Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Polisa AC. O czym pamiętać?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Nikt nie chce przepłacać za polisę AC, ani też dopłacać do naprawy samochodu po stłuczce. Podpowiadamy, jak kupić ubezpieczenie, aby mieć pewność, że będzie można z niego skorzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Fot. Archiwum Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego w 2015 roku tylko nieco ponad 25% posiadaczy obowiązkowej polisy OC zdecydowało się również na zakup dobrowolnej ochrony AC. Oznacza to, że na odszkodowanie po kradzieży, uszkodzeniu auta wskutek wandalizmu bądź kolizji czy w przypadku szkód spowodowanych przez własną nieuwagę statystycznie liczyć może jedynie co 4. kierowca. Dlaczego ten rodzaj ubezpieczeń nie jest bardziej popularny?

– Główną przyczyną jest jego dobrowolny charakter. Kierowcy nie są, tak jak w przypadku OC, zobowiązani ustawą do zakupu AC, więc po prostu często nie decydują się na dodatkową ochronę. Ponadto wciąż pokutuje powszechne przekonanie, że jest to ubezpieczenie dedykowane jedynie nowym i drogim pojazdom, szczególnie narażonym na kradzież. Tymczasem AC chroni nas nie tylko przed działaniem złodziei, ale też przed szkodami, które wyrządzimy w swoim pojeździe sami - ocenia Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Zakres ochrony

Pierwszym krokiem przy wyborze dobrego AC jest przemyślenie jakiego zakresu ochrony najbardziej potrzebujemy. Należy pamiętać, że najczęściej w ofercie każdego z ubezpieczycieli znajduje się kilka wariantów autocasco. Im zakres ubezpieczenia jest bogatszy, tym droższa będzie polisa. Warto sprawdzić czy i na jakich zasadach ochrona zapewnia takie rodzaje wsparcia jak odszkodowanie po kradzieży, assistance zawierające m.in. holowanie w przypadku unieruchomienia pojazdu czy pomoc w przypadku jego nieumyślnego uszkodzenia. Z tym ostatnim punktem wiąże się wybór serwisowego lub kosztorysowego wariantu AC.

– W pierwszym przypadku rozliczenie wartości szkody odbywa się na podstawie faktury wystawionej przez serwis. Jest to wariant dedykowany przede wszystkim posiadaczom nowszych aut, których naprawa może być kosztowna. Możliwość skorzystania z serwisu wskazanego przez ubezpieczyciela jest więc bardziej opłacalna i stanowi spore ułatwienie. Natomiast rozliczenie na podstawie kosztorysu pozwala kierowcy na otrzymanie od ubezpieczyciela pieniędzy, a następnie przeznaczenie ich na naprawę w dowolnie wybranym przez siebie serwisie. To rozwiązanie polecamy właścicielom starszych pojazdów – tłumaczy Damian Andruszkiewicz. 

Udział własny

W momencie zakupu AC warto zainteresować się również kwestią franszyzy integralnej oraz franszyzy redukcyjnej (tzw. udział własny). Pod tymi trudnymi nazwami kryją się kwoty, które po szkodzie we własnym zakresie pokrywa właściciel pojazdu, czyli nie są one wypłacane przez ubezpieczycieli. Franszyzy integralnej, która oznacza dokładnie sumę, poniżej której ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, nie można usunąć z umowy ubezpieczenia. Natomiast udział własny jest kwotą (lub procentem), o którą ubezpieczyciel pomniejsza wartość odszkodowania. Z zasady im jest ona wyższa, tym tańsza będzie polisa. Część kierowców daje się w ten sposób skusić niższej składce i podnosi udział własny, ale jednocześnie traci, gdy przyjdzie im z własnej kieszeni wyłożyć sporą część wartości szkody. Dlatego podczas zakupu AC warto dopytać o możliwość dopasowania franszyzy redukcyjnej do swoich oczekiwań.

Określenie wartości auta

Niezwykle istotne dla posiadanego ubezpieczenia jest precyzyjne określenie wartości auta wraz z jego wyposażeniem. Ubezpieczyciele często posiłkują się w tym celu systemami wyceny aut, takimi jak InfoEkspert czy Eurotax. Od ustalonej wartości samochodu zależy w dużej mierze składka za AC. Pamiętajmy, że w przypadku np. kradzieży ubezpieczyciel ponownie dokona szczegółowej wyceny pojazdu na dzień szkody i to ustalona w ten sposób wartość będzie podstawą do wypłaty odszkodowania. Dlatego kupując AC warto dopytać, czy istnieje możliwość ustalenia stałej sumy ubezpieczenia. Z reguły jest to nieco droższa opcja, ale za to stanowi gwarancję, że po szkodzie wartość pojazdu będzie dokładnie taka, jak przy zakupie polisy. Ubezpieczyciele często się na to zgadzają, a jedynym warunkiem może być np. to, aby samochód nie był starszy niż 12 lat.

 Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Niezależnie od tego, jak szczegółowo sprzedawca przedstawił nam ofertę AC, przed ostateczną decyzją o podpisaniu umowy należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Lektura tego dokumentu pozwoli poznać wszystkie szczegóły zawieranej umowy, a więc konkretne sytuacje, w których polisa zadziała, na jakich zasadach, a także kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty.

 - Wielu kierowców popełnia błąd i rezygnuje z lektury tego dokumentu. Gdy przychodzi do skorzystania z ubezpieczenia bywa, że są oni niemile zaskoczeni niską kwotą lub odmową wypłacenia odszkodowania. Aby uniknąć nieporozumień warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zawarty w OWU katalog wyłączeń, czyli zbioru przypadków, w których polisa nie będzie chronić jej posiadacza – dodaje Damian Andruszkiewicz.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Świadomy wybór (gość)

    Dlatego zamiast porównywać w porównywarkach internetowych (które nie wskazują jakie franszyzy i haczyki zawarto w ofercie) najlepiej korzystać z usług brokerów lub multiagencji, które w imieniu klienta sprawdzą (ewentualnie skorygują w dopuszczalnym zakresie lub wynegocjują z ubezpieczycielem) zakres ubezpieczeń i ceny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych, przedstawią najlepsze oferty, a klient świadomie dokona wyboru. Ważną kwestią jest również fakt, iż w przypadku szkody można podejść do takiego biura i skorzystać z fachowej pomocy. Ceny? Dzięki możliwościom negocjacji, zazwyczaj znacznie niższe niż w porównywarkach lub w oddziałach towarzystw. Gdzie można skorzystać z takich usług? Choćby tu: www.inplusubezpieczenia.pl

  • mfind

    ~Świadomy wybór Porównywarki ubezpieczeń bardzo dokładnie wskazują jakie zakresy występują w danym pakiecie i do tego jednocześnie otrzymujesz porównanie tych zakresów pomiędzy kilkunastoma ubezpieczycielami. Dzięki temu od razu widać, który z pakietów jest najlepszy w relacji zakres/cena, a jeśli są jakieś wątpliwości nasi agenci je wyjaśnią na czacie lub przez telefon. Co do negocjacji ceny, doradztwa przed zakupem, a także w razie problemów z uzyskaniem odszkodowania, oraz porad przy każdym pytaniu ubezpieczeniowym to nasz chleb powszedni. Nie zapominaj, że porównywarka ubezpieczeń to multiagencja składająca się z zespołu agentów, która po prostu działa przez internet przez co jesteśmy dostępni niemal 24h na dobę :) Pozdrawiam, Łukasz, Porównywarka OC i AC mfind.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości