Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Fascynacje samochodowe

Polska wycieraczka

Data publikacji: Autor: Piotr Gawroński

Fot. Piotr Gawroński Szaruga, deszcz, błoto czy śnieg. Zaparowana, czasem oszroniona szyba. Codzienność każdego kierowcy. Jedynym sposobem aby kontynuować podróż samochodem jest włączenie wycieraczek.

 

Większości z kierowców nawet przez myśl nie przemknie, że zawdzięczamy ten wynalazek...Polakowi. I na dodatek wcale nie związanemu z branżą motoryzacyjną.

 

Stare porzekadło mówi: potrzeba matką wynalazków. Często przypadek sprawia, że powstaje jakieś genialne urządzenie. Metronom, to mechaniczny przyrząd służący do dokładnego podawania tempa utworu muzycznego. Podaje czas za pomocą rytmicznego wahadła. Ten właśnie mechanizm podsunął pewnemu wynalazcy pomysł na wycieraczkę samochodową. Nie należy się specjalnie Fot. Piotr Gawroński dziwić, gdyż człowiek ten był muzykiem, mającym do czynienia z metronomem na co dzień. 

 

Warto więc przypomnieć sylwetkę owego wynalazcy. Józef Hofmann (1876–1957), sławny jest przede wszystkim jako jeden z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu przełomu XIX i XX wieku, w opinii wielu –największy „Chopinista” wszechczasów! Słynął z niezwykłej pamięci i sprawności technicznej. Trącając palcami klawiaturę fortepianu potrafił znakomicie wyczarowywać dźwięki z nut zapisanych ręką Chopina.

 

Kiedy na początku ubiegłego stulecia, wyemigrował do USA, założył w 1924 r. Curtis Institute of Music w Filadelfii, którym kierował do 1938 roku. Skomponował m.in. symfonię „Zaklęty zamek”, „Koncert B-dur na fortepian i orkiestrę” i liczne miniatury fortepianowe.

Niedługo po osiedleniu się w Stanach Zjednoczonych stał się posiadaczem legendarnego już dziś samochodu Ford T, o którym mawiano, że można go kupić w każdym kolorze, pod warunkiem, że jest to kolor czarny.

 

Sądząc z dostępnych dziś archiwów, nasz rodak był bardzo zadowolony ze swego pojazdu, ale podczas częstych podróży przeszkadzała mu mocno ograniczona widoczność w czasie opadów deszczu lub śniegu. Na ówczesnym, raczkującym dopiero rynku samochodowym, pojawiały się już modele aut z różnymi „wynalazkami” do czyszczenia przedniej szyby w czasie jazdy, ale żadne z tych urządzeń nie znalazło się w powszechnym zastosowaniu.

Kompozytor-wynalazca opracował swój projekt, który szybko znalazł uznanie inżynierów Forda. Wkrótce to właśnie Hofmannowi firma zamontowała dopracowany zestaw wycieraczek, który wkrótce trafił do produkcji seryjnej. Na dodatek znakomity pianista zgarnął za swój wynalazek honorarium, nie pierwsze zresztą, i nie ostatnie! Józef Hofmann jest bowiem autorem kilkudziesięciu innych patentów. Jego pomysłami były m.in. pierwowzory resoru samochodowego, zegara elektrycznego, łodzi motorowej, a nawet spinacza biurowego.

 

A więc do dzieła Rodacy! Może coś jeszcze uda się wymyślić. Warto pobudzić szare komórki i puścić wodzę wyobraźni.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • traktorzysta

  Macie na myśli Josefa Hoffmana ? To raczej nie Polak ,ale Żyd polskiego pochodzenia . Szanuje Żydów za to ,że trzymają się razem ,a nie tak jak Polacy podstawiają sobie nogi .

 • Emigrant

  Traktorzysto, Józef Kazimierz Hofmann raczej na Żyda nie wyglądał, choć mogę się mylić. Poza tym Henry Ford był bojkotowany przez osoby żydowskiego pochodzenia ze względu na jego stosunek do tej narodowości, a Hofmann proponując swoje wynalazki raczej pomagał pomnażać jego fortunę (a przy okazji sam na tym nieźle wyszedł). Co do trzymania się razem, zgadzam się, w tym ich siła. Jeśli chodzi o rzucanie kłód pod nogi itp., to czytanie Twoich komentarzy często sprawia wrażenie, że jesteś zwolennikiem takich działań, albo może polskim Żydem w USA, który lubuje się w dopiekaniu Polakom?

 • ElaWro

  Osobiście polecam Invisible Wiper - Nano wycieraczka uzupełniająca działanie mechanicznej wycieraczki. Ciekawy filmik można sobie zobaczyć tutaj http://www.nano-wycieraczka.pl/

 • Krzyk3 (gość)

  Wycieraczki opatentowała również Mary Anderson. Ja wole płaskie Boscha zobaczcie sobie tutaj http://motoakces.pl/

 • gość (gość)

  Ja kupuje na dipp.pl i jeszcze się nie zawiodłam

 • gość (gość)

  https://www.dipp.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości