Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Polisa OC. W listopadzie ceny OC wzrosły. Czy to koniec stabilizacji?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Gazeta Lubuska Na początek grudnia ceny OC poszły do góry. Uśredniona składka wzrosła o 19 zł w stosunku do miesiąca wcześniej i wynosi 690 zł, wynika z analiz internetowej multiagencji Punkta.

Fot. Punkta.pl Tradycyjnie, największe wahania cen dotyczą poszczególnych ośrodków miejskich. Najwięcej za OC zapłacą mieszkańcy Poznania, gdzie średnia cena polisy wynosi aktualnie 870 zł, Wrocławia (846 zł) oraz Warszawy (838 zł). Z kolei na najniższe stawki w tym miesiącu mogą liczyć kierowcy z Białegostoku, Opola i Torunia. Średnio płacą oni odpowiednio: 602 złote, 630 złotych i 639 złote.

Od dłuższego czasu sytuacja na rynku cen OC była dosyć stabilna. Początek grudnia może jednak niepokoić kierowców, ponieważ ceny obowiązkowego ubezpieczenia zanotowały wzrosty.Dotychczas ceny ubezpieczeń spadały lub utrzymywały się na podobnym poziomie. W listopadzie składki jednak wzrosły aż o 19 zł. Rosną też koszty pracy, inflacja. O 6 proc. wzrosła wartość wypłacanych klientom odszkodowań z tytułu OC, za to wynik techniczny ubezpieczycieli majątkowych spadł. Ta 19 zł podwyżka może być pierwszym sygnałem, że w 2020 roku ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zaczną iść do góry- twierdzi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkty.


Jeśli spojrzyjmy na ceny w poszczególnych ośrodkach miejskich, można powiedzieć, że mamy do czynienia z małą rewolucją. O ile zwykle w czołówce miast z najtańszymi OC mogliśmy znaleźć Rzeszów czy Olsztyn, tak na początku grudnia jest to Białystok, Opole i Toruń. Największym zaskoczeniem jest jednak miasto, w którym kierowcy za OC płacą najwięcej. Do tej pory rywalizacja o palmę pierwszeństwa toczyła się zazwyczaj pomiędzy Wrocławiem a Gdańskiem. W tym miesiącu sytuacja wygląda jednak inaczej – najwięcej za OC płacą mieszkańcy Poznania (870 zł), dalej  Wrocławia (846 zł)i Warszawy – 838 zł.

Zobacz także: Ile trzeba czekać na nowy samochód?

W niemal każdym województwie można też znaleźć OC w bardzo niskiej cenie, nawet za niespełna 300 zł. Dużo częściej spotykane są oferty w zakresie cen 400-500 zł. Taką polisę można kupić właściwie wszystkich ośrodkach miejskich. Finalna stawka za obowiązkową polisę zależy od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu  czynników, do których firmy ubezpieczeniowe przywiązują różną wagę w zależności od przyjętej polityki cenowej. Między kalkulacjami towarzystw mogą występować więc istotne różnice, dlatego wybór nowej polisy warto zacząć od sprawdzenia ofert.

Źródło: Punkta.pl

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości