Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Polisa autocasco. Uwaga na haczyk w umowie (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Wymiana uszkodzonej przedniej szyby to przede wszystkim duży koszt. Wielu właścicieli aut chcąc go uniknąć decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia, licząc przy tym, że w razie uszkodzenia nie straci zniżek. Tak w teorii powinno działać dodatkowe ubezpieczenie. Slogan reklamowy - w razie szkody nie stracisz zniżek - nie jest jednak do końca prawdziwy.

W odróżnieniu od polisy OC ubezpieczenie autocasco (AC) jest dobrowolne, a jego zakres bardziej złożony. Dość powszechna jest opinia, że AC to ubezpieczenie chroniące właściciela samochodu na wypadek kradzieży auta. Oczywiście jest to jeden z podstawowych elementów ochrony w ramach ubezpieczenia pojazdu, chociaż nie jedyny.

Ubezpieczenie AC to również ochrona w przypadku zaistnienia tzw. stłuczki, gdy kierowca przez nieuwagę zniszczy własny samochód, np. „zaparkuje” nim na przydrożnych barierkach czy słupkach. Ponadto AC przydaje się w przypadku uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie, wskutek działania sił przyrody (m.in. wichura, powódź, opady) oraz pożaru i innych sytuacji, które mogą się przydarzyć posiadaczowi pojazdu.

Zobacz także: Oto najbardziej zakorkowane drogi w Polsce

Wiele polis autocasco zawiera "haczyki" zapisane małym drukiem. Okazuje się, że naprawa szyby czy opony z dodatkowego ubezpieczenia, może zostać uznana za normalna szkodę. Wówczas zniżki lecą w dół, a kierowcy płaczą i płacą. 

- Jeśli kontynuujemy polisę u tego samego ubezpieczyciela, w którym np. była ubezpieczona szyba, nie ma to wpływu na utratę zniżek przy polisie autocasco. Natomiast jeśli zmieniamy ubezpieczyciela na inna firmę, ta szkoda jest raportowana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jako szkoda z autocasco  - wyjaśnia Bartosz Salwiński z porównywarki ubezpieczeń mfind.pl. Inaczej mówiąc - zmienisz ubezpieczyciela, zapłacisz więcej .Większość klientów korzystających z dodatkowego ubezpieczenia, nie jest tego świadoma.

O tym kiedy utracimy zniżki, decyduje treść polisy. Przed jej podpisaniem, warto się z nią dokładnie zapoznać.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ekspert Ubea.pl (gość)

  W przypadku dobrowolnych polis zawsze trzeba uważnie przeczytać warunki umowy, zwłaszcza te mówiące o zakresie ochrony i wyłączeniach odpowiedzialności. Warunki bywają niestety bardzo różne i kupując na ślepo, możemy trafić na polisę z bardzo niekorzystnymi zapisami. Katarzyna ekspert Ubea.pl

 • Aga (gość)

  To co jest normą w PZU niekoniecznie jest obowiązujące u innych ubezpieczycieli. Warta nie zgłasza szkód z " szyb" do ufg.

 • Agent (gość)

  Co to za brednie. Każda szkoda niezależnie od opcji braku utraty zniżek czy tez nie jest raportowania do UFG...

 • Mannol (gość)

  W tych polisach powinna być klauzula o niestosowaniu pseudo olejów PMO .

 • Andrzej (gość)

  UOKiK powinien głęboko to zbadać i surowo karać za te naciąganie bezpodstwane.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości