Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja. Nowy sposób funkcjonariuszy na karanie kierowców

Mariusz Michalak / Policja.pl
Fotoradary, drony, czy aparaty z teleobiektywem. Policja ma wiele narzędzi do rejestrowania wykroczeń na drogach i stale sięga po kolejne. Fot. Policja.pl
Fotoradary, drony, czy aparaty z teleobiektywem. Policja ma wiele narzędzi do rejestrowania wykroczeń na drogach i stale sięga po kolejne. Fot. Policja.pl
Fotoradary, drony, czy aparaty z teleobiektywem. Policja ma wiele narzędzi do rejestrowania wykroczeń na drogach i stale sięga po kolejne.

W sobotę 10 lutego 2018 roku działania ludzkich funkcjonariuszy koncentrowały się głównie na autostradzie A2. Monitorowane były z pokładu policyjnego śmigłowca wyposażonego w kamerę. Sygnał z kamer przekazywano do policjantów w radiowozach rozlokowanych w różnych newralgicznych punktach, gdzie funkcjonariusze zatrzymywali kierowców, którzy popełnili wykroczenie.

Zaskoczeni kierowcy

W ciągu kilku godzin działań przeprowadzono 52 kontrole pojazdów, ujawniono 51 wykroczeń, sprawców ukarano 42 mandatami, w tym 19 nałożono na kierujących samochodami ciężarowymi. Najczęściej przyłapani na złamaniu prawa kierujący wypierali się nie widząc wcześniej na trasie podróży radiowozu. Zaskoczenie było tym większe kiedy okazało się, że ich niechlubne wyczyny zarejestrowała kamera podczepiona do śmigłowca.

Akcja była kontynuowana. W niedzielę 11 lutego 2018 roku patrole skupiały się na drogach krajowych, że szczególnym uwzględnieniem jedynki. Policjanci skontrolowali w ciągu kilku godzin działań 45 pojazdów, ujawnili 45 wykroczeń, nałożyli  41 mandatów karnych i zatrzymali 3 prawa jazdy. Policjanci zgodnie podkreślają, że  najważniejsze jest to, aby kierowcy nauczyli się, że nie warto łamać przepisów. Nie tylko wtedy, kiedy w pobliżu jest drogówka.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Śmigłowiec w akcji

Sekcja lotnicza łódzkiej policji jako jedyna w kraju ma własne lądowisko i hangar. Przez siedem lat policyjni lotnicy stacjonowali na Lublinku. W 2008 roku bazę przeniesiono na teren Oddziału Prewencji Policji przy ul. Pienistej. Piloci latają śmigłowcem Bell 206B. Maszyna ma silnik Rolls-Royce o mocy 420 KM, który pozwala uzyskać prędkość do 240 km/h i osiągnąć pułap sześciu tysięcy metrów.

Bell może przelecieć bez lądowania około 700 km i zabrać na pokład do pięciu osób. Wyposażony jest w kamerę termowizyjną pozwalającą na prowadzenie akcji poszukiwawczych w nocy oraz w system przekazywania transmisji na żywo do centrum dowodzenia. Śmigłowiec wykorzystywany jest przede wszystkim do monitorowania ruchu drogowego i poszukiwania zaginionych osób lub przestępców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty