Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Policyjne radary. Jak działają? Z czego może wynikać błędny pomiar? Jak się bronić?

Data publikacji: Autor: mm

Policyjne radary. Jak działają? Z czego może wynikać błędny pomiar? Kierowcy od lat kwestionują pomiary prędkości dokonane urządzeniem Iskra-1. Radar ten nie pozwala na jednoznaczną identyfikację pojazdu, który przekroczył prędkość. Dodatkowo podatny jest na zakłócenia. Kierowcy nie przyjmują mandatów, a sądy przyznają im racje. Co jeszcze warto wiedzieć o policyjnych radarach?

W marcu 2017 r. niezależny samorządny Związek Zawodowy Policjantów domagał się wręcz wycofania radaru. W odpowiedzi na pismo zarządu wielkopolskiego NSZZ Policjantów, Komenda Główna Policji zaznaczyła, że urządzenie spełnia ustawowe wymagania. Jednocześnie wskazała, że funkcjonariusz musi mieć pewność, iż dokonuje badania prędkości dla właściwego pojazdu. Zaleca, aby pomiar prowadzony był w odległości co najmniej 20 metrów od linii wysokiego napięcia. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" wynika z tego, że pomiar może być wykonywany, ale tylko na odpowiedzialność policjanta.

Drogówka obecnie używa ponad 600 urządzeń Iskra-1, ale ubiegłym roku funkcjonariusze policji otrzymali 17 nowych, laserowych mierników prędkości. Dostaną kolejne, a na początek będzie ich 200. Chodzi o amerykańskie urządzenie LTI 20/20 TruCAM. Radar nie tylko mierzy prędkość pojazdu z dokładnością do 2 km/h, ale również wykonuje kolorowe fotografie w rozdzielczości 1920 x 1140. Został wyposażonytakże w funkcję nagrywania z prędkością do 22 klatek na sekundę.

Możliwość nagrywania obrazu sprawia, że urządzenie LTI 20/20 TruCAM może być wykorzystywane przez funkcjonariuszy nie tylko do kontrolowania przekroczenia prędkości, ale również do np. kontrolowania przejazdu na czerwonym świetle. Producent zaznacza, że urządzenie mierzy prędkość obiektów poruszających się do 300 km/h i pracuje w zakresie temperatur od -30 do +50 stopni Celsjusza. Co ważne pomiar może być wykonywany z odległości nawet 1200 metrów.

Zobacz też: Pomiar wideorejestratorem. Jak nie dać się oszukać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Lysy (gość)

    Juz nie moge sie doczekać nowych radarów. kierowcy jeszcze zatesknicie za iskrami. jeszcze do tego kamery na mundur i mandaciki z gornej półeczki ah jakie to będą czasy

  • eliza (gość)

    za chwilę dojdą kamery na mundury ;/ bez Yanosika nie da sie finkcjonować

  • Tom (gość)

    jeśli coś nas uratuje, to własna rozwaga na drodze albo Yanosik

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości