Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Polisa OC. Co z ubezpieczeniem OC po sprzedaży / kupnie pojazdu?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay.com Polisa OC jest jednym z dokumentów jakie nabywca powinien otrzymać od sprzedającego pojazd. Do nowego właściciela należy decyzja co z nią zrobi.

Polisa OC. Czy jest obowiązkowa?

Z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika wprost: posiadacz zarejestrowanego w Polsce pojazdu musi być ubezpieczony (wyjątkiem jest posiadacz pojazdu historycznego, który ma czas na zawarcie umowy ubezpieczenia do momentu wprowadzenia pojazdu do ruchu).

Polisa OC. Obowiązki po sprzedaży pojazdu

Sprzedający pojazd musi przekazać kupującemu polisę OC. Sprzedający ma obowiązek poinformowania na piśmie zakładu ubezpieczeń o tym fakcie. Jeśli tego nie dokona,  ewentualne płatności związane z polisą – za okres od sprzedaży pojazdu do poinformowania ubezpieczyciela – sprzedający odpowiada solidarnie z kupującym. Jak uniknąć problemów? Bezzwłocznie po sprzedaży pojazdu należy poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe.

Polisa OC. Jak sprawdzić czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC? 

Przed zakupem pojazdu samodzielnie bez wychodzenia z domu można sprawdzić  czy samochód jest ubezpieczony oraz w jakim towarzystwie wykupiona została polisa. Z pomocą przychodzi baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Potrzebujemy jedynie numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN pojazdu. Jeśli pojazd jest ubezpieczony, uzyskamy numer polisy OC, markę i model pojazdu oraz adres zakładu ubezpieczeń, który obejmuje pojazd ochroną.

Fakt posiadania polisy warto zweryfikować, gdyż może się bowiem zdarzyć, że otrzymaliśmy potwierdzenie polisy, ale składka nie została opłacona i auto nie jest objęte ochroną. Jeżeli okaże się, że auto nie ma ważnej polisy, musmy ubezpieczyć pojazd jeszcze w dniu jego zakupu.

Polisa OC. Co można zrobić z polisą po zakupie auta?

Wariant 1. Wypowiedzenie dotychczasowej umowy OC

Polisę OC poprzedniego właściciela możemy wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania. Wypowiedzenie OC powinno zostać złożone w formie pisemnej. Jeśli zdecydujemy się zrobić to po jakimś czasie, może się to wiązać z dopłatą za czas, przez który korzystaliśmy z ochrony.

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

Wariant 2. Korzystanie z polisy OC po poprzednim właścicielu

Nabywca auta może korzystać z OC poprzedniego właściciela do końca trwania umowy. W przypadku kontynuowania polisy zbywcy do końca jej trwania, OC nie przedłuży się na rok następny.

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma jednak prawo do rekalkulacji składki, czyli powtórnego oszacowania ryzyka. Warto skontaktować się z przedstawicielem danego towarzystwa i uzyskać informację czy konieczna będzie rekalkulacja składki.

Polisa OC na raty. Kto płaci?

Polisa OC może być ważna, ale niekoniecznie opłacona w całości.Kto opłaca raty po sprzedaży auta? Właściciel pojazdu, który kupi ubezpieczenie na raty, będzie zobowiązany do spłaty kolejnych części składki tylko do momentu sprzedaży auta. Pozostałą należność za OC  powinien opłacić kupujący pojazd.

Sprzedaż auta po opłaceniu składki OC. Czy odzyskamy pieniądze?

Jest to możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy nowy właściciel samochodu wypowie umowę ubezpieczenia. Nabywca ma prawo zachować polisę i jeśli zdecyduje się na takie rozwiązanie, poprzedniemu właścicielowi pieniądze nie zostaną zwrócone.

Jaka kara za brak OC w 2021 roku?

Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2021 roku

gradacja opłaty

samochody osobowe

samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

pozostałe pojazdy

OC rolników

100%

5 600 zł

8 400 zł

930 zł

280 zł

50%

2 800 zł

4 200 zł

470 zł

20%

1 120 zł

1 680 zł

190 zł

Kara za brak polisy OC. Co jeśli jej nie zapłacimy?

Stwierdzenie braku polisy OC – np. w wyniku kontroli drogowej lub kontroli własnej UFG na podstawie danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych - nie oznacza jeszcze wszczęcia egzekucji. Najpierw Fundusz zwraca się do posiadacza pojazdu o okazanie ważnej polisy OC lub zapłacenie kary w trybie dobrowolnym. Jeżeli w wyznaczonym terminie brak jest odpowiedzi, Fundusz przypomina kontrolowanemu o konieczności wyjaśnienia sprawy. Jeżeli i tym razem nie ma odzewu – średnio po około trzech miesiącach - UFG wszczyna egzekucję i przekazuje ściągnięcie kary do urzędu skarbowego.

Co się stanie jeżeli właściciel nieubezpieczonego auta nie zapłaci kary za brak OC? Ściąganie tej sankcji regulują przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Odbywa się to w ten sposób, że UFG wystawia tytuł wykonawczy, a egzekwowaniem kary zajmuje się dalej urząd skarbowy. Urząd może odzyskać pieniądze np. z wynagrodzenia, z rachunków bankowych, z nadpłaty podatku dochodowego lub z nieruchomości. O wyborze środka egzekucyjnego decyduje sam US, ale ustawa nakazuje wykorzystać ten najmniej uciążliwy dla ukaranego. Pieniądze mogą być ściągane z nadpłaty podatku. Gdy jest to niemożliwe albo trzeba zbyt długo czekać – urząd może zobowiązać pracodawcę do zajęcia części wynagrodzenia lub bank do ściągnięcia należności z konta (banki często zamiast pobrania należności – blokują konto). Jeżeli powyższe rozwiązania okażą się nieskuteczne – do mieszkania ukaranego może zapukać poborca skarbowy i zająć majątek ruchomy.

Zobacz także: Skoda Kodiaq po kosmetycznych zmianach na 2021 rok

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości