Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Polisa OC. Jakich szkód nie pokryje ubezpieczenie?

Data publikacji: Autor: Regina Skibińska

Fot. Archiwum Ubezpieczyciel, w którym sprawca wypadku lub kolizji ma ubezpieczenie OC, powinien wypłacić odszkodowanie rekompensujące poszkodowanemu doznaną szkodę.

Sprawca szkody ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła i w tych granicach naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Jeżeli sprawca ma ubezpieczenie OC, to odszkodowanie wypłaca zakład ubezpieczeń.

Przepisy mówią, że zakład ubezpieczeń w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym nie odpowiada za szkody:

1) polegające na uszkodzeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego właścicielowi pojazdu; dotyczy to również sytuacji, w której właściciel pojazdu mechanicznego, którym wyrządzono szkodę, jest właścicielem lub współwłaścicielem drugiego pojazdu, w którym szkoda została wyrządzona; Wyłączenie to nie obejmuje szkody wyrządzonej w mieniu, jeżeli pojazdy mechaniczne uczestniczące w zdarzeniu są przedmiotem umowy leasingu zawartej przez posiadaczy tych pojazdów z tą samą firmą leasingową;

2) w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu;

3) polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych;

4) polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

W wypadku może ucierpieć człowiek i wtedy mówimy o szkodach osobowych. Jeżeli szkody dotyczącą majątku, np. gdy zniszczony został samochód, to są to szkody rzeczowe.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że szkoda stanowi różnicę między tym, czym poszkodowany dysponowałby w zakresie wartości, których szkoda dotyczy, gdyby nie było zdarzenia wywołującego szkodę, a tym, czym dysponuje rzeczywiście na skutek tego zdarzenia.

W przypadku szkody komunikacyjnej stratą będą koszty poniesione przez poszkodowanego na naprawę pojazdu lub zakup pojazdu porównywalnego. Poszkodowany nie ma obowiązku naprawiania samochodu, a odszkodowanie może być wyliczone metodą kosztorysową. Wysokość odszkodowania ustalona jest wtedy według poziomu cen części zamiennych i usług koniecznych do wykonania naprawy z daty ustalania odszkodowania.

Odszkodowanie nie powinno być wyższe od poniesionej szkody, ale równocześnie ma rekompensować wszystkie poniesione straty, powinno zatem zawierać podatek VAT oraz wydatki poniesione na powypadkowe badanie techniczne, holowanie auta po wypadku czy na wynajem pojazdu zastępczego, a także utracone na skutek wypadku zarobki poszkodowanego. Jeśli w zdarzeniu zniszczone zostały ubrania czy inne przedmioty należące do poszkodowanego, to za to także należy się odszkodowanie. Po kolizji auto traci na wartości i odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • maciek (gość)

  Wydaje się to takie oczywiste, ale ja miałem dużo problemów ze swoim ubezpieczycielem do czasu, aż EuCO się włączyło. Inaczej pewnie do dzisiaj bym się użerał z ubezpieczycielem.

 • Janina (gość)

  Ubezpieczyciele nie są tak chętni do wypłacania odszkodowań. Zostałam ofiarą wypadku. Przechodziłam sobie na zielonym świetle, jakiś niespełna kierowca mnie potracił Rezultat - złamanie nogi i noszenie gorsetu przez długi czas. Nie miałabym nawet na leki przeciwbólowe, gdyby nie ADVOCO. Dzięki nim dostałam duże odszkodowanie.

 • Tomek (gość)

  Często okazuje się, że ubezpieczenie OC nie pokryje również tego, co oczywiście ma z założenia pokrywać, czyli kosztów naprawy samochodu... Pieniądze, które się nam należą można uzyskać potem albo w sądzie albo sprzedając prawo do szkody. Sam tak robiłem i od firmy beker polska dostałem propozycję sprzedaży za całkiem niezłą sumę patrząc na to, że pieniądze są od ręki

 • wujekSknerus (gość)

  @Tomek, tez miałem taką sytuację... Ubezpieczyciel zaniżył mi wartość odszkodowania i odwołanie niestety nie pomogło!! Poszukałem najpierw kancelarii, która mogłaby pomóc walczyć, ale finalnie się okazało, że nie kalkuluje się to za bardzo. Później trafiłem na fundusz odszkodowań komunikacyjnych, która odkupuje szkody i okazało się, że zaproponowali mi fajną kwotę, tak jak mówisz od ręki. Gdyby ktoś potrzebował, to polecam, dobre rozwiązanie dla osób, których zależy na odzyskaniu pieniędzy bez walki z sądem :D

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości