Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Polisa OC. Czy kierowcy BMW powodują najmniej szkód?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Media obiegło zestawienie z którego wynika, że najbezpieczniejszymi kierowcami na drogach są… użytkownicy BMW. Ranking uwzględniał jednak tylko deklaracje samych kierowców robiących kalkulację składki obowiązkowej polisy OC, i to tylko za III kwartał 2019.

Tymczasem do tragicznych w skutkach wypadkach z udziałem kierowców tej marki dochodzi bardzo często. Najgłośniejszy wydarzył się ostatnio 20 października w jednej dzielnic Warszawy gdy jadący z prędkością około 130 km/h kierowca BMW potrącił śmiertelnie pieszego, który przechodził przez ulicę po pasach z kobietą i dzieckiem w wózku. W tym miejscu obowiązywał limit prędkości 50 km/h.

Kierowcy BMW są mocni w deklaracjach, ale blisko 30 proc. z nich ma na koncie przynajmniej jedną szkodę komunikacyjną. Firma Punkta, przeanalizowała faktycznie sprzedane polisy OC, by sprawdzić, kierowcy jakich marek samochodów powodują najwięcej wypadków a jakich najmniej. Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej szkód mają kierowcy najczęściej ubezpieczanych marek dlatego,… że jest ich po prostu najwięcej na rynku.

Zobacz także: Kodeks drogowy 2019. Czy za niezapłacony mandat grozi więzienie?

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy sprawdzimy jaki procent kierowców miało w swojej historii ubezpieczenia jakąś szkodę i ilu ich przypada na 1000 samochodów tej marki. Najwięcej „szkodowych” kierowców jeździ Volvo, Skodą, Toyotą i Mazdą. Kierowcy BMW są dopiero na 5 miejscu wśród powodujących najmniej wypadków, a najbezpieczniej jeżdżą kierowcy samochodów marki Citroen. Za nimi są kierowcy fiatów, volkswagenów i mercedesów.

– Trudno ocenić jak duży wpływ na cenę polisy ma marka ubezpieczanego samochodu w danym towarzystwie, bo każda z firm prowadzi własne statystyki i ma własną historię wysokości wypłat odszkodowań z tytułu OC – podkreśla Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkta. – W analizie „wypadkowości” i stawianiu tez, które marki aut najczęściej biorą udział w wypadkach lub którzy kierowcy najczęściej je powodują warto wziąć pod uwagę zweryfikowaną liczbę szkód, a nie tylko deklaracje składane na wstępnym etapie kalkulowania składki – dodaje Roszkowski.

Dane, jakie zebrała Punkta pokazują, że wyniki dla kierowców poszczególnych marek są dość zbliżone. Można nawet powiedzieć, że przeciętnie niemal 1/3 kierowców danej marki (z marek aut najczęściej ubezpieczanych) ma historię wypadkową za sobą. Zatem statystycznie najwięcej kierowców z minimum jedną szkodą kieruje samochodami marki Volkswagen, Opel i Forda. BMW jest na 9 pozycji.

Kierowcy tych aut powodują najwięcej szkód

Marka % szkodowych kierowców vs liczba samochodów danej marki
VOLVO 32%
SKODA 31%
TOYOTA 30%
MAZDA 30%
FORD 29%
SEAT 29%
HONDA 29%
NISSAN 29%
PEUGEOT 28,5%
OPEL 28%
RENAULT 28%
AUDI 28%
BMW 27%
MERCEDES-BENZ 27%
VOLKSWAGEN 26%
FIAT 26%
CITROËN 23%

Źródło: Punkta.pl

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Volvo xc60 2011r2l163k (gość)

  Jle zapłacę za PZU i NW kierowcą jestem od 1969r bez wypadku i kolizji płacę tylko w jedną strone

 • Katarzyna (gość)

  Marka samochodu jest tylko jednym z czynników wpływających na cenę OC i to czynnikiem, którego znaczenia nie należy przeceniać. Niezależnie od tego, jakim autem jeździmy, przede wszystkim należy dbać o bezszkodowość. Wtedy zniżki na OC same się pojawią. Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea

 • Angie (gość)

  Fakt. Kierowcy bmw mają wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach. Jak jest w praktyce? Każdy wie...

 • Gość (gość)

  Od 2/3 lat bardzo dużo mitycznych Kierowców BMW przesiadło się do Audi.

 • Ania (gość)

  Wjazd na czerwony świetle przez kierowcę BMW. Auto do kasacji zdrowie w rozsypce. Ale kierowca BMW obwinia mnie świadków i policję że to Nasza wina.

 • Leo (gość)

  Jeżdżę dość długo i dużo ale nie miał okazji widzieć rozbitego volvo za to bmw często i gęsto nie wspominając o innych markach

 • Adi (gość)

  Niepakujcie wszystkich do jednego worka. U góry ma cie statystyki, smai se odpowiedzcie

 • Audi a6 (gość)

  Co za bzdura ,wlasnie kierowcy BMW zostawiaja rozum w domu wsiadajac do swoich oslawionych bryczek. BMW powinno byc jako pierwsze .

 • kierowca bmw od 11lat (gość)

  11 lat za kierownicą, mój wiek 33, własnie kupiłem kolejne (trzecie) BMW i jak do tej pory zero kolizji. Sąsiad lat kolo 50, samochody różne od choinek po lwy i passeratti, każdy rozwalony. Wiec kolego od komentarza wyzej "wlasnie kierowcy BMW zostawiaja rozum w domu wsiadajac do swoich oslawionych bryczek." zamilcz, jestes zwyczajnym szarym zawistnym polaczkiem. Pojecia o tym co sie na drogach dzieje nie masz :)

 • Wojciech Kowalski (gość)

  Tak wysokiego poziomu b e z p i e c z e ń s t w a, j a k V o l v o N I E mają j a k i e k o l w i e k i n n e marki,n o a l e n a j t a ń s ze Volvo nowe kosztuje m i n i m u m 150 000,-złotych, a BMW jest p r z y Volvo ,tzw. "h u l a j n o g ą ".

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości