Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Polisa OC. Właściciele jakich marek samochodów deklarują najmniej szkód z OC?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Tylko 16,8% ze wszystkich właścicieli BMW deklarowało spowodowanie przynajmniej jednej kolizji w całej historii posiadania OC. W III kwartale br. to najniższy wynik wśród kierowców najpopularniejszych marek. Mimo to im ubezpieczyciele proponowali najdroższe polisy (średnio 887 zł).

Raport kwartalny “RanKING” porównuje średnie ceny OC w kraju na podstawie największej bazy kalkulacji ofert. Sprawdza m.in. jak liczba deklarowanych stłuczek, marka i model auta wpływają na wysokość cen polis. W III kwartale br. po raz pierwszy wziął pod uwagę, którzy właściciele pojazdów deklarują najwięcej szkód.

Właściciele BMW jeżdżą najbezpieczniej?

Raport kwartalny “RanKING” porównuje średnie ceny OC w kraju na podstawie największej bazy kalkulacji ofert. Sprawdza m.in. jak liczba deklarowanych stłuczek, marka i model auta wpływają na wysokość cen polis. W III kwartale br. po raz pierwszy wziął pod uwagę, którzy właściciele pojazdów deklarują najwięcej szkód.

Fot. materiały prasoweWedług danych z raportu Rankomat w III kwartale tego roku najczęściej do szkód w całej historii OC przyznawali się kierowcy Nissana (21,7%), Toyoty (21,5%) i Mazdy (21,4%). Z drugiej strony najrzadziej deklarowali to właściciele BMW (16.8%). Na kolejnych miejscach byli posiadacze Audi (17,3%) oraz Fiata (17,4%).

Redakcja poleca: Kosztowna pułapka w którą wpada wielu kierujących

– Względem kierowców BMW powszechnie funkcjonuje negatywny stereotyp. W ocenie ubezpieczycieli również ryzyko spowodowania przez nich kolizji jest wysokie. W III kwartale 2019 r. to dla tej marki średnia cena OC była najwyższa. Mimo to, jak wynika z danych rankomat.pl, właściciele BMW deklarują mniej szkód na drogach niż kierowcy innych samochodów – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży w rankomat.pl.

Jaka marka jest najtańsza?

Biorąc pod uwagę 11 najpopularniejszych w Polsce marek samochodów, najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płacili właściciele Renault (614 zł). Kilka złotych więcej zapłacili kierowcy Skody (619 zł) oraz Toyoty (624 zł). W III kwartale br. najwięcej za polisę płacili właściciele BMW (887 zł). Ponad 100 zł różnicy dzieli ich od drugiego miejsca wśród najdroższych i ponad 200 zł od trzeciego. Kierowcy Audi płacili średnio 760 zł,
a Volkswagena 672 zł.

Jak liczba spowodowanych szkód wpływała na cenę OC?

Na wysokość składki OC duży wpływ ma również ilość szkód spowodowanych przez kierowcę ubezpieczonego samochodu. W III kwartale br. właściciele pojazdów, którzy deklarowali brak szkód w swojej historii ubezpieczenia OC, płacili za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 609 zł. Sprawcy jednej szkody otrzymywali oferty OC droższe o 54%, natomiast kierowcy, którzy spowodowali trzy szkody, wydawali na OC już o 231% więcej niż kierowcy bezszkodowi.

Deklaracje właścicieli samochodów na podstawie danych pozostawionych przez kierowców w kalkulatorze rankomat.pl. Dane są weryfikowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Raport został przygotowany w oparciu o dane porównywarki rankomat.pl, pochodzące z kalkulacji użytkowników wykonanych w okresie 01.01.2015 r. do 30.09.2019 r. i przedstawia mediany najniższych cen OC. Pełny raport jest dostępny pod adresem:

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Fot. Archiwum

Fot. Archiwum

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Katarzyna (gość)

    Pamiętajmy, że deklaracje kierowców a rzeczywistość to dwie różne sprawy. Wielu kierowców mówi, że nie spowodowało żadnej szkody, a po weryfikacji okazuje się, że jednak jakaś szkoda jest na koncie... Obecnie ukrywanie szkód nie ma jednak sensu, ponieważ ubezpieczyciele przed podaniem ostatecznej składki weryfikują wszystko w bazie UFG. Po więc tracić czas na wyliczanie składek niezgodnych z rzeczywistością? Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

  • Ekspert Superpolisy (gość)

    Niezależnie od tego, jaką markę samochodu wybierzemy, zawsze warto weryfikować ceny ubezpieczeń. Niezależnie od tego czy zakup danej polisy jest obowiązkowy czy dobrowolny, różnice cen oferowanych przez różnych ubezpieczycieli produktów mogą być znaczące. Warto w takiej sytuacji skorzystać z porównywarki polis Superpolisa. Umożliwia ona porównanie produktów kilkunastu ubezpieczycieli i wybór dla siebie najkorzystniejszej opcji.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości