągnąć pułap sześciu tysięcy metrów.

Bell może przelecieć bez lądowania około 700 km i zabrać na pokład do pięciu osób. Wyposażony jest w kamerę termowizyjną pozwalającą na prowadzenie akcji poszukiwawczych w nocy oraz w system przekazywania transmisji na żywo do centrum dowodzenia. Śmigłowiec wykorzystywany jest przede wszystkim do monitorowania ruchu drogowego i poszukiwania zaginionych osób lub przestępców.

Fotoradary, drony, czy aparaty z teleobiektywem. Policja ma wiele narzędzi do rejestrowania wykroczeń na drogach i stale sięga po kolejne. 

Fot. Policja.pl

Fotoradary, drony, czy aparaty z teleobiektywem. Policja ma wiele narzędzi do rejestrowania wykroczeń na drogach i stale sięga po kolejne.

Fot. Policja.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • xyz (gość)

  Może zabiorą się wreszcie za policyjną robotę, np. za złodziei samochodów, a nie tylko zbieraniem kasy?

 • @ xyz (gość)

  Zobacz ile jest zdarzeń gdzie jest spora liczba rannych i zabitych.. powoli robi się u nas druga Rosja, jeśli chodzi o ruch drogowy. Myślę, że koszt leczenia rannych w wypadkach, kolizjach jest większy niż ilość mkk. De facto nie wiesz, czy zapis z kamer helikoptera nie został / nie zostanie wykorzystany do złapania złodziei.

 • iks (gość)

  Ale koszty sa brdzo duze,nie wiem czy wartosc mandatów pokryje koszty latania helikopterem

 • zac (gość)

  Z helikopterem to nawet yanosik nie będzie miał za bardzo szans wygrać... ale ciekawe czy dodadzą taką opcję

 • marcin (gość)

  @zac też się zastanawiam jak to będzie. Mam nadzieje, że Yanosik nie zapomni o uzytkownikach i doda opcje "helikopter"

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości