Polskie drogi wciąż niebezpieczne

(pp)
Fot: Jarosław Kosmatka/archiwum
Fot: Jarosław Kosmatka/archiwum
Pomimo licznych akcji informacyjnych i działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na drogach, statystyki wciąż są niekorzystne dla Polski. Pod względem liczby wypadków i ilości osób, które w ich wyniku poniosły śmierć, nasz kraj znajduje się na czele tego niechlubnego zestawienia - podaje "Gazeta Wyborcza".
Fot: Jarosław Kosmatka/archiwum
Fot: Jarosław Kosmatka/archiwum

Według ostatniego raportu Komisji Europejskiej, uwzględniającej liczbę zabitych w wypadkach samochodowych na 100 tys. mieszkańców, Polska wyprzedza jedynie Rumunię. Jeszcze w 2004, wskaźnik ten dla naszego kraju wynosił 15. Dla porównania, na Litwie już 21,8, zaś na Łotwie aż 22,2. Dziewięć lat później, oba te państwa znacząco poprawiły stan bezpieczeństwa drogowego, uzyskując w ostatnim raporcie wyniki odpowiednio 8,5 oraz 8,6. W Polsce liczba zabitych na 100 tys. mieszkańców także zmalała, lecz w mniej imponującym tempie i wynosi teraz 8,7.

Szacuje się, że liczba ta maleje w naszym kraju w tempie ok. 6 proc. rocznie, podczas gdy średnia państw UE wynosi 8 proc. w skali roku. Rekordzistą pod tym względem jest Słowacja, gdzie w ciągu trzech zmniejszono liczbę ofiar 40 proc. Obecnie, w rankingu Komisji Europejskiej kraj ten jest w ścisłej czołówce, tuż za Niemcami czy Szwecją.

Jednym z powodów, dla którego wskaźnik zabitych na 100 tys. mieszkańców jest w Polsce aż dwukrotnie wyższy, niż np. na Słowacji, jest brak poszanowania przepisów. Aż 83 proc. kierowców łamie ograniczenia prędkości w terenie zabudowanych, zaś ponad 60 proc. z nich nie widzi w tym nic złego.

Najgorsza sytuacja jest w woj. lubelskim, gdzie na 100 tys. mieszkańcow w wypadkach samochodowych ginie aż 12 osób. Dla porównania, w sąsiednim woj. podkarpackim, wskaźnik ten wynosi 7 i należy do najniższych w kraju. Duża liczba wypadków i ofiar to także olbrzymie koszty finansowe. Jak podaje Instytut Badawczy Dróg i Mostów, śmierć jednej osoby w wypadku drogowym to koszt ok. 2,5 mln zł. W skali kraju, roczne koszty z tym związane szacuje się już na 34,5 mld zł.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty