Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Polska pod sąd za zakaz rejestracji aut z kierownicą z prawej strony

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Polska pod sąd za zakaz rejestracji aut z kierownicą z prawej strony Komisja Europejska złożyła pozew przeciw Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Powód? Utrzymanie w mocy zakazu rejestracji tzw. anglików.

Komisja już rok temu zażądała od polskiego rządu zniesienia zakazu rejestracji w naszym kraju samochodów z kierownicą z prawej strony. Auta sprowadzone np. z Wysp Brytyskich można zarejestrować w Polsce, ale wcześniej trzeba przenieść kierownicę i pedały na lewą stronę. Władze Polski nie zniosły tego wymogu.

Warszawa argumentowała – m.in. powołując się na stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego – że zgoda na rejestrację tzw. anglików sprawi, że polskie drogi staną się jeszcze mniej bezpieczne. Przedstawiciele Komisji Europejskiej uznali jednak, że zakaz rejestracji tych aut jest zbyt radykalnym rozwiązaniem.

Komisja zajęła się sprawą na wniosek Grzegorza Dorobka z Kielc, który bezskutecznie próbował w Polsce zarejestrować samochód z kierownicą po prawej stronie. Nasz kraj przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości jest oskarżona o łamanie dwóch dyrektyw oraz zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej zasady swobodnego przepływu towarów między krajami wspólnoty.

Jeśli sędziowie Trybunału Sprawiedliwości podzielą zdanie Komisji Europejskiej, władze naszego kraju będą musiały dopuścić rejestrację popularnych anglików. Polskę mogą też czekać kary liczone w milionach euro.

Polska pod sąd za zakaz rejestracji aut z kierownicą z prawej strony
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Polska pod sąd za zakaz rejestracji aut z kierownicą z prawej strony

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości