Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Pomiar prędkości. Policyjny radar niezgodny z prawem

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marzena Bugała - Azarko Zapadł kolejny wyrok sądu dotyczący ręcznych mierników prędkości używanych przez policjantów. Tym razem chodzi o urządzenie Ultralyte 20-20 1000 LR.

Sprawa dotyczy pomiaru prędkości dokonanego 18 czerwca 2017 r. w miejscowości Głodowo. Pomiar wskazał prędkość 121,5 km/h, a kierowca odmówił przyjęcia mandatu, gdyż stwierdził, że została zmierzona prędkość nie jego pojazdu. Finał miał miejsce w sądzie rejonowym w Pułtusku.

Zobacz także: Czy nowe samochody są bezpieczne?

Sąd uznał kierowca za winnego. Ten nie dał jednak za wygraną i złożył odwołanie do sądu okręgowego w Ostrołęce. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, kierowcę uniewinniono.

Sąd przyznał, że ręczny miernik prędkości Ultralyte 20-20 1000 LR którym dokonywano pomiaru, nie może być środkiem dowodowym w zakresie ustalenia prędkości pojazdu obwinionego, bowiem „nie zapewnia wskazania pojazdu, którego prędkość jest kontrolowana – nie indywidualizuje go". Podkreślono, że prędkość mogła pochodzić od innych pojazdów.

Zobacz także: Testujemy Mazdę 6 z silnikiem benzynowym SKyActiv-G 2.0 165 KM

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • marek (gość)

  zgodny czy nie zgodny, ważne że w yanosiku oznaczony

 • Jack (gość)

  Ciekawe kto płaci za te pomylone mierniki prędkości

 • kojtek (gość)

  Zgodny czy nie, nie warto jednak jeździć ZGODNIE z przepisami a nie CIĄGLE obrażać się, że radary są nie takie a fotoradary stoją nie tu?

 • Kamil (gość)

  Niech kupią porządny sprzęt albo dadzą sobie spokój z tym mierzeniem i wyciąganiem kasy .

 • Grubo-portfelowych nie ruszą (gość)

  gnają jak krasnoarmiejcy na Berlin, poboczami po trawnikach a "droga mundurówka"kasuje tylko rowerzystę co po piwie wlecze za sobą bicykl

 • To mamy pat (gość)

  Jeden niezgodny bo nie identyfikuje a drugi niezgodny bo identyfikuje. Jeżeli nie przekraczam prędkości to niemogą przecież rejestrować kto jedzie ze mną w samochodzie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości