Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjna akcja Znicz. Jak bezpiecznie dojechać na groby?

(ip)
Fot. Tomasz Bolt
Fot. Tomasz Bolt
1 listopada to tradycyjnie czas wyjazdów na cmentarze. Jak co roku, w okolicach nekropolii w całej Polsce będzie panował wzmożony ruch. Podróż utrudnia jesienna aura, wymagająca od nas większej uwagi i skupienia za kierownicą.

Przełom października i listopada to czas, kiedy odwiedzamy groby bliskich. Przez te kilka dni przemieszczamy się wyjątkowo często, przez co ruch na drogach, nie tylko tych w okolicach cmentarzy, jest znacznie większy. Jeśli dodamy do tego pośpiech, wcześnie zapadający zmierzch oraz kapryśną pogodę, łatwo o kolizję lub wypadek. Na drogach można spodziewać się wzmożonej liczby policyjnych patroli. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę m.in. na trzeźwość kierowców i przestrzeganie dopuszczalnej prędkości.

Podczas trwającej w ubiegłym roku policyjnej akcji “Znicz”, prowadzonej przez policję, na naszych drogach doszło do 534 wypadków, w których śmierć poniosło 49 osób, a 654 zostały ranne. Co gorsza, liczba zatrzymanych w tym czasie nietrzeźwych kierowców wyniosła aż 1363. Co zrobić, aby w tym roku statystyki były lepsze?

Przede wszystkim, jeżeli to możliwe, warto odwiedzić groby bliskich nie 1 listopada, lecz kilka dni wcześniej lub później. Dzięki temu unikniemy tłoku i wielu nerwów związanych z np. znalezieniem miejsca parkingowego. W tym roku wzmożonego ruchu możemy spodziewać się od 27 października do 2 listopada. Należy przy tym pamiętać, że bardzo często zmieniana jest organizacja ruchu wokół cmentarzy. Unikajmy więc jazdy “na pamięć”. Dodatkowo, duży ruch samochodowy to nie wszystko. W okolicach nekropolii będzie też wielu przechodniów. Chwila nieuwagi może szybko zakończyć się ostrym hamowaniem, a te w jesiennych warunkach na śliskiej nawierzchni nie należy do najłatwiejszych.

Jeżeli czeka nas dalsza podróż, warto się do niej odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Od stanu technicznego auta. Jeśli mamy do pokonania kilkaset kilometrów, to wyjazd niesprawnym samochodem nie będzie rozsądny, nawet jeśli posiadamy assistance. Warto więc sprawdzić podstawowe płyny eksploatacyjne, jak stan oleju, płynu hamulcowego i chłodniczego, a także upewnić się, że mamy sprawne oświetlenie. Ale to nie wszystko. – W okresie Święta Zmarłych kontrole policyjne są wzmożone, a dodatkowo trudno będzie liczyć na pobłażliwość ze strony funkcjonariuszy – tłumaczy Łukasz Leus, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl – Brak ważnej polisy OC lub badań technicznych pojazdu będą się wiązały z mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Warto też rozważyć zakup polisy autocasco. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest ono naprawdę przydatne, a o chwilę nieuwagi w warunkach wzmożonego ruchu bardzo łatwo.

Zobacz także: Hyundai i30 w naszym teście

Ale jesień to również czas niekorzystnych warunków drogowych. Opady deszczu, mgły, zalegające na drogach liście czy coraz krótszy dzień nie sprzyjają podróżowaniu samochodem. Dlatego warto sobie wcześniej przypomnieć zasady prowadzenia auta w nocy oraz we mgle. Podstawowym celem podróży jest zawsze bezpieczny powrót do domu, dlatego zachować należy szczególną ostrożność i wyruszając w drogę wziąć pod uwagę wszystkie, nawet te najbardziej pesymistyczne warianty drogowo-pogodowe.

Na końcu warto jeszcze raz przypomnieć o zasadzie “Piłeś? Nie jedź”. Niestety, policyjne statystyki wskazują, że wciąż bardzo wielu kierowców jej nie stosuje. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni własnej trzeźwości, możemy ją sprawdzić zupełnie bezpłatnie i anonimowo w niemal każdym komisariacie policji.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty