Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Polisa OC. Zmiany w prawie - czy będą podwyżki?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Maciej Jeziorek W całym pierwszym kwartale koszty ubezpieczeń OC spadły niemal w całej Polsce. W porównaniu z rokiem poprzednim zmiany są już znaczne – w marcu 2018 za OC płaciliśmy 40 zł mniej niż rok wcześnie. Niewykluczone, że wkrótce się to zmieni.

Rząd zaproponował podwyższenie minimalnych gwarancji dla OC posiadaczy pojazdów, co może skutkować wzrostem stawek OC oraz zwiększonymi wypłatami świadczeń dla zdarzeń z przeszłości.

W praktyce oznacza to, że minimalne sumy gwarancyjne mają zostać podwyższone o wielkość stanowiącą zmianę procentową wskaźnika cen konsumpcyjnych za okres pięciu lat od końca okresu przejściowego (4,14 proc.) i zaokrąglone do wielokrotności 10 000 euro. W przypadku szkód osobowych miało by to być 5,21 milionów euro, zaś w przypadku szkód w mieniu 1,05 mln euro.

Zobacz także: Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przeprowadziło z Polską Izbą Ubezpieczeń prekonsultacje projektu.„Z konsultacji przeprowadzonych przez PIU z zakładami ubezpieczeń wynika, iż podwyższenie minimalnej sumy gwarancyjnej o niecałe 5 proc. będzie miało niewielki wpływ na wysokość składki. Na wysokość składki decydujący wpływ ma ocena ryzyka ubezpieczeniowego, a także analizy i statystyki, na podstawie których tak kształtowane są taryfy, żeby wynik techniczny i wpływy uzyskane ze składek pozwalały na wypłaty odszkodowań z zachowaniem płynności finansowej zakładu ubezpieczeń" - poinformowano.

W dłuższym okresie podwyższenie sum gwarancyjnych może mieć odpowiednio wpływ na podwyższenie średniej kwoty. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kierowca (gość)

  rzeczywiście "spadły" - w 2016r płaciłem za OC 350zł, w 2017r 680zł a w 218 ubezpieczyciel (AXA) zaproponował mi 980zł oczywiście brak szkód - umowę wypowiedziałem i zawarłem z innym ubezpieczycielem

 • KierowcazRadomia (gość)

  Rozbieżność cenowa między składkami w poszczególnych firmach jest rzeczywiście bardzo duża. Mimo zachodzących zmian udało mi się znaleźć ciekawą ofertę w http://www.tanieubezpieczenia.radom.pl/

 • raf (gość)

  Gdzie OC jest najtańsze można sprawdzić na kalkulatorze cuk.

 • gosc (gość)

  Trzeba będzie to sprawdzić, bo ceny polisy w Cuk po przeliczeniu jak widzę są całkiem fajne

 • bankierplus (gość)

  Nie przepłacaj więcej za polisę OC. Znajdujemy najlepsze ubezpieczenie OC/AC Sprawdź => https://bankierplus.pl/ubezpieczenia

 • Maciej31 (gość)

  Porównywarek jest mnóstwo, najważniejsze aby można było taniej OC kupić :) W Cuk już próbowałem i działa

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości