Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Polisa OC. Jak szybko i zdalnie sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że każdy posiadacz pojazdu mechanicznego może w wygodny, szybki i prosty sposób sprawdzić ważność polisy OC pojazdu. Podobnie jak do zakupu ubezpieczenia, nie trzeba w tym celu opuszczać domu i narażać się na niepotrzebne ryzyko związane z pandemią.

Na portalu UFG, stanowiącym bazę wiedzy dla posiadaczy pojazdów mechanicznych można w każdej chwili sprawdzić kiedy kończy się polisa OC wystawiona dla danego pojazdu. Co więcej, do sprawdzenia wystarczy wyłącznie numer rejestracyjny, nie trzeba dysponować jakimikolwiek innymi dokumentami ani danymi. To z kolei oznacza, że takiego sprawdzenia na rzecz innych posiadaczy pojazdów mechanicznych mogą dokonać ich bliscy.

Ważność ubezpieczenia OC  mogą zatem sprawdzić dzieci, chcące pomóc swoim rodzicom w czasach ograniczeń, wnuki dziadkom czy osoby wspierające seniorów. Nawigacja prowadzi od strony głównej portalu do formularza umożliwiającego wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, którego ubezpieczenie chcemy sprawdzić. W przypadku stwierdzenia nieważności polisy OC należy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem, aby dokonać zakupu nowej polisy. Przedłużający się okres braku ważnej polisy OC dla danego pojazdu może skutkować finansowymi konsekwencjami dla jego posiadacza. Dostęp do bazy danych UFG i sprawdzenie ważności polisy są bezpłatne i nie wymagają pozostawienia żadnych danych osobowych.

Zobacz także: Nowe zasady parkowania w galeriach handlowych

Z kolei dla aktywnych użytkowników smartfonów Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował aplikację „UFG Na wypadek”. Posiada ona wiele funkcjonalności, przydatnych na co dzień kierowcom. Można gromadzić w niej informacje na temat swoich dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami określonego typu, podpowiada ona również jak zachować się na drodze w razie kolizji. Jej nieocenioną funkcjonalnością w czasach pandemii jest możliwość łatwego i szybkiego sprawdzenia ważności polisy OC posiadacza danego pojazdu. Podobnie jak w przypadku portalu UFG do takiego sprawdzenia również wystarczy wyłącznie numer rejestracyjny pojazdu. Aplikacja dostępna jest zarówno dla użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym Android i iOS. Pobranie i późniejsze korzystanie z aplikacji jest bezpłatne.

Jaka kara za brak OC w 2020 roku?


Wysokość kar za brak OC w 2019 i 2020 roku - porównanie

Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Czas bez OC 2019 rok
2020 rok 2019 rok
2020 rok
2019 rok
2020 rok
Ponad 14 dni  4 500 zł  5 200 zł 6750 zł  7 800 zł   750 zł  860 zł
4-14 dni  2 250 zł  2 600 zł 3 375 zł  3 900 zł  375 zł  430 zł
Do 3 dni 900 zł 1040 zł  1350 zł  1 560 zł 150 zł  170 zł

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości