Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Policjanci z kamerami na mundurach. Pierwsze patrole ruszyły w teren

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / MWSWiA / KGP

Fot. Policja.pl "Uruchamiamy pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach. Już dziś na ulice Warszawy wyruszą pierwsze patrole wyposażone w kamery. Natomiast jeszcze przed świętami kamer zaczną używać funkcjonariusze z garnizonów: dolnośląskiego i podlaskiego. Dla mnie to symbol modernizacji służb mundurowych" – powiedział w poniedziałek minister Mariusz Błaszczak w Komendzie Stołecznej Policji.

Szef MSWiA przypomniał, że od początku tego roku obowiązuje Program modernizacji służb mundurowych. - To są konkretne pieniądze - 9 mld 200 mln zł dla służb, nadzorowanych przez MSWiA w ciągu czterech lat. Z tych środków kupujemy nowoczesny sprzęt m.in. takie jak te kamery na mundury – zaznaczył.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że wprowadzając program pilotażowy polscy policjanci korzystali z doświadczeń funkcjonariuszy ze Stanów Zjednoczonych i Włoch. – Podczas interwencji kamery pozwolą w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuacje, w których jest słowo przeciwko słowu. Doświadczenia np. z USA pokazują, że kamery na mundurach mają również charakter prewencyjny. Nagrywając interwencję zarówno policjanci jak i obywatele zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich zachowań – powiedział szef MSWiA.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Kierowca nie straci uprawnień za punkty karne
Co z OC i AC Przy sprzedaży auta?
Alfa Romeo Giulia Veloce w naszym teście

Program pilotażowy przeprowadzony będzie w trzech garnizonach. Kamery będą testowane w garnizonach: stołecznym, podlaskim i dolnośląskim. Każdy z garnizonów testować będzie 60 urządzeń – 30 typu A (kamera podstawowa, rejestruje obraz i dźwięk) oraz 30 typu B (dodatkowo ma ruchomy obiektyw, można na niej na bieżąco odtwarzać nagrania). W garnizonie stołecznym w kamery zostaną wyposażeni policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I oraz z Wydziału Ruchu Drogowego.

Nadinspektor Helena Michalak, zastępca komendanta głównego Policji poinformowała, że kamery mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. - "Będą przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. Również moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację funkcjonariusza, który ją obsługuje oraz na ustalenie daty i godziny interwencji" – dodała.

Jednocześnie nadinspektor Helena Michalak zapewniła, że system kamer na mundurach policjantów uniemożliwia jakąkolwiek ingerencję w długość nagrania i jego datę. - Policjant po zakończeniu interwencji poprzez włączenie, wstawienie kamery do bazy dokującej, będzie archiwizował te dane – powiedziała.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Miecio (gość)

  10 godzin non-stop ....A jak uda się za potrzebą to też będzie dokumentowane? Z człowieka robimy Robota ....

 • dfgf (gość)

  Nadal 100 lat za murzynami, np w takiej Gruzji każdy policjant ma kamerkę na mundurze i nie ma dyskusji o łapówce...

 • Franco (gość)

  Może skończy się wreszcie plucie na orzełka i mundur noszony przez policjanta. Może skończy się pomawiane i oskarżanie policjantów przez tzw. "obywateli", którzy maja wszystko i wszystkich w swojej pojemnej dup-ie.

 • Amin (gość)

  Nareszcie, może przestanie się wyżywać na obywatelach ta zwyrodniała chołota

 • True (gość)

  Co za pieprzeni ignoranci, policjant będzie jechał kogoś słowami, a ktoś zareaguje, kamerka nagra oczywiście tylko atak na policjanta a nie jego słowne wyzwiska bo nie nagrywa dźwięku. To w ogóle nie pomaga, no ale cóż w Polsce idiotów nie brakuje, nie można wpaść na racjonalny pomysł?

 • gość (gość)

  Tak. tak obywatel jest zawsze cacy, a policjant be. Jak policjant popełni błąd to wszyscy go opluwają, ale jak jakiś idiota policjanta postrzeli, albo zastrzeli to ten idiota-przestępca jest ok. A ja uważam, że te kamery to dobry pomysł ponieważ niektórzy nie będą czuć się bezkarni, bo będzie wszystko rejestrowane.

 • gość (gość)

  Amin kogo nazywasz hołotą? Może tak trochę pokory, co! Za nim coś napiszesz przemyśl sobie to kilka razy. Jeśli chcesz kogoś krytykować najpierw zacznij od siebie. Sam nie jesteś idealny. Pamiętaj,że w każdej profesji mogą być czarne owce, ale to nie znaczy, że wszyscy są źli.

 • POLA (gość)

  DLA BEZPIECZEŃSTWA OBYWATELA I POLICJANTA. TAK.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości