Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Polisa OC. Ile za ubezpieczenie auta płacą młodzi kierowcy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała W I półroczu 2019 r. cena ubezpieczenia OC była o 7,2% niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Choć ceny były niższe we wszystkich regionach Polski i dla wszystkich grup kierowców, to niektórzy z nich wciąż musieli liczyć się z wysokimi składkami. Średnia cena polisy dla młodych kierowców wyniosła aż 1575 zł.

W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl podsumowali, którzy kierowcy mogli liczyć na najniższe składki, a którzy mimo obniżek wciąż musieli liczyć się z wysoką ceną polisy.

Fot. materiały prasoweZ danych porównywarki rankomat.pl wynika, że najwyższe ceny obowiązkowej polisy, towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały młodym kierowcom, do 25. roku życia. Choć cena polisy w ich przypadku spadła najbardziej (o 16,7%), to i tak musieli oni za polisę zapłacić zdecydowanie więcej niż właścicielom pojazdów z innych grup wiekowych. W I półroczu 2019 r. młodzi kierowcy płacili za OC 1575 zł. Niewiele starsi kierowcy (26-35 lat) już tylko 719 zł.

Zobacz także: Czy policjant musi pokazać legitymację podczas kontroli?

 - Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie w I półroczu 2019 r. płacili kierowcy do 25 roku życia. Koszt OC był w ich przypadku aż o 129,3% wyższy niż średnia cena w kraju. Osoby z najmłodszej grupy wiekowej mają z reguły niewielkie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów i nie wypracowały jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę. Dodatkowo, statystyki policyjne wskazują, że to właśnie one powodują najwięcej wypadków drogowych - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor operacyjny rankomat.pl.

Ubezpieczyciele najbardziej doceniają kierowców z nienaganną historią ubezpieczenia i to właśnie im proponują najniższe składki ubezpieczenia OC. Kierowcy, którzy w ostatnim roku polisowym spowodowali co najmniej jedną szkodę (kolizję lub wypadek), musieli liczyć się ze znacznym wzrostem ceny polisy.

Właściciele pojazdów, którzy nie byli sprawcami żadnej szkody przez ostatni rok płacili za OC średnio 673 zł. Tylko jedna szkoda na koncie kierowcy podnosiła cenę o 56,3%. Sprawcy trzech szkód musieli się natomiast liczyć kosztem polisy wyższym aż o 313%.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Michał (gość)

  Młodzi korzystają z telefonu bo to prostsze i szybsze w aplikacji Kupdirect z Google Play -skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego i bez wpisywania danych w 5 sek masz porównanie składek. Polisę na maila otrzymasz zanim minie minuta różnica w składce to czasem kilkaset złotych. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

 • Katarzyna (gość)

  Dobrym sposobem na obniżenie kosztu OC dla młodej osoby jest współwłasność auta z doświadczonym kierowcą. Przy pomocy porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl można szybko sprawdzić, ile będzie kosztowało OC wtedy, kiedy właścicielem jest tylko młody kierowca, a ile wtedy kiedy auto ma także doświadczonego współwłaściciela.

 • kalina (gość)

  moje OC w Yanosik wychodzi nie całe 1000 zł

 • carlos (gość)

  Po co w ogóle to OC jak i tak kiedy przychodzi co do czego to trzeba stoczyć walkę z ubezpieczycielem?! Mi ostatnio wycenili szkodę na 500 zł a w warsztacie dowiedziałem się, że naprawa wyniesie mnie min. 1000zł! Więc albo z nimi się po sądach ciągać albo skorzystać z firmy, która zrobi to za ciebie. Ja zgłosiłem się do https://funduszodszkodowan.pl bo mi kolega z pracy polecił i to był strzał w 10! Wypłacili mi dodatkowe 600 zł a ja za nic nie musiałem płacić i niczym się martwić. Polecam wszystkim!!

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości