Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polisa OC. Jakich szkód nie pokryje ubezpieczenie?

Regina Skibińska
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Ubezpieczyciel, w którym sprawca wypadku lub kolizji ma ubezpieczenie OC, powinien wypłacić odszkodowanie rekompensujące poszkodowanemu doznaną szkodę.

Sprawca szkody ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła i w tych granicach naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Jeżeli sprawca ma ubezpieczenie OC, to odszkodowanie wypłaca zakład ubezpieczeń.

Przepisy mówią, że zakład ubezpieczeń w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym nie odpowiada za szkody:

1) polegające na uszkodzeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego właścicielowi pojazdu; dotyczy to również sytuacji, w której właściciel pojazdu mechanicznego, którym wyrządzono szkodę, jest właścicielem lub współwłaścicielem drugiego pojazdu, w którym szkoda została wyrządzona; Wyłączenie to nie obejmuje szkody wyrządzonej w mieniu, jeżeli pojazdy mechaniczne uczestniczące w zdarzeniu są przedmiotem umowy leasingu zawartej przez posiadaczy tych pojazdów z tą samą firmą leasingową;

2) w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu;

3) polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych;

4) polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

W wypadku może ucierpieć człowiek i wtedy mówimy o szkodach osobowych. Jeżeli szkody dotyczącą majątku, np. gdy zniszczony został samochód, to są to szkody rzeczowe.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że szkoda stanowi różnicę między tym, czym poszkodowany dysponowałby w zakresie wartości, których szkoda dotyczy, gdyby nie było zdarzenia wywołującego szkodę, a tym, czym dysponuje rzeczywiście na skutek tego zdarzenia.

Odszkodowanie nie powinno być wyższe od poniesionej szkody, ale równocześnie ma rekompensować wszystkie poniesione straty, powinno zatem zawierać podatek VAT oraz wydatki poniesione na powypadkowe badanie techniczne, holowanie auta po wypadku czy na wynajem pojazdu zastępczego, a także utracone na skutek wypadku zarobki poszkodowanego. Jeśli w zdarzeniu zniszczone zostały ubrania czy inne przedmioty należące do poszkodowanego, to za to także należy się odszkodowanie. Po kolizji auto traci na wartości i odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty